KRİZ GEDİĞİ BÜYÜYOR

Uçmak istedik,şahlandık , kanatlandık. yere çakıldık... Heyhat (!) ne günlere kaldık.

KRİZ GEDİĞİ BÜYÜYOR
Bu içerik 2253 kez okundu.

         

  KRİZ GEDİĞİ BÜYÜYOR

  İktidar ekonomik krizin üstesinden gelmek için çabalıyor.  Ekonominin çukura düşen tekerini / tekerlerini kurtarmaya çalışıyor. Patinaj yapmaktan hem lastikler hem de vatandaş alev-alev yanıyor. En başta gıda fiyatları artıyor ve görülen o ki, artmaya da devam edecek. Allah  ülkemize, devletimize ve vatandaşa yardım etsin..

Önlemler ve yeni politikalar yeterli gelmiyor. Kriz yönetimi  başarılı olamadı. Tutarsız açıklamalar ardı- ardına yapılıyor. Geçmiş yıllarda uyguladığı kötü ekonomik politikaların bedeli  şimdi ekonomik kriz oldu. Sorunlar yumağı karmaşık bir hal aldı. Kafalar iyice karıştı. Külliyedeki çok bilmiş danışmanlar  çare üretemiyor. Piyasalar kilitlenmiş durumda. Çarklar dönmüyor. İyimserlik kayboldu. Güven ortamı suya düştü. Hükümet seçim derdinde. Beka sorunu ortadan kaldırıldı. Kimsenin dilinde yok. Tek hedef  İBB  seçimlerini kazanmak. Kendileri de  pekala biliyorlar ki, 31 mart’ta kazanan İmamoğlu idi. Fabrikalar iflas etmiş, esnaf kepenk kapatmış kimsenin umrunda  değil.

Ülkenin en büyük dinamik gücü ve lokomotif yönü reel sektördür. Sektörler patinaj yapıyor.  Boşa pedal çeviriyor. Pozitif eleştiriler ve  konuşmalar al aşağı ediliyor. Kişiler üst perdeden linç ediliyor. Hak arayanlar tehditlerle karşılaşıyor. Baskılarla susturuluyor. Bu dönem cumhuriyet tarihimizin en baskın  ve sıkıntılı yılları. İnanıyoruz ki ,kazanan cumhuriyet, demokrasi , adalet, özgürlük ve ahlak olacak. Harami tayfası başarılı olamayacak.

Alım gücü düştü. Hane halkı  fakirleşti. Tüketici güven endeksi  % 55,3 seviyesine indi. Makas açılıyor. Çatlak büyüyor.  Güvensizlik artıyor.

Yurt dışı üretici fiyat endeksi i (YD- ÜFE) on iki aylık ortalamaya göre %40,62 artış gösterdi. İhracat fırsatları yavaş yavaş kayboluyor. Global rekabet gücümüz zayıflıyor. Maliyet fahiş artınca , satış ve pazarlama gücü düşüyor. Enflasyon ihracatı negatif etkiliyor.

Siyasal iktidar alanları ranta açtı. Gökdelenler yapılınca uzaya çıkılacağı sanıldı. Binalar boş. Satıcılar sinek avlıyor. Büyük paralar betonlara  gömüldü. Konut sektörü durağan. Her ay satışlar azalıyor. Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %18,1 oranında azaldı. Konut sektörü alarm çalıyor. Kısa vadede bir iyimserlik zordur.

Yatırımlar azalıyor. Üretim hacmi düşüyor. İstihdam azalıyor. İstihdam oranı  %44,8 seviyesine geriledi.  Her ay düşüyor. İşsizlik oranı yükseliyor.  Genç işsiz oranı  %20 seviyesine ulaştı. Şubat ayında işsizlik oranı  %14,7 oldu. İşsiz sayısı 5 milyona ulaştı. İpini koparan yabancılar oturum alıyor. Her taraf yabancıyla doldu taştı. Siyasal iktidarın yabancı hayranlığı çözülemedi. Millet isyan ediyor. Neymiş  1000 yıldır bu topraklarda yaşayanlar, şimdi  millet tembelmiş . İş beğenmiyormuş. 5 çocuklu bir aile 2000 TL maaşla nasıl idare eder. Hiç düşündünüz mü acaba?  Biri İşçi ömür boyu çalışıyor , diğeri  bir ihale alıyor, ömür boyu padişah gibi geziyor.

Mart ayında perakende satış hacmi %3,8 azaldı. Piyasalardaki sıkışıklık ve daralma  sürüyor. Nakit çarkı dönmüyor. Talepler azaldı.

Dış ticaret haddi 2019 mart ayında 101 olarak gerçekleşti. Dış ticaret haddinde azalma net olarak görülüyor. İthalat oranları ciddi olarak düştü. Nisan ayı olmasına rağmen bir hareketlik görülmüyor.

 İhracat birim değer endeksi  %6,3, ithalat birim değer endeksi %1,7  azaldı.

Mart 2019 ihracat miktar endeksi  %6,2 arttı. İthalat miktar endeksi % 16,3 azaldı.

2018 yıl sonu itibariyle Türkiye toplam  brüt dış borç stoku  444 milyar 878 milyon dolar. Dış borç stoku GSYİH’nın  56,7 çıktı. Ekonomik krizin şiddetini ve oranını belirleyen en önemli bir faktördür. Ekonomik kriz tarihlerinin en derin oranıdır.

 2018 yıl sonu itibariyle Kamu dış borç stoku  140 milyar 563 milyon dolar.

2018 yıl sonu itibariyle özel sektör borç stoku 298 milyar 393 milyon dolar.

Kısa vadeli borçlar toplamı  116 milyar 274 milyon dolar.

Uzun vadeli borçlar toplamı  326 milyar 604 milyon dolar.

Türkiye net dış borç stoku  280 milyar 336 milyon dolar. Milli gelirin yaklaşık %40  net borç olarak gerçekleşti.

Dış ticaret hacminde son 5 aylık oranlarda max %5 artış görülüyor. Fakat enflasyon  ve maliyet artışlarının çok gerisindedir. Bu verilere göre gelecek aylar ve dönem çok parlak görülmüyor. Yıl sonu itibariyle dramatik aylar olabilir. Borçlanmaya özen gösterilmeli. Ticaret gediği daraltılmalı. Sanayiciler ayaklarını yorganlarına göre uzatmalı.  Aşırı sevginin bedeli ağır ve acı olabilir. Unutulmamalıdır ki iktidarlar önce partilerini ve nefislerini düşünürler

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU