TOKAT’TA İŞSİZLİK KUYRUĞU

Tokat'ta dramatik görüntüler... İşsizlik zirve yaptı. Seçimler öncesi İŞKUR devreye girdi.

TOKAT’TA İŞSİZLİK  KUYRUĞU
Bu içerik 1489 kez okundu.

             

  TOKAT’TA İŞSİZLİK  KUYRUĞU

  Tokat'ta çeşitli kamu kuruluşlarında 6 ay süreli geçici işte çalışmak isteyenler, İŞKUR İl Müdürlüğü önünde kuyruk oluşturdu. Başvuru çok olunca, kuyruk yola kadar uzadı.

   1500 işçi alımı için binler akın etti. İŞKUR İl müdürlüğünün önü  doldu, taştı. Bu manzara  işsizliğin hangi boyutlara  ulaştığının  açık bir göstergesidir. Tokat’ta şartların çetin olduğunun bir ispatıdır.  Yaşam ve geçim koşullarının ağırlaşmasının bir görüntüsüdür. Ekonomik krizin bir acı boyutudur. Yatırımların sıfırlara düşmesidir. Şehrin akın akın neden göç ettiğinin ciddi bir isbatıdır.Sanayinin gerilemesidir. Tarım ve hayvancılığın her yıl azalmasıdır. Kalkınmanın zayıflamasıdır. Gelişme hızının düşmesidir. Turizm ve spor dallarının başarısızlığıdır. İş adamlarına sahip çıkılmamasının bir neticesidir. İyilerin sürekli müptezeller tarafından taşlanmasıdır. Şehirde temel  bütünlüğün sağlanmamasıdır. Taşların bağlanıp, çapsızların adam olup ortada fink atmasıdır. Yeni istihdam yaratacak beyinlere ve sanayicilere sahip çıkılmamasıdır.

   Bu skandal işsizlik kuyruğunun temel sebeplerinden biri de ; şehirdeki kapatılan üretim fabrikasıdır. Tekel fabrikasının kapatılması ve şeker fabrikasının kızağa alınmasıdır. Bu işsizlik kuyruğunda bekleyenler  ; fabrikalar kapatılırken karşı koysalardı bu skandal  görüntüler yaşanmazdı. İş elden alınırken ses çıkmazsa, direniş olmazsa, eleştiri olmazsa, elbette ekmek için kuyruk mukadder olur. İsyan etmeden önce çözüm üretmek gerekir. Çözüm ve irade herkesin kendi elindedir.  Maalesef  eleştirmeden ve sorgulamadan 17 yıl bir siyasi partinin kuyruğunda olmanın ağır bedeli  olsa gerek. 

Ak partiye 15 yıl boyunca  % 76 oy vermenin neticesidir.  Düşük oy veren   Hakkari , Şırnak  gibi illere yapılan hizmetler ve gönderilen paralar  limitsiz. Neden aynı kefeye yıllarca konulduk. Şehitte  önde olduk , hizmette geride kaldık.Tokatlılar zeki kişiler olduğu için partide üst görevler verilmedi. Şu an İstanbul'da hiç Tokatlı yoktur. .

Tokat İŞKUR İl Müdürlüğü önündeki kuyruk bir rezalettir. Be rezaletin sorumlusu  şehrin yöneticileridir ve vekilleridir. Laf ebeliği yapan zengin tiplerdir. Şehrin sorunlarına duyarsız kalan pasif ve beceriksiz dikta isimlerdir. Gayesiz atanan gayesizlerdir. Her olay karşısında aslan kesilenlerdir.   Bizim çalışan ve üreten yöneticilere karşı bir sözümüz asla yoktur. Baskı ve korkularla sindirilmiş bir halktan aslanlık mucizesi beklemek  doğru olmaz. Ilımlı , mülayim , uysal  ve  nazlım olmak kaybetmenin  ilk aşamasıdır.

Tokat halkı kendi kaderini kendisi tayin edecektir. Ya böyle yaşayacak veya değişim için  yeni yol  haritası çizecek. Türkiye’nin 2017 yılında GSYİH  851 milyar dolardı. 81 il içerisindeki  Tokat’a düşen  pay , 10 milyar dolar üzerindedir. Acaba 10 milyar değil de  5 milyar dolar yatırım aldınız ?  Bunu meclis gündemine hiç taşıdınız mı ?

Öyle ki dedelerinizden ve nenelerinizden kalan arazilere dahi el konuldu. Maliye tarafından icra dosyaları kapılarınıza kadar ulaştı. Yıllarca ekip biçtiğiniz araziler size tekrar satılıyor. İnatla ve ısrarla hala bunlara ‘’Evet ‘’ derseniz ; söylenecek bir şey yoktur.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU