ALLAHI'N HÜKÜMLERİ GÜNCELLENEMEZ.....

Şok açıklama. İslam alemi şaşkın. Alimlerden büyük tepkiler yağıyor...

ALLAHI'N HÜKÜMLERİ GÜNCELLENEMEZ.....
Bu içerik 1366 kez okundu.

Sayın Cumhurbaşkanmız Recep Tayyip Erdoğan'dan bügün kendisinden beklenmedik bir açıklama geldi.  Konuşmasını üzüntüyle dinledim.  Kendisinin şahsen uzmanlık alanı olmayan bir konuda basın karşısında dini bir konu üzerinde sanki  fetva verircesine  izahatta  bulundular.  

Allah'ın hükümlerinin güncellenmesi gerektiğini  ifade ettiler. 14  ve 15 asır önce gelen  İslam hükümlerin  bu asırda güncellenmesinin şart olduğunu ifade ettiler.   

Kul , komşu ve yetim hakkı yemek haramdır. Acaba biz ülke olarak bunları mı güncelleyeceğiz. Yoksa zinayı helal mi sayacağız. Öldürmeyi caiz mi kılacağız. Hırsızlığı mubah mı göreceğiz.

Alah'ın hükümlerinin değişmesinin mümkün olmadığını ifade etmek isterim. Ancak gelişen meseleler ve sorunlar karşısında  kıyas ve ictihad yapılablir.   İctihad ve kıyas  yolu alimlere açıktır. Farz olan hükümlerin ne değişmesi nede güncellemesi  olamaz.  Naslar değişmez. Kaideler ve bazı fıkıh  hükümleri müçtehitler tarafından zamanla değişebilir. 

Sayın Cumhurbaşkanımıızn dini konular için önemli bir din adamını  danışman olarak Beştepede bulundurması veya irtibatta olması  elzem bir konudur.  Şahsının bu konuşmasına istinaden geniş bir açıklama yapılmasını temenni ediyorum.

Hükümlerin güncellemesine yönelik neyi tam olarak kast ediyorsa geniş bir açıklama yapılması zarurettir.  Halkımızın ilmi seviyesinin düşük olması nedeniyle yanılış anlaşılmalara sebebiyet vermemesi  için  açıklaması tefsire muhtaçtır.   Derin tepkilere sebep verilmemesi gerekir.  Zat-ı alilerine karşı sevgimizin azalmaması için hızlı bir açıklama bekliyoruz. 

Milletin sorunu dinin güncellemesi değil  buna varana  kadar binlerce sorun  sayabiliriz. Din üzerinden yeni bir alan üreterek tartışma yapılmaması gerekir.  İslam diniyle ilgili konularda  diyanetin daha aktif rol alması gerekir.  

Recep Tayyip Erdoğan Devlet Bahçeli Ercan Yalçın Dr. Vali Ömer Toraman Tokat Binali Yıldırım Özcan Özdilek Hüseyin Yıldırım Halil Demirkol Eyüp Eroğlu Metin Polat Meral Akşener Kemal Kılıçdaroğlu Güncelleme Hükümler
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU