ŞİRKETLER ŞEDDELİ DEPRESYONDA

Döviz girişinde baskılar artıyor. Şirketler sancılı dönemde. Yetkililer suskun.

ŞİRKETLER ŞEDDELİ DEPRESYONDA
Bu içerik 1893 kez okundu.

            

     ÜLKEMİZE DÖVİZ GETİREN ŞİRKETLER ZORDA...

   Süper güçler ve finans lobileri masa başında. Emperyalist güçler dünyada  siyasete ve ticarete yön veriyorlar. Bu aktörler ,kimin kalkınacağını, iflas edeceğini, sömürüleceğini, zenginleşeceğini ve fakirleşeceğini kendi çıkarlarına uygun tayin ederler. Varlığın ve yokluğun altındaki sır perdesi zalim güçlerdir bunlar. İnsan kanı ve gözyaşı ile beslenir ve kimseye acımaları yoktur. Askeri ve siyasi baskılarla bir çok ülkeyi tahrip ederler.  Ticari ambargolar ve yatırımlar uygularlar. Global sermaye akışına müdahale ederler. Bu güçler ülkelerin askeri silahlanmasını ve koruma sistemlerini dizayn ederler. Emperyalist güçler kapitalist sistemin varlığı için her şeyi planlar.  Bir ülkenin ne kadar zengin veya ne kadar kalkınacağına  karar verirler.

Dünyada sermaye akışının fazla olması, transfer kolaylığı, serbest piyasa şartları , düşük faiz fırsatları  ve süper güçlerin sessizliğiyle bir genişleme ve refah düzeyi  sağlandı. Pasta payının küçülmesiyle tekrar ticaret savaşlarını başlattılar. Kalkınan , gelişen ve çok konuşan ülkeleri hedef aldılar.  Kim horozluk yapıyorsa başını kestiler ve kesiyorlar.  Diklenene aba altından sopa gösteriyorlar.

Ülkeleri  devalüasyon ve resesyonun eşiğine getirdiler. Yüksek enflasyon, döviz kuru ve faiz oranlarıyla tahrip ettiler. Karşı gelenleri siyasi ve askeri baskılarla sindirdiler. Tüm bunlar yaşanırken siyasal iktidar işin özünü kavrayamadı.  Dış piyasaları ve dış  siyaseti okuyamadı. Dış güçler Türkiye’nin yumuşak karnı olan dış borcunu bildikleri için oradan içeriye sızdılar. Defalarca saldırdılar. Dış güçler okları ülkemize doğru atarken , saraydakiler gaflet uykusundaydı. Sarayın müritleri yönetim sistemini ve tek adam rejimini inşa etme peşindeydi. Devletin bütün imkanlarını ve ülkenin enerjisini boşa harcadılar. Dış cephede olduğu gibi , iç cephede halkı  ayrıştırdılar ve kutuplaştırdılar. Partilerini devletin onur ve şerefinden daha üstün saydılar. Üretmek  yerine satmayı ve satın almayı tercih ettiler. Seçim kazanmak zafer sayıldı. Demokrasiyi yediler. Yargıyı bitirdiler. Adaleti söndürdüler. Garibanları cezaevlerine tıktılar. Kibirlendiler. Büyüklendiler. Tepeden baktılar. İnsanları küçük gördüler. Dürüst insanları dışladılar. Kötülerle işbirliği yaptılar. Nihayetinde kötüler ayaklarına dolaştı. Bu topraklarda düşmanların başaramadığını cumhur fanatikleri  başardılar. Ülkeyi ekonomik krizin eşiğine getirdiler. Esnaf ve şirketler dar boğaz da kaldılar. İş dünyası ruhsal bunalım içerinde. İş adamlarının ruh sağlıkları iyi görülmüyor. Sinir sistemleri bozuldu. Çoğunluğu depresyonda. İlaç kullanımı artıyor.  İflaslar ve konkordatolar ard arda geldi. Seçim modundan bir türlü çıkamayan siyasal iktidar çözüm üretemedi. Enflasyon ve döviz kuru şirketlere büyük hasar verdi. Son 3 yıl içerisinde dış borcun kur farkı katlanarak arttı.

Siyasal iktidarın yanlış dış politikasıyla en büyük pazarları kaybettik. Komşularla olan siyasi ve  ticari ilişkilerimiz  tıkandı. Rusya, Irak , Suriye, Mısır ve Libya gibi ana pazar paylarımız %70 düştü. Ülkemizi ayakta tutan dev pazarları sarayın danışmanları imha etti. İhracat şirketleri ciddi sıkıntılar yaşıyor. Zor şartlarda üretim yapıyor. Büyük çabalarla satış yapılıyor. Ancak ihracat bedellerinde ve transferlerde ciddi engellemeler yaşanıyor. Şirketlere gelen  ihracat bedelleri araştırılıyor. Bir çok gelen havaleler geri iade ediliyor. Yetkililer çözüm üretmek yerine şirketleri zan altında bırakıyor. Kime hizmet etmek istiyorsunuz ? Amacınız nedir?  Uygulananın amacı nedir?  Şirketler resmi alacaklarını neden tahsil edemiyor? Birileri, Türk Banklarını kullanarak Türk  Şirketlerini batırmaya çalışıyor. İstanbul Ticaret Odası nerede? İhracatçılar Birliği ne iş yapıyor?

Böyle devam eder ise, Türk şirketler tüm yabancı alıcılarını kaybedecek.. Nihayetinde ülke kaybedecek. Ülkeyi ayakta tutanlar sanayiciler ve üreticilerdir. Sanayiciler ülkenin temel dinamik taşlarıdır. İşte tüm bu olumsuzluklar, Türk Ekonomisine kan kaybettirmeye devam etmekte. Siyasal iktidar  partisini kurtarma derdinde. Halk  işinin ve ekmeğinin peşinde. Allah ,yar ve yardımcımız olsun…

 

Yusuf Uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU