Yİ-ÜFE GERİ ADIM SİNYALİ

Yİ- ÜFE durağan görünümde...Endeks oranlarında geri sayım başladı... Kasım ayında endeks düştü...

Yİ-ÜFE   GERİ ADIM SİNYALİ
Bu içerik 909 kez okundu.

 

Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Kasım 2018

Yurt içi üretici fiyat endeksi aylık %2,53 düştü

Yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE), 2018 yılı Kasım ayında bir önceki aya göre %2,53 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %36,68, bir önceki yılın aynı ayına göre %38,54 ve on iki aylık ortalamalara göre %25,52 artış gösterdi.

Yİ-ÜFE  gelecek aylarda azalma eğiliminde olacaktır. Mevsimsel olarak daralma görülmektedir. Üretim sektörü dar boğandan geçmektedir. Şirketler stoklar  ve alacakları üzerinden küçülme yolun tercih etmektedir. Finans maliyetleri ve faiz oranlarının yüksek olmasından dolayı  üretim düşüş göstermektedir. Dış ticaret hacmi   11 aylık  360 milyar dolar oldu. Hacimsel ve rakamsal olarak bir artış asla yoktur. Sanayici ayakt kalma mücadelesi vermektedir. Global rekabet gücümüz azalmıştır. Pazar paylarımız düşmüştür. İhracat pazarlarında ciddi sıkıntılar ve engeller görülmektedir. Döviz kurunun aşağı yönde veya stabil  olmasından dolayı üretici fiyatlarında bir artış bu aylarda görülmüyor. Tüm şirketler üretim kapasitelerini düşürmüştür. Yeni yatırımlar ve istihdamlar azalmıştır. Bireylerin alım gücünün düşmesiyle üretim normal  seyrinin altına düşmüştür. Reel sektörün borç yükünün yüksek olmasından dolayı finans sıkıntısı hat safhadadır.  

Son iki yılda fahiş maliyet artışları oldu. Bu artışlar satışları ve üretimleri derinden etkiledi.  Bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı Kasım 2017  %17,30 iken ,  Kasım 2018  %38,54 oldu. Yıllık değişim farkı  %122  ulaştı. On iki aylık ortalamalara göre değişim farkı  %66 oldu.

Kur, faiz , vergi ve finans maliyetleri stabil olduğu takdirde ; Yİ- ÜFE  bir yükseliş söz konusu olmaz. Fiyat endeksinde aşağı yönde bir tablo görülüyor.

 Yurt içi üretici fiyat endeksi değişim oranları, Kasım 2018

 

Yurt içi üretici fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı, Kasım 2018
 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU