ARNAVUTKÖY’ÜN TASMASIZ KÖPEKLERİ (!)

Kanayan bir yara (!) Halk mağdur (!) Başı boşluk sürüyor (!)

ARNAVUTKÖY’ÜN  TASMASIZ  KÖPEKLERİ    (!)
Bu içerik 2476 kez okundu.

             

    ARNAVUTKÖY’ÜN MEŞHUR KÖPEKLERİ

  Olaylar olur, dilden dile aktarılır. Meseleler hikaye olur ve hiçbir şey gizli saklı- kalmaz. Masallar gibi nakledilir, kahve köşelerinde, ağaç altlarında konuşulur durur.  Aktörler bölgede unvan kazanır. Yörenin simgesi olur. Heykelleri bile dikilir. Şehirler meşhur isimlerle anılır. Tıpkı  Kars’ın kazı ,Denizli’nin Horozu, Merzifon’un eşeği ,Tokat’ın yaprağı, Afyonun kaymağı, Çorum’un leblebisi, Isparta’nın gülü, Karamanın koyunu, Sivas’ın Kangal köpeği, Van’ın Kedisi gibi.

GÖLLER  VE KUŞLAR  BÖLGESİ KÖPEK YUVASI OLDU…

Arnavutköy ilçesi  hava , su, göl, orman, doğal güzellikler ve büyük piknik alanlarıyla bilinen bir ilçe. Su havzalarının yoğunluğuyla , kuşların  uğrak yeridir. İstanbulluların piknik için akın ettiği bir bölgedir. Hava alanının yapılmasıyla ismi daha da öne çıktı. Yatırımcıların gözdesi oldu. Birilerinin dişlerini kamaştırdı. Yerli ve yabancıların iştahını kabarttı. Arnavutköy ,köy ve şehir kültürünün bir güzel örneğidir. Anadolu’dan göç edenlerin ilk adresi. Anadolu ve batı kültürünün canlı olarak yaşandığı bir bölge. Büyük beton yığınlarının yükselmediği tek yer (şimdilik). Artık Arnavutköy köpekleriyle meşhur oldu. Başı boş köpeklerin yuvası…

DOĞA VE ÇEVRE TAHRİP EDİLDİ…

İstanbul havaalanı ve  otoyollar bölgeyi delik deşik etti. Bölge yaz- boz tahtasına döndü. Binlerce hektar yeşil alan imha edildi. Binlerce orman kesildi. Göller dolduruldu. Doğa ve çevre bozuldu. Kuzeyden esen temiz ve bol oksijenli hava; artık tarih oldu. Dünyanın bir çok ülkesinde havaalanları içerisinde ve kenarlarında orman ve yeşil alanlar var iken ; bunca ormanın ve yeşil alanın neden tahrip edildiğini bilimsel olarak anlamış değilim. Ortaya sadece rant hesabı çıkıyor.  Hedef , bu bölgeyi ranta açarak yerli ve yabancı mihraklara peşkeş çekmek olabilir mi?. Siyasal iktidarın en büyük hatası güzel  ve yeşil alanları ticari fırsata dönüştürerek doğayı, çevreyi ve yaşamı zora sokması.

 ARNAVUTKÖY BELEDİYESİ  BAŞARISIZ….

Arnavutköy Belediyecilik hizmetleri acısından çok geride bir ilçedir. Arnavutköy Belediyesinin iktidar partisinden olmasına rağmen ; verimli projeler üretilmedi. Belediye ekibi ve yönetimi uzman kadroları oluşturamadı. Belediye yönetimi hizmet anlayışını sadece sosyal yardımlar üzerinden algıladı. Alt yapı ve yol çalışmalarında fizibiliteyi yapamadı. Çevre yolunun bitirilmesi  dahi seneleri aldı. Ak Parti Genel Başkanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın projelerinden hariç akıllarda iz bırakacak  ciddi bir yatırımı ve hizmeti olmadı. ‘’Başarılı bir belediye’’ demek akıl tutulması olur. Erdoğan’ın gölgesinde seçimleri kazanarak varlıklarını sürdürüyorlar. Kibirli tavırlar, tepeden bakmalar. Bunların bir de tevazudan bahsetmeleri yok mu? Sadece gülüyor insanlar. Üst perdeden konuşmalar. 11 ay ortalıkta görünmezler. Ramazan ayında ortaya çıkarlar. İftar sofralarında halkla iç içe olduklarını ispat edercesine sahte gülücükler atarlar. Belediyenin fırsatlarını kendi eş ve dostlarıyla paydaş ederler. Ön safta namaza durmayı ihmal etmezler. Dindarlığı ve dürüstlüğü kimseye bırakmazlar. Yolsuzlukları halk zaten biliyor. Usulsüzlükler herkesin bildiği  bir gerçek.  İşte gönül bağını koparan bunlar…Cumhurbaşkanımızın hatırı olmasın, bunların çoğu berber çırağı dahi olacak vasıfta değiller. Hadımköy'ün hem rantına kondular. Hemde hizmette geride bıraktılar. 

SOKAKLAR GÜVENLİ DEĞİL…

Arnavutköy’ün güzel yaşam ruhunu söndürdüler. Çevreye sahip çıkmadılar. Başıboş köpeklere yuva ettiler. Bölge köpeklerle doldu taştı. Sokaklar , caddeler ve siteler köpeklerin yuvasına dönüştü. Ezan sesleriyle uyanan halk;; artık tasmasız köpek sesleriyle uyanıyor. Olabilecek tüm olumsuzlar için şimdiden uyarıyorum (!) Geceleri uluyan köpekler halkı isyan ettirdi. Çocukların güvenliği kalmadı. Parklara çocuklar gidemez oldu.   Ey Haşim efendi (!) şu çevrenizdeki   köpeklere sahip  çıkılsa çok iyi olacak.  Aileler korkulu ve tedirgin. Arnavutköy denilince su , orman. yeşil, kuşlar ve oksijen değil; akla ilk  başıboş köpekler gelecek..

Arnavutköy Belediyesi tepkilere ve çığlıklara,  sessiz ve duyarsız kalmaya devam ediyor. Kalıcı çözüm üretemiyor.

Belediye yetkilileri bu olumsuzlukların yegane sorumlusudur. Bahusus önemle duyurulur…Vesselam.

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU