GARANTİ YATIRIM KONUT SEKTÖRÜ

Ülkenin yumuşak karnı konut sektörü. İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi . Büyümenin kilit anahtarı.

  GARANTİ YATIRIM KONUT SEKTÖRÜ
Bu içerik 1817 kez okundu.

          

   EKONOMİNİN  LOKOMOTİFİ  KONUT SEKTÖRÜ

Gayrimenkul sektörü Türkiye ekonomisinin en önemli  lokomotifi durumundadır. Piyasalarda büyük rol oynayarak ekonomiye yön vermektedir. Büyük oyuncu rolüyle büyümenin can damarı konumundadır. Ülkenin büyümesinde ve kalkınmasında kilit rol durumundadır. Hükümetin ısrarlı politikalarından biri olan kentsel dönüşüm projeleri  ; şehirlerin çehresini  değiştiriyor. Kentlere büyük değişim ve modern bir görünüm veriyor.  İnşaat  sektörü modern teknolojiyle çağdaş  modellerle hızla devam ediyor. Yerli ve yabancı ortaklı binlerce şirketler , konut sektöründen pay alıyor.  Büyük müteahhitler ülkenin değişimine ve büyümesine inciler, çiniler ve mozaikler katıyor.

Ekonomiyi ayakta tutan en önemli dinamiklerden birisi konut sektörüdür. Küresel değişimin ve üretici aktörlerinin hızla çoğalmasıyla , rekabet  ortamı kızışıyor. Şirketlerin kar marjları düşüyor. Global pazar  şartları zorlaşıyor. Fiyat politikaları kritik seviyelere ulaştı. Sanayiciler , yatırımcılar, sabit ve   garantili fırsatlara ve olanaklara yönleniyor. Ekonomik krizlerin ve dalgalanmaların olduğu bir çok ülkede; yatırımcılar konut sektörünü tercih ediyor. Doların güçlenmesiyle ;  yabancıların konut taleplerinde artış  izleniyor.  

Gayrimenkül sektörünü etkileyen en büyük faktör, faiz oranlarıdır. Faiz oranlarının istikrarlı olması çok önemlidir. Faizlerin artışı kredi mudilerine negatif  etki yapıyor.  Özellikle körfez ülkelerindeki siyasi krizler , satışları artırmaktadır. Yabancılar , arsa ve konut sektörünü tercih ediyor. Aşağıdaki tabloda Türkiye genelinde yıllara göre konut satışlarının rutin bir şekilde artışını görebiliriz.  

Tokat’ta 2013 ve 2017  itibariyle  25730 konut satışı olmuştur.  Çevre  ve batı iller içerisindeki satış oranlarına göre düşüş görülmektedir. Kentsel dönüşüm yavaş ve ilçeler bazında konut  üretimi  azdır. Komşumuz Sivas , konut satışında açık ara bizden öndedir.  Genel olarak ipotekli satışlar Türkiye geneli   35% bantında  seyrediyor .

                             
Son yıllarda kur farklarının artışı  , resesyon ve devalüasyon ortamının oluşmasıyla ; yerli ve yabancı yatırımcılar kar marjı  yüksek olan inşaat sektörü  üzerine yatırımı tercih ediyor. Ancak inşaat sektörünü etkileyen temel faktörler   var.  Ülkemizde inşaat maliyetleri  22% , işçilik maliyeti 13%, malzeme fiyatlarında  26% artış gösterdi. Bina maliyet endeks oranları , yıllık ortalama  (100 puan)’dan  2014  yılı  195,  2015 yılı   211,  2016 yılı  227, 2017 yılı   272   olarak  gerçekleşti.  2017 yıl sonu itibariyle  20% ortalama maliyet artışı gözlendi. Bu artışlar konut fiyatlarını yukarı doğru itiyor.

Kentsel dönüşüm projelerinde ve satışlarda İstanbul ilk sırada yer alıyor.  Yabancı yatırımcıların çoğu ,  İstanbul’u tercih ediyor  Gayrimenkul sektöründe İstanbul Dünya’nın en önemli  tercih edilen kentidir. 2018 yılında istikrarlı bir şekilde yükselişini sürdürecektir. Ocak ve şubat aylarında satışların düşük olmasının sebebi ; kış ayı  ve askeri  operasyonun  etkisidir. Gayrimenkul sektör yatırımı , uzun vadeli dönüşümü olan bir gelir kaynağıdır.  Daralan ekonomilerde likidite sorununu   ani çözmez.  Bazı kesimler ,  ufak bir mevsimsel gerilemede  piyasalara  panik havası katıyor. Yaz ortasına doğru ivme yukarı yönde olacaktır.  Güven ortamının ve siyasi istikrarın artmasıyla satışlarda  artış gösterebilir.

Ancak İstanbul kentsel dönüşüm projeleriyle güzelleşirken ; belediyeler tarafından merkezi yerlerin ranta  çevrilmesi son derece manidardır.  Yüksek kat imar izinleriyle   ve abartılı emsal  değerleriyle merkezi yollar işlemez hale  gelerek , halkı çileden çıkarır bir hale gelmiştir.  Oto yol  kenarlarında  devasa konutlar yapıldı.  İşlek yerlere avm’ler için izin verildi.  Trafik çilesi tavan yaptı.  Büyük imar yolsuzlukları ve iş  takipçileri  türedi. Bu işlerden rüşvet almak mubah hale dönüştü.

 

Recep Tayyip Erdoğan Meral Akşener Binali Yıldırım Devlet Bahçeli Temel Karamollaoğlu Kemal Kılıçdaroğlu İnşaat konut Gayrimenkul büyüme ipotekli satışlar.
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU