TÜFE REKORU KIRDI

TÜFE 2018'i zirvede tamamladı. TÜFE rekora koştu. Siyasal iktidar sınıfta kaldı.

TÜFE   REKORU KIRDI
Bu içerik 994 kez okundu.

 

Tüketici fiyat endeksi (TÜFE) aylık %0,40 düştü

TÜFE'de (2003=100) 2018 yılı Aralık ayında bir önceki aya göre %0,40 düşüş, bir önceki yılın Aralık ayına göre %20,30, bir önceki yılın aynı ayına göre %20,30 ve on iki aylık ortalamalara göre %16,33 artış gerçekleşti. 

Burada üzerinde dururulması gereken konu şudur. Aralık 2017 tarihinde  %11,92  iken ,  aralık 2018  tarihinde  %20,30  olarak gerçekleşiyor. Değişim oran farkı  %70  düzeyindedir. Ekonomik krizin sır perdesi burada gizlidir. Bu nokta felaketin  püf noktasıdır.  Analiz yapılması gereken yer burasıdır. TÜFÜ  yıllık değişim farkı %70 seviyesinde  olması  krizin büyüklüğünün işaretidir.  Bireylerin  ne kadar sıkıntılı bir durumda olduğunun göstergesidir.  Döviz kurunun aşağı yönde olması durumunda,  tüketici fiyatlarında yukarı yönlü bir hareket  görülmez.  Kurun yukarı çıkması durumunda ,oranlarda yukarı seviyede olacaktır. Seçimlere kadar baskın bir polititika tahmin ediyorum. 

Tüketici fiyat endeksi, Aralık 2018
[2003=100]

On iki aylık değişim oranlarına bakıldığında  TÜFE fiyatlarında  büyük değişim farkını net olarak görüyoruz. Aralık 2017 tarihinde  %11,14  iken , aralık 2018 tarihinde  %20,30 yükseldi. On iki aylık değişim farkı  %46% seviyesine ulaştı.  Bu  on iki aylık değişim  farkı siyasal hükümetin  başarısızlık reçetesidir. Yürütülen ekonomik politikaların iflas ettiğinin işaretidir.  Kapitalist düzen içerisinde  ekonomi kartel bir yapıya  dönüştü. Ülkemiz  kartel lobi ekonomisine dönüştü. Zengin daha zengin oldu. Fakir daha fakirleşti. Sosyal medyada  halkın gezmesi ,yemesi ,içmesi ve tatile gitmesi  dahi alay konusu oluyor.  Bireylerin sosyal hayatına  yönelik saldırılar yapılıyor.  Ailelerin  tatile gitmesi veya alış verişleri  çok görülüyor. Bir kişi bir dostunu yemeğe davet etse  ve bunu sosyal medya hesabında paylaşsa,  siyasi troller tarafında olmadık hakaretler yapılıyor.  Kısacası siyasal hükümet ipin uçunu iyice kaçırdı. 31 mart seçimlerini kaybedeceğini anlayınca; olmadık iftiralar, saldırılar ve hakaretler servis ediliyor. Anti demokratik yollara baş vuruluyor. Kendisi gibi düşünmeyen herkes hain ve terörist ilan ediliyor. 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU