ALGI OPERASYONLARI SÜRÜYOR

Algı operasyonların tetikçisi ve destekçisi medya. Parti destekli troller baş rolde oynuyor.

ALGI  OPERASYONLARI  SÜRÜYOR
Bu içerik 2005 kez okundu.

         

    ALGI OPERASYONLARI

  Ayrımcılık diz boyu. Liyakat ehli,gariban , guraba  ve dürüst diye bakan yok. Olursa kendi dedikleri olsun derdindeler. Maalesef Türkiye ayrışıyor ve gruplaşıyor. İki kutuplu ülke haline dönüyor.  Parlamenter sistem dönemi  bitti.  Partili cumhurbaşkanlığı sistemi sıkıntılarla başladı. Bu ülke bence henüz  ‘’Tek Adam’’ modeline asla hazır değildi. Demokratik koalisyonlar dönemi sanki sona erdi. Yeni bloklar ve kamplaşmalar gündemde.  24 Haziran  genel seçimlerinde ilk denemesi yapıldı.  Siyasi partiler 31 mart seçimleri için  bir kez daha ittifakları masaya yatırdı. Bu ittifakların hukuki zemini bence yok. Partiler arası sözde ittifaklar yapılıyor. Fikir ve düşünceleri örtüşmeyen partiler mecburi olarak ittifak kuruyor.  Kurulan ittifakların yerel seçimlerde çok başarılı olacağını tahmin etmiyorum. Seçmen için öncelikli şart aday profilidir. Aday hırsız ve şaibeliyse ittifak hikaye. Tabanda ittifak sökmez.

Seçmenleri etkilemek için her yol mubah sayılıyor. Cehaletin  hakim olduğu bölgelerde ironi ve demagoji  prim yapıyor ve kazandırıyor.  Siyasi partiler seçimlerde  sıkça ironi ve demagoji sanatını  kullanıyor. Geçmiş dönemlerde  ‘’Din, şeriat, komünizm, laiklik ,darbe, irtica, Atatürk, cumhuriyet, türban , ırkçılık, mezhepçilik ve alevilik siyasi malzeme olarak kullanıldı. Herkes  işine geldiği gibi  kullandı.

Siyaset son dönemlerde algı operasyonları  üzerinden politika üretiyor. Bazı düşünce fikirler bilinç altına empoze ediliyor.  İnsan grupları ‘’sürü psikolojisi ‘’üzerinden istenilen yöne doğru itme/kaydırma/yönlendirme yapılıyor. Yöneticiler  itme/kaydırma/yönlendirme çabasıyla netice avındalar. Propaganda adayların kendisini anlatmasıdır. Seçimlerde tanıtım demokratik bir haktır. Vaatleri ve ilkeler seçmen kitlesine doğru olarak anlatılır. Ancak  algı operasyonlarıyla gayriahlaki  propaganda yapılıyor. Yanlış argümanlarla rakipler yıpratılıyor. Galibiyet adına her türlü yalan, dolan, iftira, karalama ve tezgah operasyonu izleniyor. Gerçek dışı şeyler, yaftalama yoluyla isnat ediliyor. Toplumsal bir algı oluşturuluyor. Algı operasyonlarıyla tuzaklar, kapanlar, senaryolar ve fırıldaklar sahneleniyor. Bireysel zafer   adına toplumun doğru bilgiye ulaşması engelleniyor.

Algı operasyonlarıyla  hedeflenen oyunlar;

 Gerçek gizlenir. kapatılır ve  ört-bas edilir.

Aldatma, yanıltma ve yönlendirme öngörülür.

Sosyo –psikolojik manipülasyon algısı oluşturulur.

Kitleler  kandırma ve oyalamaya sevk edilir.

Bireylerin hedeflerinde sapma ve inanma duygusu  başlar.

Algı operasyonlarında medyanın payı çok büyük. Kitleleri ikna etmenin yolu medyayla oluyor. Tarafsızlığını yitirmiş bir medya, algı operasyonların baş mimarıdır. Algı işlerinde kilit rol oynuyor. Tezgahlar medya eliyle kitlelere ulaştırılıyor.

Yerel seçimlerde en büyük algı operasyonu ‘’BEKA’’ üzerinden politika izlenilmesidir. Siyasi  partilerin   ‘’BEKASI’’  ülkenin  ‘’BEKASI’’ meselesiyle algı operasyonu yapılmaktadır.  Yerel bir seçim hiç bir zaman ülkenin ‘’BEKA’’ meselesi olamaz. BEKA sözü siyasi bir oyundur. Siyasi bir meseledir. Ülkenin varlığı ile bağ kurmak yanlış bir algı operasyonudur.  Korku üzerinden yürütülen siyasi bir  hedefe hizmetten başka bir şey değildir

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir Konut Algı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU