19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

19 Mayıs ruhu milli birlik meşalesinin ateşlendiği gündür. Türk Milletinin direniş ruhu Kuvayı Milliyedir

19 MAYIS GENÇLİK VE  SPOR BAYRAMI
Bu içerik 2306 kez okundu.

 

  19 MAYIS GENÇLİK VE SPOR BAYRAMI

  Türkiye Cumhuriyeti tarihindeki önemli olaylardan  ;birisi Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basışıdır. Türk Milleti 1. Dünya Savaşı sonrasında kötüleşen koşullar , anlaşmalar, yaptırımlar ve baskılar sebebiyle oldukça zor bir döneme girmişti. Milletimiz, Mustafa Kemal’in Samsun’a ayak basmasıyla yeni bir başlangıç yakalamış ,yeni bir döneme girmiştir.. Bu dönem Türk düşmanlarının Türk Milletini Balkanlardan , Anadolu’dan silme ve yok etme dönemiydi. Osmanlı Devletini yıkarak tüm Anadolu’yu işgal etmek ve Türkleri sıkıştırma politikaları idi. 19 Mayıs 1919 tarihi , Türk Milletini esaret altında kalmaktan kurtaran bir başlangıç, Türk Milleti için ulus devlet olmaya yönelik ilk hamle, Anadolu’da kurtuluş mücadelesini başlatan , Milli Mücadele Ateşini yakan bir gündür.

  19 Mayıs 1919 ,aslında milli bir seferberlik günüdür. Türk Milletinin var olma ve yok olma arasındaki kaderini belirleyen, Milli Birlik ve beraberlik ruhunun yeniden Anadolu üzerinden ateşlendiği bir gündür. Türk Milleti’nin , yeniden şahlanmak için tarihi bir direnişi başlattığı bir tarihtir. Türk Milleti’nin  emsalsiz bir kahramanlığı; tarihin altın sayfalarına altın harflerle yazdırdığı bir gündür. 19 Mayıs 1919 ,yolculuğu azmin , cesaretin ve kararlılığın tarihi bir örneğidir. Bu sefer Türk milletinin kabiliyetini , istidatını, kavrayışını ve kahramanlığını ortaya koyduğu gündür. 19 Mayıs 1919’da başlayan kurtuluş mücadelesi, 29 Ekim 1923 tarihinde Cumhuriyetin ilanıyla son bulmuştur. 

   Anadolu’da bu şanlı topraklar üzerinden, aziz ve necip milletimizin üzerinden kirli ve kanlı eller hiçbir zaman çekilmedi. Balkan ülkeleri üzerinden ;1 Dünya Savaşını başlatan Haçlı ve Bizans zihniyeti, bugünde  Türk ve İslam coğrafyası üzerinden kanlı yüzünü göstermektedir. 21. yüzyılda planlar , senaryolar ve aktörler değişiyor ama hedefler değişmiyor. Tarihin derin sayfalarına baktığımızda ;küfür ehlinin tek bir millet olduğunu görüyoruz. Bu küfür ehlinin tek istediği şey; İslam coğrafyasına yüzyıllar boyunca liderlik ve önderlik yapan Türk Milletini parçalamak , bölmek , yutmak , yok etmek ve esaret altına almaktır.

Dönem ve koşullar değişiyor fakat düşmanların hedefi asla değişmiyor. Hedef milletimizin kardeşliğine ve topraklarımızın bütünlüğüne yönelik saldırılar amansız sürüyor.   Terör saldırıları  devam ediyor.  Ülkemize   sızmaya çalışan  terör odakları ;  düşmanlar tarafından  destekleniyor.  Devletimizin gizli bilgileri  hainlerce;  düşmanlara  servis ediliyor.   ABD tarafından resmen  PKK, PYD, YPG ve diğer gruplar açıkça silahlandırılıyor.  Savunma sanayimize yönelik   baskılar artıyor.  Ekonomik  dengeleri bozmak için ticari savaş açılıyor.  Siyasi  ve ticari baskılar her gün artıyor. Devletimize ve Milletimize karşı 15 Temmuz darbesi yapıldı.  İslam ülkeleri  etkisiz hale sokuldu.  Orta doğuda siyasi istikrarsızlık ve savaşlar sürüyor.  Orta doğuda barış iklimi söndürüldü.

Bugün Devletine, Milletine, Vatanına ve Bayrağına sadık olmayan kişiler; yarın çocuklarına karşı sorumludurlar. Hepimiz din ,dil , ırk ve mezhep ayrımı yapmadan , kimseyi ötekileştirmeden , ayrım yapmadan birlik ve dayanışma ruhunu yaşatmalıyız. Bu toprakların ruhunda yardımlaşma ve dayanışma vardır. Bu ruh , milli kurtuluş ve mücadelesi ruhudur. 19 Mayıs 1919 yolculuğunu zafere taşıyan dayanışma ve yardımlaşma mayasıdır.

Milletimizin kardeşliğine ,  dirliğine, birliğine  ve huzuruna yönelik her türlü çirkin sözlerden derhal kaçınılmalıdır. Barış ve refah ortamının üst seviyede olması gerekir. Çirkin ve kötü siyasi politikalar terk olunmalı. Din , dil, ırk ayrımı yapılmadan sevgi ve saygı temel esas alınmalı. Hiçbir milleti ve ırkı ayıplamadan, ötekileştirmeden ve çatışmadan uzak durulmalı. Adalet toplumun tüm katmanlarına sağlanmalı. Kimse kendisini daha üstün vatansever olarak görmemelidir.  Hiç kimse kendisine oy vermeyen kitleye hainlik damgasını vurmamalıdır. Eşitlik ve özgürlük ilkelere sadık olunmalı. Parlamenter sisteme ve demokrasiye herkes sahip çıkmalıdır.  Ülkemizde evrensel bir hukuk sistemi ve anayasa  acil yapılmalı. Toprak satışları ve yabancılara verilen haklar sınırlandırılmalı. Anadolu’da tarım ve hayvancılık geriden şahlandırılmalı. Ekonomik tekelleşme ve haksız rekabet acil durdurulmadı. Seçimle yönetime gelen herkesin haklarına saygı duyulmalı. Herkes adalet  önünde hesap vermeli.

 

Ülkemizin huzuru ,  birliği, güveni ve istikrarı için canlar uğruna canlarını feda eden tüm şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet diliyorum. Yaralı tüm asker ,  polis ve vatandaşlarımıza şifa dilerken kederli ailelerimize sabırlar diliyorum. 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramının tüm ülkemizde neşe ,  sevinç, huzur ve güven içerisinde geçmesini temenni ederim.

 

        YUSUF UZUN

   İSTKOP GENEL BAŞKANI

Recep Tayyip Erdoğan Binali Yıldırım Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Eyüp Eroğlu Ömer Toraman Meral Akşener Temel Karamollaoğlu 19 Mayıs Gençlik ve Spor Bayramı Kuvayı Milliye Kurtuluş Mücadele
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU