ADALET ŞEDDELİ REZALET

Cinayetler ve şikayetler artıyor. Ruhsal ve sinirsel hadiseler tırmanıyor. Sevgi bitiyor. Mutsuzluk çoğalıyor.. Adalete güven azalıyor.

ADALET ŞEDDELİ REZALET
Bu içerik 3377 kez okundu.

 

ADALET REZALETE DÖNÜŞMESİN

   İnsanlar mutsuz, neşesiz ve keyifsiz. İster zengin olsun , ister fakir herkes karamsarlık ve güvensizlik  yaşıyor. Etraf;  din kisvesi altında iş yapmak için maske takan, gerçekte her türlü ahlaksızlığı yapan, arsız ,hırsız ve yapışık yaratıklarla dolmuş. Zamanında fetocu polislere muhbirlik yapan ve bunu çok önemli bir iş görüp etrafa algı çeken zübük tortuları ile dolu. Avam tabakası ve urban kesimide mutsuz. Millet  ve devlet bir kırılma noktası yaşıyor. Kritik bir süreçten geçiyoruz. İleri veya geriye gitmek adına bir noktadayız.

Halk öyle bir pozisyona getirildi ki ; kime inanacağını ve güveneceğini kestiremiyor. Her yer trollerin bilindik yalan paylaşımları ile dolu. Soysuz mahluklar yine sağı-solu ve dahi ortalığı karıştırarak sözde başarı elde edeceklerini sanıyor. Fakat bilmeliler ki, her yaptıkları artık bilinmekte ve tedbirde alınmakta .En uygun cevap ziyadesi ile verilecek (!) Milli ve manevi değerlerimiz kayboluyor. Toplumu ayakta tutan kavramların içi boşaltılıyor. Kamu kurumları çürük  ve vasıfsız kişilerle dolup taşıyor. Devletin temel taşları  birer birer yıkılıyor. Adalet ve ahlak bitiriliyor. Demokrasi, cumhuriyet , hukuk ve yasalar çiğneniyor. Zayıfın ezildiği ve güçlünün hakim olduğu bir evrene geçiyoruz.

Toplumsal olarak çalkalanma, savrulma ve sarsılma dönemi yaşıyoruz. İç cephe aşırı zayıflıyor. Dış cephe meseleler yoğunlaşıyor. Monarşi ve krallık rejimlerinin işaretleri hukuk ve devleti işlemez hale getiriyor. Despot  yönetim modeli  cumhuriyeti bitirir, demokrasiyi öldürür, egemenliğe gölge düşürür.

 Toplumsal uzlaşma ve normalleşme şart

--------------------------------------------------------

Yolsuzluklar, usulsüzlükler ve ahlaksızlıklar adaleti bitirdi.  Ödlekler cesuru oynuyor, sahtekar ve yapışıklar adam olduklarını dayatma ile kabül ettirme derdinde. Bunlar her ilde türüyor. 

Tecrübesiz büroktatlar , daire başakanları ve danışmanlarla  devlet işlerini yürütemez. 20 yaşında torpille atanan danışman 30 yıllık memura  dikta ediyor ve emir yağdırıyorsa ; o sistem yürümez.  Ehliyetsiz kişiler derhal görevlerinden alınmalı. Devletin bekası  için ;  fiziği ve görseli  olan,   dayıları tarafından kamu kurumlarında üst düzey yönetici olarak atananların ,  acilen gözden geçirilmesi şarttır. 

Adalet, toplum hayatında düzeni ve eşitliği sağlayan ahlaki bir erdemdir. Ruhi bir denge ve kemal halidir.

Adalet  hem bireysel hem de toplumsal düzlemi olan bir kavram. Adalet doğruluğu,  dürüstlüğü, tarafsızlığı ve eşit muameleyi ölçen bir kavram. Adalet bireyler arasında ‘’Uyum ve Denge’’ mekanizmasıdır.

Erdemliler ve bilgeler üst makamlarda olmadığı vakit düzen bozulur: Bilgelik , cesaret , ölçü ve adalet erdemin birer parçalarıdır. Bireylerin ruhunda iyiliği ve kötülüğü yapmak vardır. Devletlerin en mutlusu krallığı seven, en mutsuzu ise zorbalığa dayalı yönetim şekli.

Genellikle yöneticiler doyumsuz ve sınırsız mutluluk peşinde koşarlar. Faziletli bir toplum olabilmek için adil ve erdemli yöneticilere ihtiyaç vardır.

Sevgiyle adalet arasında güçlü bir bağ vardır. Toplumun temel çatısı ahlak , sevgi ve adalet üzerine inşa edilir. Sevgiyle kurulan bir devlet adalet ile yürür.  Devletlerin yıkılışı askeri güç , siyasi baskı ve zulümle olur. 

Faziletli toplumlarda  hikmet, iffet, şecaat ve adalet olur. Bu vasıfların zıddı  bilgisizlik, açgözlülük, korkaklık ve haksızlıktır. Kurumlar bilgisiz cahiller ile doldu. Aç gözlü insanlar devleti çembere aldı. Pısırık ve korkaklar liderlerin etrafını sardı. Sayısız usulsüzlükler ve yolsuzluklar çoğaldı. Haksızlıklar çığ gibi büyüyor.

Bir toplumun yarısı ağlıyor ve diğer yarısı gülüyor ise; gidişat  vahimdir. Ülkemizin toprakları  satılıyor. Vatanımız kampa döndü. Yola düşen buraya sığınıyor: Sanki Türkiye sığınma limanı. Ormanlarımız katlediliyor. Yeşil alanlarımız yok ediliyor.   Ülkemizin ormanları çayır cayır yanıyor. Kasıtlı olarak sanki birileri yakıyor. Failler bulunamıyor. İçimiz kan ağlıyor. Tarihimizde görmediğimiz yangınlar çoğalıyor.  Yaşananlar gizli eller operasyonunu andırıyor. Sanki bu şer işlerde bir puştluk ve hainlik var gibi geliyor. Dışardan yapılan algının amacı belli. Türkiye’ye müdahaleyi meşru kılmak için yırtınıyorlar. Bu şer güçlerin altından halıyı çekmenin zamanı gelmedi mi? Tüm bu işler ,bürokrasinin içinde bulunan bazı gölgesinden korkan tiplerle asla olmaz…

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU