ÜLKE İMAJI ALT ÜST

Şok tahliye kararı... Brunson serbest kaldı. Kamuoyu şaşkına döndü. Savunmalar halkı tatmin etmiyor..

ÜLKE İMAJI ALT ÜST
Bu içerik 4206 kez okundu.

                 

    ÜLKE İMAJI ALT ÜST

ABD ve Türkiye arasındaki   uzun süredir siyasi ve ticari mesele haline dönüşen  ;Rahip Brunson davasında kör düğüm çözüldü.   Casusluk iddiasıyla tutuklanan  Brunson  berat etti. Yargı kararını verdi ve Brunson tahliye edildi ve ülkesine döndü. Casuslarına değer verdiklerini  göstermek için ; Trump tarafından oval ofiste ağırlandı.

Bir dizi cevapsız kalan sorular.  Brunson suçsuz ise,  neden tutuklandı?  Niçin içeride 2 yıl yattı?  Niçin suçlu olarak algı operasyonu yapıldı?  Neden gerilim siyaseti yapıldı?  Neden ekonomik yaptırım  uygulandı.?  Madem yargı bağımsız , Trump ve Brunson ailesi size neden teşekkür ve dua  ediyor?

YAKIŞMADI USTA…

ABD ve Türkiye arasında  siyasi gerilim ve ekonomik  yaptırımlar ard arda geldi. İki ülkenin ana gündem maddesi haline dönüştü. 15 Temmuz darbesine düzenleyen  ana  hainlere yuvalık   ve yardım eden ABD’ye karşı misilleme olarak Rahip Brunson tutuklanmıştı. Seçimlerde Brunson üzerinden ABD’ye  meydan okundu. Tam suçlu gösterildi. Cezaevine konuldu. Gülen’e karşı misilleme yapıldı. Böylece halkın gazı alınmış oldu. Papaza karşı papaz hapsedildi. Mesele o kadar derinleşti ki  ‘’Ver papazı ,al papazı’’ olayına kadar indirgendi. Diğer yabancı tutuklularda olduğu gibi oyun içerişinde oyunla kılıflar hazırlanarak tahliye edildi. Kamu vicdanı  rahatsız ve huzursuz oldu. Halkın beklentisi  boşa çıktı. Uluslararası alanda Türkiye’nin imajı alt üst oldu. Kazanan ABD,  kaybeden Türkiye oldu.  Trump’ın siyasi politikası kazandı. Türkiye’nin siyasi diplomasi  tarihine Rahip Brunson olayı kırmızı çizgilerle  yazıldı. Milli mesele olarak eğildik ve bize yakışmadı usta…  

YARGIYA GÜVEN AZALDI…

 Yargı sistemi herkesin ortak bir sorunu haline dönüştü. Bireylerin güveni  her geçen gün azalıyor. Yargı sistemi sürekli eleştirilere maruz kalıyor. He tahliyeler , tutuklamalar ve cezalar  yeni tartışmalara sebep oluyor. Mahkeme kararları kamu vicdanını tatmin etmiyor. Yargı mensupları tarafsız ve bağımsızlığına sürekli gölge düşürüyor. Devamlı şok niteliğinde eşitsiz ve adaletsiz kararlar veriliyor. Yargıçlar siyasilerin baskıyla taraflı ve yönlü kararlar alabiliyor.. Yargı sistemi siyasilerin emri altında hareket ediyor. Yargıya ve davalara siyasi müdahale olayı her dönem cumhuriyet tarihimizde olmuştur. Siyasi müdahaleler neticesiyle skandal karalara Türk milleti alıştırıldı. Demokrasi ,eşitlik, özgürlük , hak , hukuk ve adaletten adım adım uzaklaşıyoruz. 

AK PARTİ İKİYE BÖLÜNDÜ…

Rahip Brunson davası tüm siyasi çevreler tarafından dikkatlice takip edildi. Siyasi partilere gönül veren herkes davayla ilgili beklentiye girdi. Çoğunluk  casus Rahip Brunson’nun tutuklanmasını ve ceza almasını beklerken; skandal  şok tahliye kararı çıktı. Öyle ki tahliye için her kılıf ve yöntem hazırlandı. Bu tahliye kararı Ak parti sevenlerini  ciddi olarak üzdü. Sosyal medyada büyük tepkilere ve eleştirilere neden oldu. Parti üyeleri ve taraftarları 24 Haziran seçimlerinde siyasi malzeme olarak sıkça kullandılar. Tahkiye kararıyla şoke oldular. Parti içerisinde kırılmalara ve ayrışmalara kadar uzandı. Brunson davasında ak parti büyük hasar aldı. Yerel seçimler öncesinde  büyük risk aldılar. Bu kararla rakiplerin eline maça kozunu vermiş oldular. Ak Parti ABD’e  karşı samimi duruş sergileyemiyor. Her fırsatta ABD’ye karşı söylem gelişirken; politikalarda çelişki ortaya çıkıyor. Teröre ve darbecilere destek veren bir ülkeyle aynı masada ve kare ortak işbirliği yapılması son derece manidardır. 

TAHLİYE DÖVİZİ DÜŞÜRMEDİ….  

Brunson davası iş bilmez kesim tarafından ekonomik krizin sebebi olarak yazıldı ve çizildi. Dövizin güçlenmesi ve ulusal paranın değer kaybı bu dava ile ilişkilendirildi. Brunson davasında kör düğüm çözüldüğünde normalleşme olacağının işareti ve algısı yaratıldı enflasyonun sebebi olarak işaret edildi. Faizlerin yükselmesinin ana nedeni olarak gösterildi. Tam tersine Brunson davası doların ateşini söndüremez. Dolar/TL seviyesinde büyük değişim olmadı ve olamaz. Bilmiş ekonomistler  1 Dolar  3 TL seviyesine inebilir derken ne kadar boş pompa olduklarını bir kez daha ispat ettiler. 457 milyar dolar  dış borç yükünü  Rahip Brunson ödemeyecek.  Bu borç yükünü garibanlar ve yoksullar ve sanayiciler ve esnaflar yüklenecek.

BASINDA TARAFLILIK DİZ BOYU…

Hele yandaş medya mensupları davayı bayram havasında verdiler. Yazık sizlere .hem de çok yazık .Görüntünüz içler acısı bir haldedir.  Eğitim görmüş insanlar olarak tutsak haldeler. Özgürlükleri  kaybolmuş. Modulla yön değiştiriyor.  Tek tip Ismarlama haber yapılıyor. Kamuoyu fikir ve düşüncelerini sosyal medya üzerinden daha net alıyor ve veriyor. Halkın ulusal medyaya  güveni  son derece düşüktür. Bir çok yayın grubu  yalakalıktan yalama oldular. Ayrımcılık ve taraflılık diz boyu sürüyor.

Recep Tayyip Erdoğan Berat Albayrak Süleyman Soylu Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Temel Karamolaoğlu Meral Akşener Mevlüt Çavuşoğlu Fatih Portakal İsmail Küçükkaya Trump Brunson Tahliye Yargı ABD Oval Hukuk
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU