DOLAR/TL VE FED FAİZ ARTIŞI

Fed faiz artışını sürdürdü. Dolar güçlenmeye devam ediyor. Piyasalarda likidite sorunu sürecek...

  DOLAR/TL  VE  FED FAİZ ARTIŞI
Bu içerik 7955 kez okundu.

    

GERÇEKLER HALI ALTINA SÜPÜRÜLDÜ…

Bu dönemde halk doğru bilgiye aç durumda. Açıkçası insanlar , güvenilir kaynaklardan ve kişilerden iş, siyaset ve ticaret alanında net bilgiler duymak istiyor. Medyadaki bilgi kirliliği kafaları iyice karıştırıyor. Bu keşmekeşlik geleceğe dönük işlemlerde yatırımcıları, sanayicileri ve işçi kesimini  tedirgin ediyor.

  Bu durum piyasalarda panik ve karamsarlığı tetikliyor. Taraflı haberler bireyleri   tatmin etmiyor. Meselenin kaynağı dahi ;  her gün tartışma konusu oluyor. Birileri zannediyor ki meseleler  gizlenirse  belirli süre zarfında piyasalarda dengelenme olasılığı olur (!) Saldım çayıra mevlam kayıra … bu işler böyle olmaz. Reel sektörün ruhunu bilmeyenler , asla mantıklı çözümler üretemez. Böylece siyasilerin açıklamalarıyla hakikatler ve söylemler çelişiyor. Bir çok insan aldıkları para ve oturdukları koltuğun müsaade ettiği kadar yazıyor ve çiziyor. Toplumu derinden sarsanda işte bu noktadır. Herkes çıkıyor; Padişahım çok yaşa, padişahım çok yaşa…

Ee tamam da birileri de çıkıp ;Padişahım senden büyük Allah var demelidir.

DIŞ BORÇ BALON GİBİ ŞİŞTİ…

Siyasi destekli uzun vadeli kredilerle yapılan ithalatın yükü ülkemizin sırtında kambur olarak duruyor. Birleşik dış borç yükü taşınamaz hale dönüştü. Milli gelirin %55 dış borç oldu. Cari açık katlanarak büyüdü. Dış borç yükü balon gibi şişti. Bu balonun bir gün  kimse patlayacağını hesaba katmadı. Jöleli saçlı sözde ekonomi uzmanları savurdu durdu. Sonuç işte bu. Bu tür insanları reel sektörü bırakın, kimse berbere çırak almaz. Kimse kusura bakmasın. Türkiye borçla büyüyen bir ülke olduğunu cümle alem bilirken; bizim çok bilmiş yöneticiler  hayaller peşinde koştu. Türk ekonomisinin kırılgan ve hassas noktasını iyi bilen Trump;  şişen balonu patlattı. Trump’ın ABD için koymuş olduğu bir dizi kurallar ve yaptırımlar gelişmekte olan ülkeler acısından zehir oldu. Dalgalı kur sistemini kullanan ülkeler acısından bir ekonomik kriz sebebi oldu. Dış destekli ekonomik krizle karşı karşıya gelindi. Siyasi ,ticari ve askeri bakımdan güçlü ülkelerin aldığı kararlar dalgalı kur sistemiyle faaliyet gösteren ülkeler için iflas, devalüasyon ,enflasyon , maliyet ve felaketi beraberinde getiriyor. Ülkelerin birikimlerini ve halkın emeklerini yok ediyor. Bunlar kapitalist düzenin ayak oyunlarıdır. Sömürü üzerine kurulmuş bir sistemdir. Sömürü araçları döviz, borsa, petrol, emtia, IMF ve ticari fonlar.

FED FAİZİ  0,25 PUAN ARTIRDI.

ABD merkez bankası Fed faiz artırımına devam ediyor. Faiz kararını 2019 ve 2020 sürdüreceğini ifade ediyor. Bu son faiz kararıyla faiz oranı 2,25 ulaştı. Dünya piyasalarında dolar güçlenmeye devam ediyor. Fonlar ABD’ye akıyor. Fed bu faiz artışlarıyla dünya piyasalarındaki dağıttığı dolarları geri topluyor. Geri alınan dolar piyasalarda likidite daralmasına sebep oluyor. Faiz artışıyla dünyadaki paralar ve fonlar ABD yönüne kayıyor. Likidite sorunu  2019 ve 2020 de  devam edecek gibi görülüyor. Fed tarafından uygulanan sıkı mali disiplin politikası  büyüyen , genişleyen ve gelişen ülkeler acısından sorunlar yaşatıyor. Ülkemiz acısından negatif etkiler yaratıyor. Öyle ki en fazla etkilenen ve hasar gören  ülkeler arasındayız. Dış borç yükü dolara karşı talebi aşırı tırmandırıyor. Doların güçlenmesiyle milli para değer kaybediyor.

FED’İN FAİZ ARTIŞ SONUÇLARI…

Fed faiz artırmasıyla neler olduğuna bir bakalım.

-Fed faiz arttırmasıyla ABD bonoları ve tahvilleri daha fazla satılır.

-Piyasalarda emtia fiyatları artış gösterir. Enerji ve petrol fiyatları yükselir.

-Emtia fiyatlarının artmasıyla cari açığın yükselmesine sebep olur.

-Faiz artışı emtia fiyatlarının artmasına sebep olacağından gelişmekte olan ülkelerin büyüme performansı düşer.

- Maliyetlerin artışıyla  üretim azalır.  Üretim azalınca   istihdam hızı düşer. Üretim hacminin azalmasıyla büyümenin düşer ve  işsizliğin artışına sebep olur.

-Faiz artışıyla maliyetler yükselir, enflasyon yukarı yönde hareket gösterir.

Faiz artışı nedeniyle ABD doları güçlenir ve kuvvetlenir. Doların alım gücü artar. Sıcak para ABD yönüne gider.

-Ulusal para birimi  değer kaybeder. Dolar borcu olanların maliyetleri artar.

-Halkın alım gücü zayıflar. Netice itibariyle tüketim azalır.

-Faiz maliyeti artırır. Maliyet fiyatları artırır. Yüksek fiyatlar enflasyon oluşturur. Yüksek enflasyon döviz kurları yukarı tetikler. Yukarı çıkan kur fiyatları yükseltir.

-Krediler düşer ve yatırımlar azalır.

Ticaret savaşları ve yaptırımlar piyasalarda belirsizlik yapacaktır. Dolar gücünü 2019 ve 2020 yılında korumaya devam edecektir. Böylece dolar /TL çizgisinde ulusal para adına iyimserlik zordur. Kısa vadede ulusal para biriminin değer kazanması sancılıdır. Yeni kaynaklar üretilmediği takdirde ödemeler dengesinde sıkıntı olacaktır. Reel sektör borcu henüz ödenmemiştir. Mevcut koşullar dahilinde TL‘nin değer kaybetme riski açıktır. Önümüzdeki 6 aylık süreç ödemeler bakımından kritik aylardır.

Recep Tayyip Erdoğan Süleyman Soylu Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Temel Karamolaoğlu Meral Akşener Berat Albayrak Döviz Kur Fed Enflasyon Swap TCMB İhracat ithalat
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Fırat Dönmez     0000-00-00 Bu hükümet elbette güzel şeyler yapmıştır fakat arada yaptığı çok büyük hatalar da var. Mesela son günlerde herkesin konuştuğu kağıt zammının sebebi dışa bağımlılık. Bu bağımlılıktan kurutulup tamamen yerli kağıt üretme maliyeti 2.5 milyar Euro. Şehir hastaneleri projesinde ki hastanelerden 2 -3 tanesi yapilmasaydi da bu para kağıt üretimi için kullanılması kağıt üretiminde dışa bağımlılık yasamasaydik olmaz mıydı ? Bu ve buna benzer nice büyük hatalar yüzünden buradayız.
Rasim Topalahmetov     0000-00-00 Helalll Abi ben aklına gelen değilim.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU