GÜVEN SUYA DÜŞTÜ

Güvensizlik ve karamsarlık diz boyu. Vatandaş tedirgin. Hükümet çok rahat.

GÜVEN  SUYA DÜŞTÜ
Bu içerik 1119 kez okundu.
 
Faizler düşüyor. Kur yükselir. Endek yerinde sayıyor. 
Ekonomik güven endeksi  şişirilen ve pompalanan oranlara rağmen iyimserliğe ulaşmadı. Tüketici güven endeksi tahminlerin altında hissediliyor. Reel tüketici güven endeksi %50 bazında tahmin ediliyor.  Tüketici ve inşaat güven endeksi çok sıkıntılı süreçte..
 
Alım gücünün düşük olması , milli gelirin erimesi , kişi başına düşen gelirlerin enflasyona yem olması ; toplumsal deprasyonu ve yaşamı derinden etkiledi. Orta sınıfın erimesine ve alt sınıfın ezilmesine yol açtı. Sefayı zenginler, çileyi garibanlar  çekti.  Garibanın çilesi mezarda son bulacak gibi görülüyor.  Gidişat  kötü.  Tünelin sonunda ışık falan henüz görülmedi. 
Bahsedildiği gibi tahminlerin üzerinde bir iyimselik ve toparlanma yok , Daha derin sancılar ve sarsıntılar yaşanabilir. Tüketici güven endeksi her şeyi özetliyor. 
 Global politik gelişmeler ve biolojik tehlike ticarette kırılmalara ve aksamalara sebep oluyor.  Bölgemizdeki coğrafi şartlar ve koşullar Türkiye'yi köşeye sıkıştırıyor.  Her an bir eksen kayması yaşanabilir.
 
Hükümetin  askeri ve politik hamleleri  ülkeyi bataklığa  ve yalnızlığa sürüklüyor.  Politik zikzaklar ve gelgitler yaşanıyor. Türkiye, milli mücadele ve kurtuluş savaşında dahi bu kadar yalnız kalmadı. 
 
Bir Allah'ın kuluna dahi kulak vermeyen iktidar,  bildiğini okumaya devam ediyor. Güç ve kuvvet arkasında bir bir peşine hatalar yapıyor. 
Geçim sıkıntısı çeken bir ailenin feryadına ve imdadına kimse kulak vermiyor.  İktidar gemisinin hesabını yapıyor. 
 

Reel kesim güven endeksi Şubat ayında  %106,7 değeri,  hizmet sektörü güven endeksi %98,5 değeri. tüketici güven endeksi  %57,3 değeri, perakende ticaret güven endeksi %102,9 değeri ve inşaat sektörü güven endeksi % 74,5 değeri olarak gerçekleşti..
 
Ekonomik güven endeksi, Şubat 2020


Ekonomik güven endeksi, sektörel endeksler ve değişim oranları, Şubat 2020
Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU