TÜİK YÖNETİCİLERİ VEBAL ALTINDA

GSYİH küçüldü. Büyüme rakamı düştü. Ekonomi geriledi. Enflasyon darbeyi vurdu. Döviz hareketleri krizi tırmandırdı.

TÜİK  YÖNETİCİLERİ VEBAL  ALTINDA
Bu içerik 1038 kez okundu.

 

     Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, IV. Çeyrek verileri  TÜİK tarafından açıklandı. 

TÜİK verileri  bence gerçeği yansıtmıyor. Rakamlar sanayiciyi tatmin etmiyor. Büyüme var ise,  ekonomik durgunluk  ve kuyruklar nereden çıktı ? Büyüme var ise,  varlıkta  ve bollukta isek, bu kuyruklar niyedir ?  Rakamlar gizlenerek veya  gerçekler saklanarak  yöneticilik yapılmaz. Yanlış yapılıyor ise,,  hepiniz vebal altındasınız. Devlet kurumları özel çiftlik gibi kullanılmaz. Şirketler konkordato ve iflassa baş vuruyor. Siz büyüme ramakı açıklıyorsunuz.(!)  Şakamı yapıyorsunuz yoksa alay mı ediyorsunuz ?


Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2018 yılında %2,6 arttı

Üretim yöntemine göre dört dönem toplamıyla elde edilen yıllık GSYH, zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 yılında bir önceki yıla göre %2,6 arttı.

Üretim yöntemine göre cari fiyatlarla GSYH, 2018 yılında bir önceki yıla göre %19,1 artarak 3 trilyon 700 milyar 989 milyon TL oldu.


Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılında zincirlenmiş hacim endeksi olarak tarım sektörünün katma değeri %1,3, sanayi sektörü %1,1 arttı, inşaat sektörü ise %1,9 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri %5,6 arttı. Turizm ile  sadee bu ülke kurtulmaz. Yatak satarak bu  borç ödenmez. bize gelen turistler hep kesik hepten kesik.

Türkiye’de real bazda bir büyüme yoktur. Nominal artış söz konusudur.  Resmi rakamlar  gerçeği asla yansıtmıyor. Maliyet artışının  %33, tüketici fiyatlarının  %21, üretici fiyatlarının %50 , faizlerin  %24 , kur farkının  %40  ve finans maliyetlerinin % 12  olduğu bir dönemde reel büyümeden söz edilemez. Büyüyen bir ülkede iflaslar ve konkordatolar olamaz. Gelişen bir ülkede ekonomik kriz olmaz. Kalkınan bir ülkede  satış kuyrukları olmaz. Ekonomik kriz hiç olmaz. Büyüyen ülkede vergiler ve zamlar sürekli olmaz. Büyüyen ülkede üretim düşmez. Yatırımlar azalmaz. Satışlar durağan olmaz. Büyüyen ülkenin yerel para birimi %50 değer kaybetmez.


Kişi başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2018 yılında 45 463 TL oldu

2018 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 45 463 TL, ABD doları cinsinden 9 632 Dolar olarak hesaplandı. Kişi başına düşen milli gelir dolar karşısında geriliyor. Alım gücü düşüyor. Bireyler ekonomik olarak zayıflıyor. Milli gelir payının  adaletli ve eşit olarak dağıtılmadığı  sürece ;bireylerin kalkınması zordur. Asgari  ücret toplamı yıllık  24240 TL. Milli gelir payı  45 463 TL  Milli gelirin bireylere yansıması %50 geridedir. Asgari ücretin milli gelir payına ulaştığında; eşitlik ve refah düzeyi artar. Çalışan kesim emeğinin karşılığını kesinlikle alamıyor. Kapitalist sistem emek hırsızlığı yapıyor. Halkı fakirleştiriyor ve köleleştiriyor.    


GSYH 2018 yılı dördüncü çeyreğinde %3 azaldı

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla dördüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3 azaldı.

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2018 yılının dördüncü çeyreğinde cari fiyatlarla %13,4 artarak 1 trilyon 10 milyar 114 milyon TL oldu.

Gayrisafi Yurt İçi Hasılayı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2018 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri %0,5, sanayi sektörü %6,4 ve inşaat sektörü %8,7 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan hizmetler sektörünün katma değeri  %0,3 azaldı.

Takvim etkisinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, 2018 yılı dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %3,2 azaldı. Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış GSYH zincirlenmiş hacim endeksi, bir önceki çeyreğe göre %2,4 azaldı.  Ekonomik daralma net olarak görülüyor.  GSYİH 2017 yılında  851 milyar dolar. GSYİH 2018 yılında  784 milyar dolar oldu. 2017 yılında büyüme 7,4 iken,   2018 yılında  2,6  geriledi. Milli gelir dolar karşısında aşırı eridi. Ülkenin dış borç stoku olduğu yerde sayıyor. Milli gelirin TL cinsinden fazla olmasının nedeni kesinlikle enflasyona  bağlı nominal fiyat artışlarıdır. Bu artış reel bazda ve hacimsel olarak büyüdüğümüzün bir göstergesi asla değildir. Ülkemiz aşırı küçüldü. Üretim hacimleri %50 düştü. Satış potansiyelleri kayboldu. Rekabet gücümüz kayboldu. Sanayi sektörü geriledi. Konut sektörü  durağan bir görünümde. Turizmde bir iyimserlik görülüyor. Yerel para biriminin aşırı değer kaybetmesine endeksli olarak. .Bu ülkeye iyi hizmet edenler ülkeyi kötü hale getirenlerdir. Siyasal iktidarın her şeyi ben bilirim politikalarıdır. Yanlış ekonomik politikalarıdır. Ranta yönelik hizmet alanları açmasıdır. Yapısal sorunları gizlemesidir. Tarımı ve hayvancılığı ithalat rantı karşısında bitirmesidir. Ülkenin fabrikalarını satmasıdır. Kartelle iş birliği yapmasıdır. Finans lobileriyle sürekli  gizli kapaklı işler yapmasıdır. Finans lobilerine ülkenin arazilerini satmasıdır. Yabancılara hayranlık duymasıdır. Türk vatandaşlığını satmasıdır. Milyonlara oturum izni vermesidir. Ülkeyi sürekli seçimlere alet etmesidir. Yasamayı ortadan kaldırmasıdır. Adaleti rafa kaldırmasıdır.
 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir Konut Algı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU