NEYİMİZ BÜYÜDÜ GARDAŞ

11,1% büyüdüler, 7,4% genişlettiler. Değirmenin çarkı dönüyor. Oluklar dolu dolu para akıyor. Kim onlar, bunlar ve şunlar ?

NEYİMİZ BÜYÜDÜ GARDAŞ
Bu içerik 10265 kez okundu.

 

224  MİLYAR DOLAR  MİLLİ GELİR KAYBI VAR.

NEREDE BÜYÜME ? 

Milletçe çayır biçtik … Bir yıl daha geldi geçti . Yandık ve kavrulduk  cayır cayır tarlalarda ,  harmanlarda ve makine başlarında.  Halkımızın tüm işçisi, emeklisi, memuru, esnafı, çiftçisi , yaşlı ve genciyle fedakarca çalıştık. İş , aş ve ekmek uğruna büyük emekler harcandı. Kalkınmak ve istikrarı devam ettirmek için; sanayiciler inanılmaz bir şekilde sahada yer aldı. Tüm yıpranmaların ve emeklerin   karşılığını maalesef alamadık. Çileyi çeken vatandaş emeğinin   karşılığını göremedi. Halkın alım gücü enflasyon karşısında eridi gitti.

Büyüme oranlarından millet  bir rahatlık hissetmedi. Taban kesimi küçülürken,  tavan kesimi hızla büyüdü. Servetlerine servet kattılar. İşlerine kılıf bulanlar topluca 11,1 % büyüdüler ,  7,4% karınları genişledi. Çalışan vatandaş   11,1% eriyerek  7,4%  en az zayıfladı. Büyüyen bir ekonomide  tarım ve  gıda ürünleri ithal olmaz.  Büyüyen ekonomide ithalat azalır, ihracat artar.

2017 yılı GSYH rakamları incelendiğinde ;  döviz  karşısında bir büyüme olmadı . Ülkenin   yüksek enflasyon karşısında alım gücü zayıfladı. 2017 yılında boşa pedal çevrildi. Devlet olduğu yerde patinaj yaptı. 2016 yılı GSYH 2 trilyon 608 milyon TL olmuştu. Döviz olarak  862 milyar  744 milyon dolar idi. 2017 yılında  GSYH   3 trilyon 104  milyon TL olarak gerçekleşti. Dolar bazında GSYH   851 milyar 046 milyon dolar hesaplandı.  2016 yılına ait kurlar üzerinden hesaplama yapıldığında ve orantı alındığında  ; 2017 yılı  GSYH  1 trilyon dolar olarak görülecekti.

Gayrisafi yurtiçi hasılamız 2017 yılında 150 milyar dolar bazında (1 trilyon - 851 milyar = 150 milyar dolar kayıp.) gerilemiştir. Bu gün döviz kuru   1$  4 TL  alınırsa  2017 yılı gayrisafi yurtiçi hasılamız olan 3 trilyon 104 milyon TL’NİN   dolar karşılığı  776 milyar dolar yapar.  Bu kur hesabından   milli gelirimiz 224 milyar dolar kayıp veriyor.Bu durum  ülke olarak fakirleştiğimizin ve alım gücümüzün düştüğünün açı bir göstergesidir. Ekonomik büyüme rakamı ,bir demogoji ve  fantazidir. 11,1% ve 7,4% büyüme oranı bir ironidir. Makro dengeler acısından   çatıdaki deliğin kapatılması gerekir. Kaçakların acil önlenmesi gerekir.

Türkiye’nin dış borç stoku en çeyrek itibariyle 437milyar 996 milyon dolar. Özel sektör toplam dış borç stoku   307 milyar 855 milyon dolar. Kamu toplam dış borç stoku 129 milyar 438milyon dolar. Milli gelirin 52% brüt dış borç stoku olması çok vahimdir. Son yıllarda bu oran hızla artış tırmanıyor. Merkezi yönetim toplam borç stoku  876 milyon TL.

Dış ticaret hacmi  toplam 201 yılında  390 milyar 847 milyon dolar. 2017 yılında toplam ithalat rakamı  233 milyar 791milyon dolarken  ihracat rakamı  157 milyar 055 milyon dolar olarak gerçekleşti.  Dış ticaret açığımız 76 milyar 736  milyon dolar oldu. Hacimsel ve pazar payı olarak gerileme açık olarak görülüyor. Dış ticarette 2013 ve 2014 yılındaki yakaladığımız ivmeyi maalesef koruyamadık. Dış politikada hatalar üst üste sıralı geldi. Ülkemizi ayakta tutan büyük pazarları kaybettik. Global rekabet gücümüz ve payımız iniş gösteriyor. Maliyetler ve yüksek enflasyon   önlenmiyor.  Döviz kur farkları kanser gibi büyüyor.

Tüm bu rakamlara bakıldığında ekonomik büyümenin bir hayal ürünü olduğunu belirtmek isterim. Kişi başına düşen milli gelir bu gün  itibariyle 9500 dolar civarındadır.

Genel olarak bakıldığında Türkiye’nin 2001 yılından itibaren milli gelirinde büyüme ve artış görebiliriz. Bu büyümenin ve gelişmenin  yarı parçası borca dayalı büyümedir.  Borçlanmaların ve kredi mudilerinin sayısında ciddi artış görülüyor. Tasarruf yapanların sayısı çok azdır.  Nüfusumuzun yarısı borçludur. Kredili yatırımcılar kur farkları sebebiyle en büyük sıkıntı yaşayanlardır.  Kolay krediler  bazen kolay iflasları beraberinde getirir. Değişen dünya koşullarında   rekabet gücümüzü korumak için maliyetleri düşürmek  gerekir. Sanayici ve vatandaş üzerinden mali yüklerin azaltılması gerekir.  Her yeni bir yatırım ayrı bir mali yük olarak vatandaşın üstüne biniyor. Vatandaş bu yükü taşıyamaz ise ciddi sosyal patlama oluşur. Sosyal dengeleri korumak gerekir.

Döviz kuruna engel olmak ,enflasyonu düşürmek ,vergi yükünü azaltmak ,zamlara mani olmak , yerli üretime destek olmak ,faizleri aşağı indirmek , dış politika ilişkilerini düzeltmek ,mazot ve benzini ucuzlatmak temel sorumluluklardır

Recep Tayyip Erdoğan Binali Yıldırım Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Eyüp Eroğlu Ömer Toraman Meral Akşener Temel Karamollaoğlu Milli gelir GSYH2017 BÜYÜME EKONOMİ DIŞ TİCARET KUR CARİ AÇIK İTHALAT İHRACAT DIŞ T
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU