KRİTİK EKONOMİK VERİLER

Sisteme güven yok. Bakana bakan yok. Döviz baskısı sürüyor. Veriler kırmızı noktada. Politik vaatler tutarsız.

KRİTİK EKONOMİK VERİLER
Bu içerik 3213 kez okundu.

 

ŞOK EKONOMİK GÖSTERGELER

   2019 yılına büyük hayallerle girmiştik. Yılın ilk yarısı  sıkıntılarla geçti. İyimserlik görülmedi. Güven ortamı oluşmadı. Siyasi politikalar ,ticarette karamsar hava estirdi. İlk 6 aylık ekonomik veriler hiç parlak olmadı. Bir çok sektörde ekonomik dengeler kurulamadı. Halkın alım gücü iyice zayıfladı. Büyük yatırımlar durma noktasına geldi. Paralar ,yandaş  büyük şirketlerin ve finans lobilerin kasalarında toplandı. Ekonomi resmen kartelleşti. Sistem ve düzen  tekelleşti. Orta tabaka iflas etti. Alt tabaka;  aş evlerinden yardım ister oldu. Belediyelerde ne yapacağını şaşırdı. Alt tabaka perişan oldu. Havari kesimi zenginleşti. Piramidin tepesindeki havariler, tabandaki halkı karınca gibi ezdiler. Öyle zırvaladılar  ki  ‘’ karınlarını doyuruyoruz yine de bize oy vermiyorlar’’ bile dediler. Bu durum bizlere ,1000 yıl önceki kölelik sistemi  ve aşiretlerin düzeni anımsatı. Milletimiz cumhuriyet tarihimizin en büyük ihanetiyle suçlandı. Tahtları uğruna millete illet , zillet ve hain damgası vuruldu. Böylece  komşuluk , akrabalık ve ticaret ilişkileri kopma noktasına geldi. Piyasalara güvensizlik, tereddüt ve kaygı aldı başını gitti. Aşırı maliyetler, enflasyon, faiz ve kur farkları reel sektörü çok  büyük etkiledi. Ekonomik kriz ailelerin mutfağını ve şirketlerin bacasını söndürdü. Ekonomik krizden en büyük etkilenen il İstanbul  ve Marmara bölgesi oldu.

Temmuz  2019 hizmet sektörü güven endeksi 83,5 oldu.

 Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 85,4 iken, Temmuz ayında %2,2 oranında azalarak 83,5 oldu.

Perakende ticaret sektörü güven endeksi 90,4 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında %3 oranında azalarak 90,4 oldu.

İnşaat sektörü güven endeksi 52,4 oldu.

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 50,4 iken, Temmuz ayında %3,8 oranında artarak 52,4 oldu.

Tüketici güven endeksi 56,5 oldu.
Temmuz ayında bir önceki aya göre %2 oranında azaldı; Haziran ayında 57,6 olan endeks, Temmuz ayında 56,5 oldu.

Ekonomik güven endeksi ilk 6 aylık ortalama 81,5 oldu.

Genel ekonomik durum göstergesi  100 puanın üzerine çıkmadı. Sanayi üretiminde ciddi olarak bir artış görülmüyor. Satın alma gücü paritesi   100’den aşağıda ,   70 seviyesinde görüldü.  İnşaat  ve işçilik maliyetleri ilk 6 ayda  %25 üzerine ulaştı. Konut satışları düştü.

Ancak yerel para biriminin döviz karşında aşırı değer kaybetmesiyle turist sayısında ve turizm gelirlerinde iyimserlik görülüyor.  Yabancılar için daha ucuz ve cazip bir ülke konumundayız. Dövize bağlı ziyaretçi sayısında artış hissediliyor.

Merkez bankasının faiz oranını  %19,75  indirmesi  piyasalara  az olsa etki  yapar. Ancak beklendiği kadar döviz kurunu aşağı yönde etkileyecek  tek faktör olamaz. Döviz talebi olduğu sürece   kur  büyük oranda aşağı inmez. Dış borç dövize olan talebi sürekli yukarı yönde tutar.

Fakat Ak Parti kadrolarının keyfine diyecek yok. Tasarruf ve stoklarıyla krize karşı mutlu yaşamların sürdürüyorlar. Devlet ve Belediyelerin imkanlarından faydalananlara kriz teğet geçiyor. Hala onlar lale devrinin mimarları ve gülleri olarak hayatları idame ediyorlar.  Bu kriz dönemi garibanlar ve yoksullar için fetret devrini andırıyor. Garibanlar her gün ölür. Rantçılar ve havariler bir gün ölür. Fakirler her gün yanar. Fırsatçılar  her gün yaşar. Bazı kişiler Ak Parti döneminde  aşırı zenginlediler. Bu kişiler zenginliklerini  fakirlerin ve yoksulların haklarına borçlu olduklarını asla unutmamalı. Temeli hırsızlığa dayanan servetin cazibesi aldatıcı ve yakıcı olur. Makyajlı kadının  gözü aldatması, çarpması ve yakmasına benzer.

Garibin kabrinde bülbül çilemez

Yanar için için kimse bilemez

Feleğin kahrına aman bilemez

Akan gözyaşları sel olur gider

Garibin çilesi ölünce  mezarda biter

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU