PANCAR ÜRETİCİSİNE ŞOK KARAR

Tepkiler çığ gibi artıyor. Üretici karardan tedirgin. Vatandaş düşünceli ve karamsar. Yetkililerden tık yok. Çiftçiler bu yanlış ve vahim kararı unutmaz.

  PANCAR  ÜRETİCİSİNE ŞOK KARAR
Bu içerik 3288 kez okundu.

         

  PANCAR  ÜRETİCİSİNE ŞOK KARAR

OHAL kapsamında   kanun hükmünde kararnameyle  696 sayılı kanunla Türkiye şeker kurumu kapatılarak   Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığına bağlandı.

 Yaklaşık  son iki yıldır  Türkiye şeker kurumunun sorunlarına yönelik bir çözüm üretilmezken üyelerinin atamaları dahi yapılmamıştı. Tamamen siyasallaşan bir kurum görüntüsü veriyordu.

Dış mihrapların baskısıyla ve içerideki  paragöz iş birlikçilerin tutarsız davranışlarıyla yerli üretimin önünü kesmek için çeşitli bahanelerle harım ve hayvancılık söndürülüyor. 

 Son olarak pancar üreticisi hedef alındı. Binlerce çiftçinin geçim kaynağı olan   yerli ve milli  üretim  hedef tahtasına  konuldu.   Türkiye’nin bir çok bölgesinde pancar üretimi yapılırken ve on birlercesine iş , aş ve ekmek kapısı olan koca bir şeker kurumu pasif hale getiriliyor. Alt yapısı olmayan denetlemeden uzak siyasallaşan bir döneme giriyor.  Hayvancılığın bittiği gibi yavaş yavaş tarımda bitiriliyor.  Paraya dayalı ticaret modeliyle hazırcılık anlayışı  ve ucuz gerekcesiyle  ithalatın önü açılıyor.  Cari açık için gayret ediliyor.  C- şekeri için kısıtlama yapılıyor.  C- şeker İhracatı  azalıyor. Böylece  döviz girişi  düşüyor.  Nihayetinde tarımda büyüme azalıyor.

Yıllar öncesi   pancar üreticisine kotalar konulurken aynı itirazları milletimiz yapmıştı. Şimdi ise yerli üretime büyük bir darbe vuruldu. Perde arkasında bekleyen paragözlerin ithalatına izin veriliyor.  Üretime  kırmızı ışık,  ithalata yeşil ışık yakılıyor. Nişasta bazlı şeker üretimi yapanların ekmeğine yağ sürülüyor. Kocaman pancar üreticisi yok sayılırken  birkaç lobiciler korunuyor. 

Sağlık acısından hiç sakıncası olmayan doğal yerli  pancar üretimi azalırken  ne olduğu belirsiz nişasta bazlı şekerlerin piyasalara sürülmesi son derece düşündürücü ve üzücüdür.  Dünya’da  ve Avrupa’nın bir çok ülkesinde rağbet görmeyen nişasta bazlı şeker tüketimi azalırken bizde son 2 yılda ithal ediliyor.  Nişasta bazlı şeker üretiminde  ve ithalatında ciddi artışlar görülüyor.

Geri kalmış ve gelişmekte olan ülkeler acısından ekonomi ve kalkınmanın temeli tarım ve hayvancılıktır.  Modern teknolojiye ilme, bilme ve çağdaş eğitime ve  ağır sanayiye ulaşamayan ülkemiz acısından  yerli üretimin  göz ardı edilmesi son derece sosyal bir patlamaya dönüşebilir.  Anadolu'da   ciddi sorunlar yumağını beraberinde  getirecektir.

Türkiye şeker üretimi bir öncesi yıla göre yaklaşık 800 ton azalıyor. Tokat acısından bakıldığında durum daha vahimdir. Tokat halkımın  geçim kaynağının can damarı olan pancar üretiminin durumunu hiç kimse bilmiyor. Yöneticilerin ağızlarını bıçak kesmiyor. Hiçbir resmi açıklama yapılmıyor. Kuzu kuzu bu  kararı uyguluyorlar.  Tıpış  tıpış sessiz kalıyorlar. İşte yönetici olmak için eğilirseniz   böyle sesiniz kısık kalır.

Ey gafiller   brokrat,  müsteşar, idareci oldum diye  gerile  gerile  koltuğunuza oturarak üst perdeden konuşanlardan tepki bekliyorum.

Emeksiz belediyeleri sömüren  ve çalışmadan yıllardır   maaş alan  TOKAT SEVDASI  altında hemşerilerini  temsil ettiklerini iddia eden kuruluşların  yazılı ve resmi hiçbir açıklaması yoktur.  Bu kararı kınamaya dahi cesaretleri yoktur. Şehit  ve gazileri üzerinden  para toplayarak boy boy ülkede gezenler milli ve yerli üretim için ortalıkta görülmüyor.

TOKAT  halkını tarihi bir gün bekliyor.  Vekilleri, brokratları , yöneticileri, siyasiler ve  sivil toplum örgütleri tarihi sınavla karşı karşıyalar.  14 ocak  2018 tarihinde Ak Parti olağan il  kongresini yapmak için Cumhurbaşkanımız  Sn. Recep Tayyip Erdoğan Tokat’a geliyor.  Pancar üreticisine sahip çıkmak için gereken uyarının yapılmasını temenni ediyorum.

Birlikte yerli ve milli üretimi mutlaka desteklemeliyiz. Aksi halde yastık ve yorganı alan gurbetin yolunu tutar.  Anadolu’dan göç başlar. Ovalarımız  ve vadilerimiz  tilkiler, çakallar, kurtlar ve farelerde dolar taşar.  Ovalarımız ve bağlarımız sahipsiz kalmasın. Mezar taşları gurbette vuslat aşkıyla gözünüzde tütmesin. Çeşmelerimiz öksüz kalmasın. Bağlarımız viran olmasın. Kahramanlar yurdu öksüz ve başsız kalmasın. Yiğitler diyarı boş kalmasın.

YUSUF   UZUN

İSTKOP GENEL BAŞKANI

         

 

Recep Tayyip Erdoğan Binali Yıldırım Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Eyüp Eroğlu Ömer Toraman Şeker kurumu Pancar üreticisi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU