KRONİK MESELE GÖÇ

Tokat su sert, insanı mert,üzümü tatlı , sözü ballı ,meyvesi leziz, toprağı verimli şehirdir.

KRONİK MESELE GÖÇ
Bu içerik 1260 kez okundu.

             

   KRONİK MESELE GÖÇ

Söyle bana can hala, 

Kim düşürdü bizi bu hale

Bir kurtarıcı gelir bu hana

Son verir tüm bu hale

Tokat tarihiyle efsane bir şehirdir. Bir çok medeniyetlere öncülük etmiştir. Tokat yüksek dağlarıyla, geniş vadileriyle ve büyük ovalarıyla  muhteşem bir yerdedir. Tokat, Kelkit, Yeşilırmak ve Çekerek Nehri boyunca kurulan Hitit, Frig yerleşim alanları M.Ö. 4000- 2500 yılları arasında yüksek düzeyde kültür ve sanat yaşamına sahip olmuştur. Roma ve Bizans dönemlerinden sonra Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerine ev sahipliği yapmış önemli bir şehirdir.

Tokat’ın tarihini , doğasını ve güzelliklerini ifade etmeye kelimeler yetmez. Tokat’ın  yiğitlerini, kahramanları ,ulemalarını , mollalarını ,şairleri anlatmak için sayfalar sığmaz. Türkiye’nin kültürel zenginliklerin ender bulunduğu tek şehirdir. Çeşitli  örf, adet , gelenek ve göreneklerin  günümüzde yaşatıldığı nadir  bir şehirdir Tokat. Tarihi  el sanatlarıyla ve yazmasıyla öncü bir şehirdir. El yazmalarıyla ve çeşitli baskılarıyla meşhur bir şehirdir.  Tokat her türlü tarım ve hayvancılığın yıllarca yapıldığı yerdir. Tokat en lezzetli meyve ve sebzelerin doğal ortamda yetiştirildiği verimli bir alandır. Tüm güzellikleriyle orta kara denizin incisi konumundadır.

Fakat sayısız değerlere ve güzelliklere sahip olan bu şehirden halk kopuyor.  Yatırımlar ve istihdam artışı yeterli değil. Ailelerin yıllık geliri hayatlarını idame ettirmek için yeterli değil. Ağırlaşan hayat koşullarında yaşama tutunmak güç oldu. Tarım ve hayvancılık her yıl biraz daha bitiyor. Çiftçi sayısı azalıyor. İşsizlik artıyor. Gençler kırsal kesimden köyleri terk ediyor. Göç Tokat’ın  kaderi haline geliyor. Radikal çözümler üretmek yerine  günü kurtarmak için; dini ve milli değerler üzerinden siyaset ve hamaset yapılıyor.  Almus , Reşadiye, Artova , Yeşilyurt , Sulusaray ve Zile bölgesinde yaşam koşulları daha sıkıntılı. Yeni yatırım ve  istihdam bu bölgelerde oluşmuyor. Baskı ve hamasetle halk oyalanıyor. Aldatma , kandırma politikası ve demagoji siyaseti yapılıyor. Mülayim olan vatandaş köşeye sıkışmış ve çare peşinde koşuyor.  Çare üretecek etkin politikacılar , şimdilik partizanlık peşindeler. Maalesef laf ebeliği yapan zengin modeller  iş üretemiyor.

 Kadim Durmaz’a bir teşekkür etmek gerek…

CHP Tokat Milletvekili Kadim Durmaz, partisinin önemli bir eksiğini Tokat’ta kapattı. Son 30 yılda CHP tabanı belki de ilk defa ,Tokat’ta halkın her kesimine bu kadar samimi ve riyasız bir siyasetçiyi vekil olarak meclise yolladı. Kadim Durmaz, kendi imkanları içinde gece ve gündüz demeden mecliste ve çekimeden halkın içinde mücadele veriyor. Herkese açık diyalog içinde .Adeta sinirleri alınmış bir siyasetçi. Tokat için mücadele veriyor. Halkın sesi oluyor.

Genele baktığımızda fabrikalar kapatılırken ve satılırken dahi etkisiz ve sessiz kalanları gördük. Ses sadece muhalefetten yükseldi. Doğru karşısında haklı bir direniş sergilenmedi. 

600,000 bin civarına düşen nüfus alarm veriyor. Bu duruma kimse kulak vermiyor. Nüfusu düşen bir ilde kalkınma ve şahlanma hamlesi olmaz.  Tokat kalkınma ve yatırım noktasında fetret dönemini yaşıyor. Güç kaybediyor.  Sıfır büyümeyle geriliyor. Suriyeliye Toki peşinde koşan bir yönetim  ‘’hizmette geride ve şehitte önde’’ olan  bir il için yatırım üretmiyor. Tokatlı vergisi  tam  öder.  Bu vergi paraları sınırsızca yabancılara harcanır. Kimse hesap sormaya cesaret edemez niçin ,neden ve nasıl diye. Dil altından fısıltıları işitiyoruz  Fakat kimse hedef olmamak veya görünmemek için arka planda kalıyor.

2018 yılında  toplam  5819 konut satışı oldu. 3376 ilk konut satışı, 2443  2. el konut satışı gerçekleşti. Bu durum iş hacminin ne kadar zayıf olduğunun bir göstergesidir. Konut sektöründe bir ilerleme görülmüyor. Tokatta ticari faaliyetler çok düşük. Mali tablolar parlak değil ,cafeler dolup taşıyor. İşsiz olan insan nereye gider? Şirketlerin ciroları her yıl geriye gidiyor.  Şu bir gerçektir ki kayık ve kazık işleriyle kalkınma ve büyüme olamaz. Sallama , dallama ve süsleme  işlerle  geleceğe dönük hizmet üretilmez. Tokat karnındaki   safraları iyice temizlemeli. Ne kadar kir ,  pas, kömür varsa dışarı atmalıdır.

  Tokat kitlesel oy verme zihniyetinden kurtulmalıdır. Mert , dürüst , cesur , bilgili , feraset sahibi , zeki kişileri bağımsız olarak seçmelidir. Demokrasinin gereği budur. Partiler tarafından atanan ve dikta edilen kişilerin oyunu bozulmalıdır. Türkiye genelinde 50 vekil bağımsız olsa inanın şartlar ve hizmetler daha iyi olur. Haksızlık , adaletsizlik , hukuksuzluk ve yolsuzluk karşısında etkili bir adım atılır.    

Yusuf Uzun Kadim Durmaz Eyüp Eroğlu Tokat Erbaa Zile Turhal Niksar Reşadiye Pazar Artova Yeşilyurt Sulusaray
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU