TİCARİ PİYASALAR DURAĞAN

Durgunluk her alanda hissediliyor. Dev şirketler iflas ediyor. Halk ekmeğinin derdine düşmüş. Siyasi partiler seçim peşinde koşuyor.

TİCARİ  PİYASALAR DURAĞAN
Bu içerik 1567 kez okundu.

                       

  Türkiye  31 mart yerel seçimlerin havasına girdi.  Tüm partilerde büyük bir  haraketlilik  gözleniyor. Seçim atmosferi partilerde bacayı sardı. Aday belirleme süreci devam ediyor. 31 mart 2019 yerel seçimlerine  rağbet ve ilgi  tabanda düşük görülüyor.  Sürekli seçim atmosferinin  oluşması; halk arasında sıkıntılara yol açıyor. Geçim derdine düşen vatandaşın seçimlere  ilgi  ve alakası  azalıyor.

HALK EKMEĞİN PEŞİNDE….

   Milletin sofrasına koyacağı   ekmeğin hesabına  kafa yorduğu bir dönemde;  seçimler geri planda kalıyor. Yoksullaşan bir ülke, fakirleşen bir halk ve alım gücü düşen bir ülke konumundayız. Bir dönem ekonomiye ciddi canlılık sağlayan inşaat sektörü ;faizlerinde yükselmesiyle bir hayli zor duruma düştü. Türkiye ekonomisi kırılgan bir ülke. Ne zaman ne olacağını kestirmek zor oluyor. Millet olarak tasarruf yapmayı da unuttuk. Krizlerde hepimiz tar-u mar oluyoruz. Döviz kurunun verdiği zararlar henüz sarılmadı. Enflasyonun açtığı yaralar çok derin. Sanayi üretimi  yarı yarıya geriledi. Ticaret hacmi 40 % azaldı. Faizler aşırı yükseldi. Finansman maliyetleri inanılmaz arttı. İşsizlik oranları kademeli olarak yükseliyor. İhracat rakamları ticaretin ne boyutta gerilediğinin  net bir göstergesi. Kaybedilen pazar payları geri alınamadı. Raflardaki fiyat artışları elleri yakıyor. Fakir fakirleşirken zengin bir kitle para üstüne para kazanıyor. Rant diz boyu paylaşılıyor. Yolsuzluk  olayları  herkesin bildiği ve konuştuğu bir vaka.

SEÇİMİN KADERİ KRİZE BAĞLI…

Türkiye’nin görüntüsü   çok iç acıcı değil. Siyasi ve ekonomik sıkıntıların hat safhaya ulaştığı bir dönemde seçimlere gidilmesi  büyük riskler taşıyor. Yurt genelinde sürpriz seçim sonuçları yaşanacak . Bu durum özellikle büyükşehirler olacak gibi duruyor. Ekonomik kriz 31 mart seçimlerinin kaderini değiştirecektir. Kesin gözüyle bakılan bazı illerde kaybetmenin sancısını ; yaşayan partiler olabilir. Siyasi partiler seçim  şoku yaşayabilir.

Ekonomik kriz sebebiyle işçilerin ve emeklilerin maaşları değer kaybetti. Enflasyon karşısında eridi ve kayboldu. Milli gelir dolar karşısında ciddi geriledi. Şirket cirolarında daralma görülüyor. Hazine ve Maliye Bakanlığına olan güvende ciddi sıkıntı  yaşanıyor.  Alınan önlemler ve uygulamalar sorunu yeterince çözmüyor. Son günlerde konkordato’ya  ilan veren şirket sayısında artış oldu. Dev şirketler iflas erteleme için başvurdu.

REKABET GÜCÜMÜZ KAYBOLDU…

Uluslararası pazarlarda Türk ürünlerinin global rekabet gücü kayboldu. Türk ürünlerinin cazibesi enflasyon ve artan maliyet girdileri  sebebiyle azaldı. Türk ürünlerinin yüksek fiyatta kalmasıyla boşalan pazarlara,  Çin ve uzak doğu ülkeleri hakim oldu. İhracatçı şirketler pazarlamada büyük sıkıntılar yaşıyor. Siyasi ilişkilerin kopuk olduğu büyük pazarları maalesef kaybettik. Ülkemizi ticari anlamda yıllarca  ayakta tutan ülkelerle  olan gerilim sonucunda ;  dış ticarette büyük kayıplar verdik. Yıllık  45% düzeyinde maliyet artışı olan ülkemizde ihracat artışı yaşanmadı. 2017 yılında 157 milyar dolar ihracat yaparken enflasyon artışının çok gerisinde rakam çıktı. 10 aylık ihracat rakamı  138 milyar dolar oldu. Bu oran içerinde ne kadar muaf ihracat olduğunu net olarak bilmiyoruz. En az 10 milyar doları muaf tahmin ediliyor. Ortada bir ilerleme ve şahlanma yaşanmadı. Tam tersine başkanlık sisteminde enflasyon  ve kriz şahlandı. Milli gelir kayboldu. Milletin ve ülkenin emekleri boşa aktı.

Halk ekmeğinin derdindeyken  birilerinin andımız ve Türklük üzerinden siyasi gerilim tırmandırması çok üzücüdür.  Ezan, andımız  ve Türklük üzerinden bir siyasi politika üretmek ve eylemde bulunmak doğru değildir. Milli ve manevi değerlerin sürekli tartışmaya açılması siyasi bir başarısızlıktır. Artık halk bu tarz tartışmalara prim vermiyor.

BEŞTEPE’YE DAYALI ŞİRKETLER BÜYÜDÜ…

Sn. Cumhurbaşkanımız halkın refah düzeyinin arttığına sadece kendisi inanıyor. Bu yüzden tüketim taleplerinde artış var diyor. Acaba hangi başarılı bir ekonomik göstergeyi baz aldı bilinmiyor. Sanırım protokolde sürekli yer tutan,  17 yıldır ihale kazanan  , imar peşinde koşan ve  belediyeleri kendi öz şirketleri gibi sömüren    şirket sahiplerin cirolarını baz aldı. Beştepe’den beslenen şirketlerin ciroları  %500 arttı. 1 metre hortumu 78TL satan şirketin cirosu tabiî ki tartışılmaz. 15 yıl öncesi şalvar giyen amcaların servetleri tahmin bile edilemez. Bu takiyeci ve kaymak yiyen rantcılar sıfırdan büyüdüler. Çoğu enişte, dayı ve bir siyasi bir yakınına sırtını dayadı ve bir kısmı devlet kurumlarından istifa edip rant üstüne rant vurdular. Burunları kaf dağında bu sözde erkeklerin. Büyük adam oldular. Zengin holdingler oldular. Bir çokları arsalar, hanlar, villalar konutlar, fabrikalar, lüks arabalar ve yeni eşlere sahip oldular. Karınları aşırı genişledi. Önlerine geleni ejderha gibi yuttular. Çokları Harun ve Karun oldular. Dünyanın neresinde olursa olsun ayaklar baş olursa adalet ve ahlak  ve erdemlilik devre dışı kalır. Çoğu kez ihsan ,amel ve inanç dilde kalır. Türkiye olarak iyilerin ve dürüstlerin itibarının korunmadığı bir dönemi yaşıyoruz. Ayrımcılık ve gruplaşma derinleşiyor. Bu ülkede kimsenin imtiyaz hakkı yoktur. Adil  hukuk karşısında her fert eşittir. Bir yerde adalet, özgürlük ve eşitlik ve  sosyal  liberal demokrasi yoksa kalkınma ve başarı olmaz. Sistem işlemez ve tıkanır. Yürütme kendini kral sanırsa ;yargı ve yasama ofsayt olur.  

Pazar tezgahları boş , fabrikaların önlerinde kediler ve köpekler yatıyor. Yeni yatırımlar ve  konut yapımı durmuş halde. Sanayi bölgelerinde durgunluk net olarak gözleniyor. Tırlar garajlarda yük  bekliyor.

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Ekim 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %0,91 arttı

Yusuf Uzun Recep Tayyip Erdoğan Berat Albayrak Süleyman Soylu Devlet Bahçeli Kemal Kılıçdaroğlu Temel Karamolaoğlu Meral Akşener Mevlüt Çavuşoğlu Faiz Üfe Tüfe TCMB Döviz Konkordato
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU