MAKRO GÖSTERGELER NEGATİF

Satın alma gücümüz vahim. Sanayi üretiminde şok gösterge. İşsizlik oranı yükseliyor.

MAKRO  GÖSTERGELER NEGATİF
Bu içerik 1132 kez okundu.

 

 

Sanayi üretimi  Ekim ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %5,7 azaldı.

Sanayi üretiminde büyük düşme görülüyor. Enflasyon ve maliyetler üretim sektörünü derinden etkiledi. İç ve dış talepler azalınca sanayi üretiminde gerileme  dönemi başladı. Bu duraklama dönemi  siyasi politikalar  ve söylemler değişmediği sürece devam edebilir. Türkiye global anlamda yalnızlığa giden bir yoldadır. Komşu ve potansiyel tüm ülkelerle  dış pazar paylarını kaybetmektedir. Kaybedilen ülkeler ve pazarlara başka ülkeler giriş yapmaktadır. Maalesef bir normalleşme sürecine giremedik. Dış politikayı inatla sürdürüyoruz. Bedelini sanayici ödüyor. Bu felaket tablosu  6 ay daha ödeyecek gibi  ortadadır. Finans maliyetleri  ve likidite sorunu  sürüyor. Yüksek faiz oranları devam ediyor. Döviz sistemi güven vermiyor. Sanayici önünü  göremiyor.

İşsizlik oranı Eylül ayında %11,4 seviyesinde gerçekleşti 

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Eylül döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 330 bin kişi artarak 3 milyon 749 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,8 puanlık artış ile %11,4 seviyesinde gerçekleşti. Aynı dönemde; tarım dışı işsizlik oranı 0,7 puanlık artış ile %13,5 olarak tahmin edildi. Genç nüfusta (15-24 yaş) işsizlik oranı 1,6 puanlık artış ile %21,6 olurken,15-64 yaş grubunda bu oran 0,9 puanlık artış ile %11,7 olarak gerçekleşti.

Sanayi üretiminin düşmesiyle   İşsizlik oranı yukarı doğru trend göstermektedir.  Bu oran 2019 yılında yukarı doğru trend gösterecektir. Eylül ayında istihdam oranı  %47,8 oldu. Bu oran iler ki aylarda daha yüksek olacak. Sanayi üretiminin düşmesiyle istihdam oranı düşme gösterecektir. Böylece 2019 yılında işsizlik oranı hızlı artış gösterebilir.

 Satınalma Gücü Paritesi, 2017

SGP'ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla endeks değeri 67 olduSatınalma gücü paritesi (SGP) ayrıntılı olarak tanımlanmış mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanmaktadır. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabilmektedir.

Avrupa Birliği İstatistik Ofisi (Eurostat) tarafından açıklanan SGP'ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2017 yılı sonuçlarına göre 28 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 67 oldu ve AB ortalamasının %33 altında kaldı.

Döviz ve enflasyon faktörüyle  global rekabet gücümüzün kaybolduğunun ispatıdır. Alım gücümüz zayıfladı. Rekabet gücümüz azaldı. Enflasyon yükseldi. Avrupa ülkelerinin çok gerisinde yer aldık. Halkın refah düzeyi  düştü.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU