YEP ÖDÜL MÜ CEZA MI ?

Dış borç yükü reel sektörü eziyor... Faiz artışı kurun ateşini söndürmüyor... Kemer sıkmaya 3 yıl devam...

YEP  ÖDÜL MÜ CEZA MI  ?
Bu içerik 4962 kez okundu.

 

ŞİRKETLER  ERİYOR VE YANIYOR…

Sn. Cumhurbaşkanımız, ülkemizde ekonomik  kriz yok diyor. Bir yandan da ekonomik savaşla karşı karşıyayız diyor. Tüm sıkıntıların sebebini manipülasyon olarak görüyor.  Bu ağır şartların sebebini dış güçler ve Ak Parti karşıtlığı olarak algılıyor. Kendine göre her şey tıkırında işliyor.  Ancak  üretim, yatırım, sanayi ve ticarette  işler iyi gitmiyor. Rakamlar basında abartılıyor:  Derin ve  dip kriz dalgası  ört bas ediliyor. Piyasalardaki kötü durum gizleniyor. Maliyet ve fiyat artışları bireyleri derinden etkiliyor. Enflasyon önlenemiyor. Faiz artışları ; doların ateşini söndürmüyor. Şirketler yangın içerisindeler. Reel sektör bir çıkmazın içerisindedir. Yakında fabrika kapatmalar ve işçi çıkartmalar başlar. Zaten Bakan Albayrak’ta dün,2019 da işsizlik oranının artacağını açıkça söyledi.

YEP PİYASALARA GÜVEN VERMEDİ…

Tarihi gün geldi, hasret sona erdi. Büyük konuşma gerçekleşti.  Gözler damat beyi  bekledi. Damat Bey eliyle koluyla  ballandır ballandıra  anlattı. Yeni ekonomik programın  bağı açıldı ve bohça çözüldü.  Dağ fare doğurdu. Geleceğe yönelik iyimserlik ve güven  suya düştü. Kimi zaman kayınpeder başka, damat bambaşka şeyler söyledi. Ortalık düzelecekse de;  karamsarlaştı gitti. Ekonomik  krizin varlığı ve etkileri şifreli anlatıldı.

3 YIL KONTROLLÜ BÜYÜME …

İşin aslı ve özü şudur. Ekonomik olarak küçülüyoruz ve daralıyoruz. Büyüme azalıyor. Yatırımlar düşüyor. İstihdam azalıyor. İşsizlik artış gösteriyor. Kontrollü büyüme hedefleniyor. Kamu maliyesinde sıkı disiplin geliyor. Tasarruflar artırılıyor. Bütçe ve cari açık azaltılacak. İhracat artırılacak. İthalat düşürülecek. Kısacası krizin bedelini vatandaş kemer sıkarak;  gelecek 3 yıl içerisinde bedel ödemesi planlanıyor. Brüt dış borç stoku 3 yıl içerisinde aşağı indirilecek. Enflasyon aşağı düşürülecek. Sn. Damat beye göre ekonomik bir dengelenme dönemi oluşacak. Günlerdir üzerinde çalışılan   Sn.  Damat beyin bohçasından krize karşı bir mucize çıkmadı. Piyasalar tatmin olmadı. Bilakis kafalar iyice karıştı. Piyasalardaki belirsizlik ve istikrarsızlık nedeniyle üreticiler ; üretim hacmini zamanla düşürüyor. Enflasyon , maliyetler ve kur farkları reel sektörü derinden durdu ve vuruyor.

 TÜKETİCİ GÜVEN ENDEKSİ DİP YAPTI…

2018 yılında tüketici güven endeksi, eylül itibariyle dibe vurdu. Eylül ayında 59,3% geriledi. Genel ekonomik durum beklentisi endeksi Ağustos ayında 88,3 iken, Eylül ayında %15,5 oranında azalarak 74,6 değerine düştü. Hane halkının geleceğe dönük gelir beklentisi azalmaktadır. Çelişkili siyasi açıklamalar ve yüksek faiz ortamı bireyleri sarstı. Endeks ilk defa son 3 yıl içerisinde bu kadar düşük çıktı. Endeksin düşük olması üretim sektörünü derin etkiler. Alım gücü düşünce tüketim azalır.  Tüketim azalınca üretim düşer. Üretim düşünce istihdam azalır. İstihdam azalınca işsizlik baş gösterir. Böylece ekonomik duraklama dönemi başlar. Resesyon dönemi oluşur.

YD- ÜFE   AĞUSTOS AYI  %18,16 ARTTI…

Ülke sınırları içinde üretimi yapılarak yurt dışına ihraç edilen malların üretici fiyatlarındaki değişimi ölçen yurt dışı üretici fiyat endeksi (YD-ÜFE), 2018 yılı Ağustos ayında bir önceki aya göre %18,16, bir önceki yılın Aralık ayına göre %44,88, bir önceki yılın aynı ayına göre %59,12 ve on iki aylık ortalamalara göre %27,04 artış gösterdi.

Sanayinin iki sektörünün bir önceki aya göre değişimleri; madencilik ve taş ocakçılığı sektöründe %17,53 artış, imalat sanayi sektöründe ise %18,17 artış olarak gerçekleşti.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksinin %59,12 oranında  yüksek çıkması  uluslararası rekabet gücümüzün zayıfladığının açık göstergesidir. Maliyetlerin ve fiyatların aşırı yükselmesi dış pazar kaybına neden olmaktadır. Yüksek maliyet ihracatı zorlaştırıyor. Ayrıca  %59,12 endeks oranı krizin boyutunu net gösteriyor. Bu şartlar altında reel  ihracat artışı hacimsel olarak olamaz. Enflasyona bağlı nominal artış olabilir.

İhracat bedellerinin getirilmesine yönelik çıkarılan yasa skandal niteliğindedir. Bu düzenleme ihracatın önünü açmaz. Bilakis şirketleri  sıkıntıya sokar. İhracat üzerinde bir sınırlama olamaz. İhracat bedelinin 80% Dap olarak düzenlenmesi ve bozdurulması şirketleri zora sokar. İhracat ve ithalat yapacak şirketlerin resmi işlerini  ağırlaştırır. Bir taraftan ihracatı artıralım ve reel sektörü koruyalım derken  her ikisini de kaybedebiliriz.   Bir taşla iki kuş vurulmaz. Araştırma ve inceleme yapılmadan apar topar bir düzenleme çıkarılması doğru değildir.

KARARLI DIŞ POLİTİKA ŞART…

Sn. Cumhurbaşkanımızın ABD’li şirketlerle toplantı yapmasını açıkçası çok yadırgadım ve şaşırdım. Çünkü Türk şirketlerin her gün iflas erteleme ve konkordatoya başvurduğu bir anda yabancı şirketleri ağırlaması çok manidardır. Neden yabancı şirketler ? Niçin Türk şirketleri çağrılmıyor.? ABD’NİN tutumu ve terör örgütlerine olan yardımı ve desteği ortadadır. Bizler, darbelerin arkasında olan ve terör örgütlerine yardım yataklık yapan bir ülkenin şirketlerinin bizim ülkemizde faaliyet göstermesi ne kadar doğrudur. Cumhuriyetin kuruluşunun bu yana bu topraklardaki şehitlerin tek sorumlusu ABD’DİR. Türkiye’nin bir nolu düşmanı ABD’DİR. Türkiye’deki hainlerin yuvası haline gelmiştir. Darbe yanlısı ve terör destekçisi bir ülkedir. Türkiye tarafını net bir şekilde ortaya koymalıdır. Maalesef ABD karşısında ikili bir siyaset oynanıyor. Dostluk ve düşmanlık aynı yolda yürüyor.

Alınan kararların ve yürütülen siyasetin milletimize ve ülkemize  ödül mü yoksa ceza mı olduğunu  anlamakta zorluk  çekiyoruz. Faiz artışları , yüksek enflasyon , kur farkları , zamlar ve vergiler ceza niteliğindedir. Yeni ekonomik  programda ödül yok. Tam tersine daralma, sınırlama, disiplin ,kısıtlama ve küçülme ceza anlamına geliyor. Kısacası YEP ödül değil bir cezadır.

Recep Tayyip Erdoğan Berat Albayrak Süleyman Soylu Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Temel Karamolaoğlu Meral Akşener Enflasyon Swap Fazi Tcmb Büyüme Dış ticaret. OVP YEP YD-ÜFE
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Cafer     0000-00-00 Yusuf bey İşçi çıkarmalar başladı bile fabrikalardan inşaat işleri ise içler acisi
M.Tamer cehdioglu     0000-00-00 Helalin var yigit adam.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU