BONBON ŞEKERİM OYUNU

Turhal'ın şekeri , sonra çıkar oyunu . İhalede Tokatlı şirketler yok.

BONBON ŞEKERİM OYUNU
Bu içerik 2886 kez okundu.

 

BONBON   ŞEKERİM MUAMMASI

Of şekerim benim

Seni kıtlarım yerim

Of of  Turhal şekerim

Yandım bittim şekerim

Siyasal iktidarın  en önemli  ve  kritik kararlarından birisi;  Türkiye genelindeki şeker fabrikalarının özelleştirilme olayıdır. Halkın  göstermiş olduğu bunca tepkilere rağmen hükümet geri atım atmadı. Seçimlere giderken hükümet bu konuda büyük bir şeker riski aldı. Bonbon şekerler bir çok   kişinin canını acıtacak ve ağız tadını bozacak gibi görülüyor. Bu kararın arkasında duranlara ; millet sandıkta bir bonbon şeker bedeli ödetecektir. Şekerin tadı sandığa acı yansıyacaktır.

 Şeker fabrikalarının özelleştirilmesine sosyal devlet anlayışı ve halk sağlığı acısından karşı olduğumu bir  çok defa dile getirdim.   Şeker fabrikalarının özelleştirme satışlarının  sakıncalarını  ve zararlarını net olarak ortaya koydum. Toplumu ilgilendiren ciddi bir konuda devlet bu bedeli öder. Bu bedel devletin topladığı   milli gelir üzerinden  ödenir.  Ödenen bu bedel toplumun huzuru, refahı, istihdamı , işi ve halk sağlık acısından  caizdir.

Şeker fabrikalarının satışlarına rağbetin çok yüksek olması; konunun ne kadar hassas ve ticari payının büyüklüğünü ortaya koyuyor. Pusuda yatan yandaş lobi firmalarını izliyoruz. Türkiye üretimi tekelleşerek lobilerin ellerinde peşkeş çekiliyor. Ekonomide oluşan monopoly’nin yansımasına müşahit olacağız. Şeker fiyatlarının artışlarını izleyeceğiz. Tekelleşmenin  zararlarını raflardaki şeker fiyatlarıyla göreceğiz. Böylece pusuda bekleyen  zehir tacirleri ve lobileri olan NBŞ şirketleri devreye girecektir. Nişasta bazlı şekerlerin payı ve ithalatı artış gösterecektir. Netice itibariyle lobiler para kazanacak ,  halk hastanelere koşacak. Acil servisler inleyen, bekleyen, sızlayan, ızdırap çekenlerle dolup taşacak. Hastalılar ülkemiz genelinde artış gösterecektir.

Turhal şeker fabrikası acısından durum daha vahimdir. Bombom şeker oyununun hikayesi  daha karamsar bir tablodur. Turhal şeker fabrikasının özelleştirme kapsamından çıkarılması için hiç bir kitle baskı yapmadı. Tokat’ın adına söz sahibi olduklarını iddia edenler ;resmi hiçbir açıklama yapmadı. Protesto dahi etmediler.

 Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme basına hiç yansımadı. Bu konuda Beştepe’ye dahi gidemediler. Siyasi temsilciler iptal konusunda itiraz etmediler. Kenara çekilip sessizliğe büründüler. Bazı protokol sevdalıları kirpiler gibi koruma moduna geçtiler. Hindiler gibi kubaranlar köşelere çekildi. Kartal gibi uçanlar göklere karıştı. Horoz gibi  vakitsiz ötenler kayboldu. Papağan gibi ortalıkta konuşanlar kenarlara gizlendi.

Bombom şekeri oyunun sonucu büyük bir kayıp oldu. Özelleştirmeye karşı gelmeden biz alalım diye gizli kapaklı görüşmeler oldu. Onu da başaramadılar.  Gökleri ve yerleri yaradan  Yüce Allah kalplerinizdeki gizli sırları dahi  görür, duyar ve işitir. Niyet hayır olmazsa akıbet felaket olur. Tokat’ın zengin iş adamları dahi ihaleye giremedi. Çünkü   sonuç baştan belli.  Yakın olan kazanır.  Uzak olan kaybeder.  Tanıdığım bir çok iş adamı show ve gösteriş için ihaleye müracaat etmedi.

Devekuşu gibi ortalıkta dolaşan zübüğü bir ateş sarmış. Kendince iş tutuyor ve birilerinin sözcülüğünü yapıyor. Bu zübüğü adam yerine koyarak iş tutanlara inanın hayret ediyorum. Kılavuzu  zübük olanın neticesi hezimet ve felaket  olur. Zübükler bireysel, bencil ve menfaatçı ve çıkarcıdırlar. Zübük hiçbir zaman doyum bilmez.  Zübük sadece cebini düşünür ve toplumla alakalı  bir derdi ve  hedefi olmaz. Zübüğün ilmi ve bilimi yoktur. Zübükte her oyun vardır. Bir zübük günde 40 kez kılık değiştirir. Zübüğün toplumda bedeli sıfırdır. Zübüğün en belirgin özelliği dini yeri geldiğinde çok iyi kullanır. Zübüklüğün ideolojisi  ve felsefesi cavlaki tarikatına dayanır.  Zübükle yola gidenler  onun zulmüne mutlaka uğrar.

Ayrıca Türkiye genelinde şeker fabrikalarının özelleştirilmesine karşı gelen ve büyük çaba harcayan Tokat milletvekili  Kadim Durmaz Beye hizmetlerinden dolayı  çok teşekkür ederim. Umarım bu özelleştirmeler ülkemizin aleyhinde  yeni bir sorun teşkil etmez. Bu satışların ülkemize ve milletimize hayırlı olmasını temenni ederim. Ülkemizin kalkınmasına, büyümesine, istihdamına ve yeni yatırımlara vesile olmasını dilerim.

Ülkemizin birliğine, refahına, huzuruna ve istikrarına yönelik bir gölge düşürmemesini arzu ederim. Farklı düşüncelere sahip olsak ise de

  BU ÜLKE HEPİMİZİN

Recep Tayyip Erdoğan Binali Yıldırım Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Eyüp Eroğlu Ömer Toraman Meral Akşener Temel Karamollaoğlu Tokat Turhal Şeker Pancar Özelleştirme Erbaa Niksar Zile Sulusaray
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU