SİSTEMİN DERİN SANCILARI

Devir eleştiriye, fikir özgürlüğüne, konuşmaya ve yoruma kapalıdır. Dönem itaat ve biat vaktidir.

SİSTEMİN DERİN SANCILARI
Bu içerik 1456 kez okundu.

            

    Başkanlık sistemi kuruldu.  Şartlar değişti. Yeni bir dönem başladı.  Tek kişiye bağlı yeni bir düzen  hayata geçti.  Yasama , yürütme ve yargı sisteminde  tarihi değişim yaşandı.  Yasama yetkisi , yürütmenin altına alındı. Yargı bağımsızlığı  imha edildi. Demokrasi  sona erdi. Çoğulculuk ilkelerinden saparak, tekelcilik ve bireysellik tercih edildi.  Sistem tercihinde  Türkiye  seçmeni ; büyük bir tarihi hata yapmıştır.   Askeri savunma gücü yürütmenin emrinde ilerliyor. Finans ve medya lobisi lidere bağlı olarak  çalışıyor. 

Geçmişin kalıntıları  ve izleri  yavaşça değişiyor. Geçmişe yönelik  intikam siyaseti ve politikası yapılıyor. Bazıları öç alma hevesindeler. Acının ödülü deneyimlerdir. Kötü deneyimler için ağır bedeller ödendi. Terör ve yanlış siyasi politikalar sebebiyle ; binlerce masum aileler yok oldu. Onlarca aileler mağdur oldu. Sayısız ocaklara ateş düştü. İnsan hakları  ve özgürlükler topluma yayılmadı. Ülke olarak kötü bir sınav verdik.  Şiddet artık bir gıda haline geldi. Yeni sistemle Türkiye daha ileri gidecek ve önü açılacak hayali kurulurken; yaşadığımız süreç içler acısıdır. Beyinlere ipotek konuluyor. Baskılar artıyor. Korkular çoğalıyor. İnsanlar sindiriliyor. Eleştirilere tahammül edilmiyor. Kişiler sosyal medyada linç ediliyor.

 ‘’Gözünün üzerinde kaş var ,  demeye kalk;  hemen troller ve lejyonerler devrede’’

 Kişilerin ailelerine  karşı küfürlere ve hakaretlere  izin veriliyor. Eleştirenlere karşı her türlü karalama kampanyası yapılıyor.

Toplumda büyük bir zıtlaşma ve kutuplaşma yaşanıyor. Sosyal yaşamda ayrışmayı net olarak görülüyor.  Sosyal imkanları taraflı olarak tek kesim kullanıyor. Ticari fırsatları sürekli aynı kişiler  kazanıyor. Sosyal yardımlar hep aynı evlere dağıtılıyor.  Ak Partinin politikalarına karşı büyük eleştiriler ve sesler yükselmeye başladı.  Nihayet parti üyeleri  dahi köşelerde eleştiriler yapmaya başladı. Devletin kurum ve kuruluşlarından  liyakat sahibi tüm kişilerin fişi çekildi. Liyakat sahibi olmayan partili üyeler yerleştirildi. Muhalifler ve eleştirenler fişlendi.

Partili başkanlık sisteminin kuruluşu;  büyük hatalarla başlamıştır. Bu sistemin içerisinde demokrasi , insan hakları, özgürlükler ve bağımsız yargı asla yoktur. Bu düzen uzun vadeli hüküm süremez. ,Bu sistem sakat kurulmuştur. Doğumu sancılı olmuştur. Bu sistem kamil bir düzen değildir. Bu sistemin özü halkı kucaklamıyor. Taraflı bir sistemdir. Bu yapısıyla  uzun  vadeli yaşaması çok zordur. Milletimiz er  yada geç demokrasiye ve parlamenter sisteme tekrar dönecektir. Bu sistem içerisinde daha çok büyük mağduriyetler ve  sıkıntılar yaşanılması kaçınılmaz olacaktır.  Her hangi bir ülkede polis ve askerle bir sistem ayakta tutulmaya çalışılırsa  ;o sistem uzun soluklu yaşamaz. Bu çağda sistemin  temelinde  hak , hukuk, adalet ,demokrasi , özgürlük ve insan hakları yoksa ayakta kalması zordur.  Biz milletimizi ve topraklarımızı seviyoruz. Bu ilkelere sadık yönetim kurmak zorundayız. Bir lider yönettiği insanları dışlamaz, hor görmez, ayırt etmez,   onlara karşı öfke ve kinle hakaret etmez. Öfke ve kin bir volkandır, ateştir, afettir. Liderler merhametli ve insaflı ve affedici olmalıdır. Seçmeni hata yapsa bile idare etme yolunu tercih etmelidir.  Öfkeyle kalkan zararla oturur ata sözünü unutmamak gerekir

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU