KARAMAN’IN KOYUNU SARRAF’IN OYUNU

İran sessiz izliyor. UAE dikkatle izliyor. İslam ülkelerinden bir açıklama yok. Avrupa perde arkasından seyrediyor.

KARAMAN’IN KOYUNU SARRAF’IN OYUNU
Bu içerik 7546 kez okundu.

 

Değerli okuyucularım

Pentego'nun   koyunu ve İblis'in  oyunu  perde arkasında sürüyor.

Öyle bir dönemi birlikte yaşıyoruz ki her günümüz yeni bir olaysız ve aksiyonsuz geçmesin. . Dünya üzerindeki siyasi ve iktisadi politikalar hızla yön değiştiriyor. Kapitalist ve emperyalist güçlerin oyunları bir türlü bitmiyor. Emperyalist güçlerin dünya üzerindeki kitlesel lobisini ve finans hareketlerini izliyoruz. Uluslararası para politikalarını ve finans hareketlerini izleyen ve yöneten tek ülke ABD’dir. Kapitalist sistemin ayaklarından biri olan bankacılık sisteminin ağ merkezi ABD tarafından izlenir.

ABD borsa, bankacılık ve finans gibi uluslar arası sistemlerin merkezi konumunda olan bir ülkedir. ABD’nin bilgisi ve haberi olmadan hiç bir para politikası yön değiştiremez. ABD tarafından İran üzerine ambargonun uygulanması bölgede ciddi rahatsızlık vermiştir. Orta doğu ülkelerinin hiç biri ABD ‘ye karşı negatif bir tutum sergilemedi. Uluslar arası siyasi ve ticari baskılara maruz kalan İran dünya’ya açılmak ve ticaretini sürdürmek için o dönem Türkiye ile iş birliğine gitti. Komşuluk ilişkileri ve milli menfaatler açısından siyasi ve ticari olarak Türkiye ve İran büyük iş birliği yapmış idi. 

Ancak Ahmet Necat hükümetinin düşmesiyle yeni gelen hükümet ABD ile ikili ilişkilerde siyasi ve ticari olarak uzlaştı. İran hükümeti geçmişe yönelik bilgileri ABD’ye sızdırma olasılığı çok yüksektir. Türkiye’nin Baghdat hükümetiyle ters düştüğü dönemlerde İran hükümeti Sarrafı koz olarak kullanmıştır.

Burada bir konunun üzerini çizmek isterim. Dünya’nın bir çok ülkesinde bankacılık faaliyetleri güven vermediği veya halk tarafından kullanılmadığı için para transferleri ülkeler arasındaki kurulu yasal şirketler ve lobiler tarafından yapılır. Özellikle bu konuda ülkemizde binlerce kurulu kargo şirketleri vardır. İthalat ve ihracat yapan firmaların tahsilatları bu yollarla sağlanır. Bavul ticaretinin döndüğü Laleli’de tüm esnaflar bu kargo şirketleriyle çalışırlar.

Sarraf konusunda İran’nın sessizliğini koruması ve Türkiye lehine bir açıklama yapmamamsı çok manidardır. Sarraf dosyası İran ve ABD arasında yürütülen karşılıklı bir senaryodur.

Diğer taraftan Gülen cemaatinin sarraf dosyasını Türkiye’nin itibarını uluslararasında tencide etmek için ABD ile iş birliği içerisinde olma olasılığı çok yüksektir. Gülen cemaatinin hedefi Uluslararası arenada Sn. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ı yargılamak ve mahkum etmek çabalarıdır. Türkiye’yi köşeye sıkıştırma gayretleridir.

Milli çıkarlarımızı,  ulusal güvenliğimizi tehdit eden , terör odaklarını destekleyen ve darbecilere çanak tutan ve hainleri besleyen ABD  uluslararası mahkemede yargılanmalıdır.  Acilen misilleme yaparak hadlerini bildirmek milli  bir  duruş ve davranış örneği  izlenmeli.

Bu mesele para hareketlerinin kimler tarafından veya hangi kişilerin ne kadar para alıp almadı değildir. Bu mesele öç ve intikam alma olayıdır. Yasa dışı işlem yapan veya rüşvet alan her kim varsa ülkemizde yargılanmalıdır. Bizim ülkemizin insanlarının düşmanlarımız tarafından yargılanmasını kabul edilemez.

Rıza Sarraf dosyasının en kritik ve can alıcı olay şudur. Bu olaylar bilindiği halde Rıza Sarraf neden ABD ’ye gitmeyi tercih etti. Kendisinin ve halk bankasının  haklarında  ABD ‘nin açıklama yaptığı halde bu iki isim neden ABD’ye seyahat ettiler .? Ülkemize karşı bu isimlerin çok samimi olmadığı kesin ve mutlak bir durumdur. Bu isimler yargılama ve sorgulama olacağını bilerek ABD’ye seyahat ettiler. Düşmanların kol kanat gezdiği bir dönemde ülkesini seven kimse bilerek ABD gitmez. 

Rıza Sarraf’ın eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ve Egemen Bağış ile olan tüm ilişkileri yargıyla paylaşılmalıdır. Kamuoyu aydınlatılmalıdır. Varsa yaşa dışı gizli kapaklı işler yargıya taşınmalı. Kimse zan altında kalmamalı.

Türkiye cumhuriyetinin bir hukuk devleti olduğunun ispatı bu davalarla bir daha pekişmelidir. Bağımsız yargıya güvenmeliyiz. Yargı yolları herkese açık olmalı. Böylesine derin meseleler de tarafsız komisyonlar kurulmalı. Rıza Saffar davasında dost diye yanlarında olduğumuz hiçbir ülkeden tık yok. İslam ülkelerinin liderlerinin hiç birisinden bir açıklama yok.

Rıza Sarraf sadece Türkiye ile ticaret yapan ve iş birliği yapan bir kişi değildir. Bir çok ülkeye gidip gelen ve faaliyet gösteren bir kişidir. Birleşik Arap Emirliklerinden bile bir açıklama yapılmıyor. Para transferlerinin merkezi olan emirlik sessiz kalıyor. Bu bilgileri ABD’ye sızdırma olasılığı yüksektir.

Tüm bu olaylar bir kez daha şunu bizlere göstermiştir ki herkes bulunduğu   görevde  yol arkadaşına dikkat etmeli. Şarlatanlık  ve yağdanlık görevini  iyi ifade edenlerle  iş birliği tutmanın bedelini ülke olarak ödemek  zorunda kalıyoruz.  Bunca vatansever Türk evladı dururken neden iran kökenli 30 yaşındaki  geçmişi bilinmeyen ve karanlık  birisiyle  devletin mahremi paylaşılıyor..  Vatansever bir Türk idam edileeğini bilse dahi kolay kolay mahrem bilgileri  vermez.  Vatandaşını hainlere karş ısatmaz. Ama Sarraf   masal ve  hikaye anlatır gibi  ötüyor. ABD bayrağının önünde  görevini tam yapıyor.  Bu tarz kişileri kimse bu ülkede savunmasın.  Her şey kabak gibi Türk halkının gözleri önünde dönüyor. 

Netice itibariyle Sarrafın oyunu devam edecektir. Gülen cemaatinin ve lobilerin ortak bir planın olduğunun işareti ortaya zamanla çıkacaktır. Milli değerlerimize zarar veren hainler mağlup olacaktır.

YUSUF UZUN

İSTKOP BAŞKANI

Recep Tayyip Erdoğan- Rıza sarraf- Başabakan - Beştepe- Tokat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Mehmet Ali Erdin     2017-12-01 Tanımlamalar, olması gereken tutarlı girişimlerin, tavsiyelerin ifadeleri güzel.. Her vatanseverin gönlünde yatan dilekler, çözüm yolları sıralanmış.. Ancak, öneri ve tavsiyelerin hiç birisinin uygulanamadığı da ortada.. "Olanlar oldu geçti" denecek bir durum basitliği de yok.. Bu günlere kadar, Fetöcülük, kumpaslar, Sarraf ve benzeri olaylar, arazi ihlalleri, her türlü kural, koşul, yasa aykırılıkları fırtına-tufan-hortum gibi kasıp kavururken müdahil olması gerekenler ortada görünmediler..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU