BAKANIN CUMHURİYET TARİHİ REKORU NEREDE ?

Ekonomi durağan. Piyasalar güvensiz. Satışlar düşük. Resmi işlemler sıkıntılı.

BAKANIN CUMHURİYET TARİHİ REKORU  NEREDE ?
Bu içerik 3365 kez okundu.

 

BAKANIN CUMHURİYET  TARİHİ REKORU  KOCAMAN BİR YALAN...

 Bakan, her ay ihracat rakamlarını açıklanıyor. Her ay rekor üstüne rekor kırılıyor. Küçük artışlar ticari  rekor sayılıyor. Nefislerini tatmin etmek ve göğüsleri kabartmak için ironi yapılıyor. Kendilerini çok zeki, akıllı  ve dahi  görüyorlar. Kitleler aptal ve salak yerine konuluyor. Vatandaşın  aklıyla  alay ediliyor. Oysa ki  pazılın parçaları birleştiğinde gerçekler  su yüzüne çıkıyor. Ülkenin ‘’ekonomik felaketi ve politik iflası’’  rekor diye yutturuluyor. Medya yalan haberleri pompalıyor. Kalemşörler  iktidarın yanında biat ediyor . Her olay ve haber emir olarak servis ediliyor. Siyaset uğruna gerçekler saklanıyor ve gizleniyor. Yetkili organların verileri  gerçeği yansıtmıyor. Ülkemizin en büyük fabrikaları üretim kapasitelerini  %40 altına düşürdü. Şirketlerin çoğu iflas ve kapanma noktasına geldi. Dış piyasalar da pazar payımız bitme noktasına ulaştı. Global rekabet gücümüz zayıfladı. Enflasyon, faiz ve kur farkları üreticiyi  dip sıkıntıların eşiğine getirdi. Krizin faturası her kesimi vurdu/vuruyor. Yurt dışı üretici maliyetlerindeki aşırı artış rekabet gücümüzü iyice zayıflattı.

 40 derece sıcakta ter döken insanlara ,’’klima var ,ben klimayım , hava çok serin’’ dercesine milleti avutmak nereye kadar ? Millet artık boş laflara değil, her geçen gün artan hayat pahalılığına bakıyor. Yüksek gelirli olanlar bunu asla bilemez lakin, halkın orta ve alt kesimi inim-inim inliyor.

Şempanze görünümlü ve bukelemun tipli haberler iyice mideleri bulandırıyor.

2018  Ocak – Haziran  dış ticaret hacmi  214 milyar 589 milyon dolar iken , 2019 ilk 6 aylık rakam 190 milyar 377 milyon dolar geriledi. Hacim ilk 6 ayda bir önceki yıla göre %11,28 geriledi. Maliyet ve fiyat artışlarına rağmen dış ticaret hacminde cumhuriyet  tarihi gerileme rekoru kırıldı.

2018 Ocak- Haziran ihracat rakamı  88milyar 326 milyon dolar iken,  2019  ilk 6 aylık ihracat toplamı 88 milyar 207 milyon dolar oldu. Artış oranı %2,18 . 6 aylık kırılan cumhuriyet tarihinin toplam rekoru  %2,18  oldu. Yurt Dışı üretici maliyet endeksi  on iki aylık ortalaması  %38,98  iken,  %2,18 artış rekor değil  , tarihi  bir başarısızlık ve yenilgi rekorudur. Rekor meselesi kocaman bir yalan ve trajikomik olaydır.

2019 ilk 6 aylık ithalat toplamı 102 milyar oldu. 2018 Ocak-Haziran ayında 128 olan ithalat düşme yaşandı. Bu düşüş iç talebe bağlı olarak gerçekleşti. Yerel para biriminin değer kaybetmesi ithalatı etkiledi. Değişen kurlar piyasalara kötü hava estirdi.

Dış ticaret açığı  2019  Ocak –Haziran  toplam   13 milyar 963 milyon dolara geriledi. İthalat oranındaki büyük düşüş, ihracat oranının artmasına büyük oranda  yansımadı. Tüketici taleplerinde azalma görülüyor. Son 6 aylık periyod içerisinde büyük değişim çok zor.  Ödemeler dengesinde bozulma ve kur dalgası olabilir. Ani şoklar yaşanabilir. Şoklar karşısında daha güvenli dirençli ve aktif olmak şart. İç ve dış cephedeki ani şoklar;  kırılmalara yol açabilir. Makro dengeler sarsılır. Ayak ölçüsüne göre yorgan siparişi verilmeli…

Fed  ve diğer ülkeler tarafından faiz oranlarının düşürülmesi ticari faaliyetleri orta vadede artırır. Anormal şartlar olmadığı takdirde,   son çeyrekte cirolarda bir artış görülebilir Serbest piyasa şartlarının zincirlerinde bir kopma olmadığı takdirde ;  iyimserlik ve güven yükselir.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU