24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI

 24 KASIM ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJI
Bu içerik 1932 kez okundu.

Bir milletin çağdaş ülkeler düzeyine erişe bilmesi için eğitim ve öğretimin kaliteli ve bilimsel yöntemlerle ancak mümkün olur.

Eğitim seviyesi yüksek olan devletler kültür, sanat, bilim, sanayi, teknoloji ve sosyo ekonomik alanlarda daha güçlü olan devletlerdir.

Eğitim ve öğretime önem vermeyen devletler başka devletlerin kölesi olmaya mahkumdur. Onların emir eli gibi hareket etmek zorundadır.

Kalkınmanın temel şartı eğitim ve öğretimdir. Çağdaş yaşamın anahtarı eğitim ve öğretimden geçer. Gelişmenin ve kalkınmanın yolu okul sıralarından geçer. İlkel toplumlarda yaşam standartları çok çok geridedir. Bunun temel sebebi eğitim ve öğretim oranının düşük olmasıdır. Eğitim cehaletin melhemidir. Toplumlarda çoğunlukla sadece cahiller eğitimi inkar ederler . Bizler bu cehaletin yerine ilmi ve bilme üst düzeyde almak zorundayız. Muasır medeniyetlere ulaşmanın yolları çağdaş eğitimden geçer. Kapalı toplum değil eğitime açık bir toplum haline gelmeliyiz. Eğer kalkınmak istiyorsak teknolojiye açık olmalıyız. İstediğimiz her şeye anında ulaşabiliyorsak bu eğitim sayesindedir. Dünya’da ulaşım teknoloji sayesinde mikro çağına girmiştir.

Güçlü eğitim sayesinde ülkeler hem kalkınma yapar hem de dış ülkelere bağımlılık azalır. Askeri ve ekonomik kalkınma eğitime bağlıdır.

Beşeri ilimler önemli olduğu gibi dini eğitimler çok çok önemlidir. Birbirlerini tamamlarlar. Her biri bir elmanın yarısı gibidir. Bir bütünün parçalarıdır. İslam dininde ilk emir okumadan geçer. İkra suresinde olduğu gibi ( seni yaratan rabbinin adıyla oku ) diye emredilmiştir. Dini ve beşeri ilimleri yeterince ulaşamayan aileler erozyona mahkumdurlar. Aile içerisinde şiddet ve bozulma kaçınılmaz bir vakadır. Bal arıları nasıl her çeşit çiçekleri topluyorsa her fert değişik ilimleri toplamakla hayatında mükelleftir. Akıl bir rehberdir. Bu rehberi eğitime ve öğretime açık tutmalıyız.

İmamı azamın dedi gibi bilmediklerimi ayağımın altına alsaydım başım göğe ererdi.. İlmin sonu asla yoktur. İlim ilk beşikte başlar , son nefese kadar devam eden bir süreçtir.

Hz. Ali bana bir harf öğretenin 40 yıl kölesi olurum diyerek öğretimin önemini işaret etmiştir.

Cehaletin tek melhemi eğitim ve öğretimdir.

Hal ,ahval ve gönül bilen eğitimcilerin

İlim , irfan ve söz bilen öğretmenlerin,

Usul, adap , sınır, yol, yordam ,kural , ikram , doyum bilen idarecilerin

Bu vesileyle böyle kutsal bir mesleği icra eden tüm fedakar yöneticilerimizin, eğitimcilerimizin ve kahraman öğretmenlerimizin öğretmenler gününü kutluyorum.

         Yusuf UZUN

İSTKOP GENEL BAŞKANI

 

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU