600 VEKİL= 6 TL = DEVALÜASYON

Kur patladı... Enflasyon fırladı.. Dolar uçtu...Filozof danışmanlar sustu...

600 VEKİL= 6 TL = DEVALÜASYON
Bu içerik 1759 kez okundu.

 

DÖVİZ KURU VE  DEVALÜASYON

  Devalüasyon  ulusal  para biriminin yabancı para karşısında değerin düşmesiyle  alım gücünün aşırı zayıflamasıdır.

ESNEK KUR GİZLİ ŞEKER GİBİDİR…

Son dönemde dünyadaki global gelişmeler sonucun da, ulusal  varlıklarımız ve finansal değerlerimiz aşırı derecede eridi. Tabir-i caiz ise her kur yükselişinde fakirleştik ve alım gücümüz düştü. Dövizdeki yükseliş maliyetleri artırdı. Bir çok konuda dışa bağımlı olmamızın bir sonucu olarak payımıza düşeni ziyadesiyle aldık. Piyasalarda büyük fiyat artışları oluştu.  Enflasyon  her geçen gün artıyor. Döviz kuruyla enflasyon arasında pozitif bir ilişki  vardır. Esnek kur sisteminde iç ve dış baskıların olduğu dönemlerde hızlı şoklar hep oluşur. Makro dengeler sarsılır. Cari açık veren ülkeler  acısından  esnek  kur sistemi asla mantıklı değildir. Esnek kur sistemi vücuttaki  gizli şeker  gibi ; içerisinde sorunlar barındırır.  Bu risk,  ekonomik kurumlar, üreticiler ve piyasada bulunan herkes için   yaşanacak en büyük şoktur. 

ESNEK KUR SİSTEMİ ŞANS OYUNUDUR…

Her ekonomik teoriyi her ülkede net olarak uygulamak ve sonuç almak mümkün değildir.  Bir iktisadi teori bir ülkede başarılı olurken ; diğer bir ülkede iflas sebebi olabilir. Sabit kur sistemiyle yürüyen bir çok ülkede istikrar ve güven hakim olurken ; esnek kur sistemiyle çalışan bir çok ülke geriledi. Esnek kur sistemi tam bir kumar mekanizmasıdır. Gün gelir kazanılır , an gelir kaybedilir.  Ülkenin ve ekonomik bireylerin kazanımları, tasarrufları hatta minnacık mevduatları  bir anda yok olur. Lobiler, karteller, gizli güçler  ve büyük fonlar paraları götürüyor.

SORUMLULAR HALA GÖREVDELER…

 Merkez bankası bütün varlıklarını piyasaya sürse bile çözüm üretemez.  Türkiye ekonomisi   kartelleşti. Ekonomik fırsatlar ve olanaklar   ekonomide yeni bir  tekelleşmeyi ortaya çıkardı. Borsa ve piyasalarda yerli ve yabancı büyük şirketler  etkili oluyor.  Doğru söz söyleyeni dokuz köyden kovanlar ; bu süreçten sorumludur. Büyük maaş alan ekonomi  danışmanları sorumludur.  İşkembeden konuşan ve meseleyi  dış güçlere bağlayanlar sorumludur.  Denge ve denetleme için  25 yıldır mecliste oturanlar sorumludur. 

KUR SINIRLARI AŞTI…..DEVALÜASYON DEVREDE

Döviz kurunun 3 kata çıkması  devalüasyonu derinleştirdi. Ekonomik hasarlar yavaş yavaş etkisini gösteriyor. İthalata bağımlı ürünlerde fiyatlar uçuyor. Maliyetler büyük artış gösteriyor. İhracat yerinde sayıyor. Üretim hacmi küçülüyor. Dış ticaret hacminde ilerleme görülmüyor. Piyasalara güvensizlik hakim oldu. Siyasi çözümler yeterli  ve etkili gelmiyor. 

Siyasal hükümet ekonomik teorilerin  ve kuralların uygulamasındaki  sıkıntıları  vaktinde görmek istemedi.  Bir  çok eleştirilere kulak tıkadı. Eleştirenleri ise çok ağır dille suçladı. Geçmişte yapılan hataların aynısı şimdi tekrar ülkemizde oluştu. Hepimizin  Allah’a inancımız tamdır. Süper güç olmadan   dolara karşı savaş açmak sorunları çözmez.  Global siyasi , ekonomik ve askeri güç olmadan efelik yapmanın bedeli ağır olur. Dünyayı biz yönetmek ve dizayn etmek istiyorsak ;  açıksa ilan etmek gerekir. Her vatandaş ona göre bir yol haritası çizer. Aksi halde şartlarımız her gün daralıyor.

 Cumhurbaşkanlığı sistemiyle Türkiye’nin önü açılacak ve şahlanacak diye düşünenler ;  bir kez daha düşünmelidir. Bu sistem Türkiye’nin önünü açmaz. Bu sistem sakat olarak doğmuş ve  kurulmuştur.

Sabit döviz kuru sistemlerinin avantajları:

1-Sabit kur sistemleri, kurlar sabit olarak tutulduğu ya da  kura  güven azalmadığı sürece, yatırımcılar ve sanayiciler  geleceğe dönük olarak planlama ve fiyatlama yapma olanağı tanımakta ve uzun vadede   yatırım ve ticaret hacminin genişlemesine yardımcı olmaktadır.

2-Sabit kur sistemlerinde  işverenler  geleceğe yönelik  maliyet , ücret ve fiyatları görülen  kur artış oranına uygun olacak şekilde belirleyerek, enflasyonun düşürülmesine yardımcı ve artışına engel olur.

3-Sabit kur sistemleri merkez bankalarına döviz kurlarını kendi belirlediği denge seviyesinde tutma imkanı tanımaktadır. Merkez başkasının  kur riski ortadan kalkar. Hareket alanı genişler. Rezervleri  erimez.

4-Finansal araçların ya da piyasalardaki para politikasını  daha verimli kılar.

 

 Esnek döviz kuru sistemlerinin avantajları:

1-Döviz kuru piyasada serbestçe  arz-talep değişimleriyle döviz kuruna yansımaktadır.

2-Piyasaların tam etkin çalıştığı kabul edilirse, esnek kur sistemlerinde piyasada fiyat dengesizlikleri oluşması mümkün olmadığından spekülatif hareketlerle kar elde edilmesi imkanı da ortadan kalkmaktadır.

3-Döviz arz ve talebi piyasa tarafından dengelendiğinden merkez bankası müdahaleleri de en aza indirgenmektedir.

4-Merkez bankası iç ve dış baskılara maruz kalmadan para politikasını  kullanabilir.

 

 Esnek döviz kuru sistemlerinin dezavantajları:

1.       Döviz kurlarının gelecekteki değerine ilişkin belirsizlikler iş verenlerin geleceğe ilişkin planlama , üretim , satış , ücret ve fiyatlamalarını sağlıklı olarak yapabilmelerini zorlaştırmaktadır.

2.       Döviz kuru belirsizliklerine karşı   aşırı  maliyetleri artmaktadır.

3.       Döviz piyasalarındaki  iniş ve çıkışlar  spekülatif kar olanaklarını  ortaya çıkarır. 

4-İç ve dış lobi finans hareketlerini devreye sokar.

5-Haksız rekabet ortamı  oluşur. Ekonomik vurgun ortaya çıkar. Lobi faaliyetleri  harekete geçer.

6- Esnek kur sistemi enflasyon canavarını ortaya çıkarır.

7-  Siyasi ve ekonomik bağımsızlığın zayıf olduğu ülkelerde; iç ve  dış etkilere bağımlı devalüasyon  oluşur.  Ekonomik bireylerin iflas durumunu ortaya çıkarır.

8- Para politikasının zayıf olduğu ülkelerde esnek döviz kuru milli kazançları zayıflatır.

 

Recep Tayyip Erdoğan Süleyman Soylu Hulusi Akar Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Temel Karamolaoğlu Meral Akşener Enflasyon Kur Devalüasyon Döviz Maliyet GSYH Sabit kur Esnek kur
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU