YURT İÇİ ÜFE ZİRVE YAPTI

Üretici fiyatları tarih yazdı. Maliyetler tavan yaptı. Sanayici küçüldü. Ekonomi geriledi.

YURT İÇİ   ÜFE   ZİRVE YAPTI
Bu içerik 1026 kez okundu.
 
Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi, Aralık 2018
 Siyasal iktidara göre kriz falan yoktu. Her şey normaldi. Kur yükselmiyodu. Faizler artış göstermiyordu. Reel sektörde sıkıntılar yoktu. Enflasyon yoktu. Maliyetler artmıyordu. Ulusal  para birimi dolar karşısında dğer kaybetmiyordu. Kısacası ülkemizde her hangi bir  ekonomik sıkıntı yoktu. Yaşanan krizi iç ve dış düşmanlar türetiyordu. Malesef geldiğimiz nokta içler acısı bir durumdur. Reel sektördeki  gerileme çarşaf gibi gözler önündedir.   Maliyetlerin artmasıyla birlikte  global pazar kayıpları ard arda geldi.  Reel sektör sorunların üstesinden gelemedi.  Ödemeler dengesi bozuldu. Şartlar ağırlaştı. İşadamlarının omuzlarına  büyük yük bindi. Finans maliyetleri  , kur farkları , enflasyon artışı, faiz yükselişi ve politik meseleler  giderek derinleşti. Yıllık artış  %33,64  ulaştı. Yıllık ortalama artış ise  %27,1 oldu.  Dış ticaretin  azalmasının ve gerilemesinin nedeni ; maliyetlere bağlı fiyat artışlarıdır.. Ülkemiz hacimsel olarak küçülmüştür. Reel anlamda dehşet  küçülmüştür. Nominal olarak şişmiştir. 
On iki aylık ortalama aralık 2017 'de   %15,82 iken, aralık 2018'de  27,1  yükseldi. On iki aylık değişim farkı    %70 seviyesine ulaştı. Hiç bir sanayici bu  %70 farkı kaldıramaz. Bu oranın üstesinden gelemez. Bu nedenle iflaslar ve konkordato'ya  başvuran firmalar arttı. İthalata bağımlı ara ürün gruplarında büyük maliyetler oluştu. Bir çok firma siparişlerini üretemedi. Ürün teslimi yapamadı. Ticarette güven ortamı bozuldu. 
 Yİ- ÜFE  aralık 2017 tarihinde  15,47 iken ,aralık 2018 tarihinde %33,64 ulaştı. Değişim farkı  %117  çıktı.
Cumhuriyet tarihimizin  en büyük kriz rekorunu kırdık. Kimsenin paçası  bu oranları yazmaya  yemiyor. Medya taraflı olunca gerçekler hasır altı ediliyor. Gerçekleri yazanlar ve konuşanlarda linç ediliyor. İyiler dışlanınca, kötülerle iş tutunca  felaketler kaçınılmaz oluyor. Siyasal iktidarın en büyük problemi budur. Aynı kişilerle, aynı şeyleri sürekli paylaşmayı hedefledi. Destekleri ve hibeleri aynı partiili üyeler kazandı.  Fırsatlar ve olanaklar  eşit olarak dağıtılmadı. Büyük krediler üst düzeyde  kullanıldı. Toplumda ekonomik eşitlik uygulanmadı.  Kısacası ticaret siyasallaştı. 

 
 Yurt içi üretici fiyat endeksi değişim oranları, Aralık 2018
 [2003=100]

 
 
Yurt içi üretici fiyat endeksi, bir önceki yılın aynı ayına göre değişim oranı, Aralık 2018
[2003=100]

 

 
Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU