GSYH 63 MİLYAR GERİLEDİ.

Ekonomi daraldı. Milli gelir geriledi. Rekorcular palavra çıktı. Gerçek azalma daha fazla....

GSYH  63 MİLYAR GERİLEDİ.
Bu içerik 2715 kez okundu.

        

GSYH  63  MİLYAR GERİLEDİ....

 Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, II. Çeyrek: Nisan - Haziran, 2019

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla ikinci çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak (2009=100), 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %1,5 azaldı.

%1,5 azalma ciddi bir tartışma konusu.  II. Çeyrekteki  daralma ve düşme gerçeği yansıtmıyor. İstihdam düşme daha fazladır. II. Çeyrek istihdam oranı   %6,1  azaldı. İşsizlik oranları artıyor. Üretim kapasiteleri  %40’lara kadar düştü. %1,5 azalma inandırıcı ve rasyonel rakam olamaz.

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2019 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla %15 artarak 1 trilyon 24 milyar 226 milyon TL oldu. 

II. Çeyrek 2018 yılı 890 milyar 436 milyon TL iken, dolar karşılığı 205 milyar 827 milyon dolardı.

II. Çeyrek  %15 cari fiyatlarla artış göstermesine rağmen , dolar karşılığı  174 milyar 579 milyon dolar oldu.

GSYH ortalama  döviz  cinsinden 63 milyar dolar geriledi.  Gayrisafi Yurt İçi Hasıla  dolar bazında  azaldı. Canımızı yakan nokta burasıdır.  Alım gücümüz  II. Çeyrekte  63 milyar dolar azaldı. Ulusal para birimimiz kur karşısında değer kaybetmiştir.  63 milyar dolar  ekonomik krizin ve kurun darbesidir.  Son çeyrekte  şartlar daha ağırlaşabilir. Durumlar daha dramatik olabilir.  Ticaret savaşları ve iç dalgalanmalar ani şoklar yaratabilir.

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla'yı oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2019 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım sektörü toplam katma değeri %3,4 arttı, sanayi sektörü %2,7 ve inşaat sektörü %12,7 azaldı. Ticaret, ulaştırma, konaklama ve yiyecek hizmeti faaliyetlerinin toplamından oluşan      hizmetler sektörünün katma değeri  %0,3 azaldı.


2018 yılı  I ve II çeyrek toplam  GSYH  412 milyar 992 milyon dolar.

2019 yılı  I ve II çeyrek toplam  GSYH  346 milyar 128 milyon dolar.

GSYH,  bir önceki yıla göre  I ve II çeyrek toplamında,  66 milyar  864 milyon dolar azaldı.

Bu oran son iki çeyrekte daha artış gösterebilir. GSYH 2014 yılından sonra dolar bazında sürekli gerilemiştir. Rekorcu Gümrük Bakanının rakamları dikkatli incelemesi ve yorumlaması gerekir. Cumhuriyet tarihinin rekorunu kıranlar bir kez daha derin düşünmeli. Rekorcular hezeyana uğramıştır. Karneleri başarısızdır. Bazı bakanların ülkeyi yönetecek çapları yoktur. Şirketlere hayali  cezalar keserek mesele çözülmez. Trafik cezalarıyla fark kapatılmaz. Zamlarla  iş yürütülmez. Baskılarla devlet yönetilmez. Devlet  adalet  ve sevgiyle idare edilir. Ahlakla eşit muamele edilir. 

Yabancı ülkelerle yapılan tartışmalar ve dalaşmalar ticareti olumsuz etkiliyor. Ülkeler arasındaki siyasi  ve politik gerilim  iş dünyasını derinden sarsıyor. Para transferlerinde ciddi sorunlar yaşanıyor.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU