EFENDİLER ! GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ

Zerre miskal büyüme. Rekorlar hayal. Ekonomide daralma. IV Çeyrekte ince ayar

EFENDİLER !  GÜNEŞ BALÇIKLA SIVANMAZ
Bu içerik 3212 kez okundu.
 
Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla, IV. Çeyrek verileri açıklandı. 
Sonuç olarak  reel bazda ekonomi ve milli gelir büyük oranda  geriledi. Büyük daralma yaşandı. Ayarlanmış ve tasarlanmış oranlara rağmen, ekonomik göstergeler pozitif çıkmıyor.  
Türkiye'nin 2019 yılına  ait  brüt dış borçu  433 milyar iken , GSYH  değeri  753 milyar dolar.  Borç  rakamı GSYH oranından  çıkarıldığında ,  geriye 174 milyar kalır.  Daralma 2014 yılından sonra gözler önüne  çıkıyor.  Hacimsel ve üretimsel gerileme net ve açık. Reel bazda büyük kayıplar veriliyor. 
 
Dolar bazın GSYH  2019 yılında  753 milyar 693 milyon dolar oldu.  2018  yılı Gayrisafi Yurtiçi Haslıa  dolar dolar bazında  789 milyar iken, 2019 yılında  753 milyara geriledi. Dolar bazında  5% geriledi. 


Kişi başına Gayrisafi Yurt İçi Hasıla 2019 yılında 51 834 TL oldu.

2019 yılında kişi başına GSYH cari fiyatlarla 51 834 TL, ABD doları cinsinden 9 127  olarak hesaplandı.

GSYH 2019 yılı dördüncü çeyreğinde %6,0 arttı

GSYH dördüncü çeyrek ilk tahmini; zincirlenmiş hacim endeksi olarak, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %6,0 arttı.

GSYH 2019 yılının dördüncü çeyreğinde cari fiyatlarla 1 trilyon 189 milyar 855 milyon TL oldu

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2019 yılının dördüncü çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %17,0 artarak 1 trilyon 189 milyar 855 milyon TL oldu. GSYH'nin dördüncü çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 205 milyar 692 milyon olarak gerçekleşti. 


IV.Çeyrek oran artışı  üzerinde durulması gereken bir konu.  1,2,3.  çeyrekte ilerleme  ve büyüme kaydedilmez iken, son çeyrekte %6 büyüme  nereden çıktı?
Büyümeye neden olan şeyler nedir?
Kimler  son 3 ayda büyüdü ?
Büyüme var ise vatandaş neden hissetmiyor? 
İnandırıcı bir büyüme  olamaz. Gerçekleri asla yansıtmıyor. Sanayi ve tüketimde böyle  ilerleme görülmüyor.  İthalat ve ihracat oranları  ortada. Şayet bir büyüme olsa idi , toplumsal bir yansıması da olurdu. 
İşsizlik oranlarının yükseldiği ve yatırımların donma noktasına geldiği bir dönemde,  %6  büyüme oranı   gayri ciddi bir gösterge. Kamuoyunu yanıltma ve algı operasyonu.  %6 oran bir paradoks . Eleştiriye muhtaç bir  çelişki. Aklı olan bir kimse böylesine bir tezatlığı kabul edemez.
 
Bir çok tarım ürününün ithal edildiği bir ülkede büyüme çok zor olur. Refah payımız ve  gelirlerimiz azalmış. Pazar paylarımız birer birer yok olmuş. Enflasyon ve kur farkları ülkeyi  ve sanayiciyi perişan ediyor.
 
Hesaplar zenginlerin ve yandaşların durumuna ve konumuna göre tayin edilmez. Devlet işleri adalet ve eşitlik üzerine inşa edilir. Toplumsal refaha ve  iyileşmeye göre politikalar dizayn edilir. Siyasi şovlar ile ülke uzun vade de yönetilemez. Efelik taslayarak  veya baskı kurarak  işler ileri taşınmaz.  Devlet bir yöneticiye emanettir. Emanete sadık olmak dini ve milli bir görev.
Bu ülkede iktidar  yanlılarının  Alllah katında hiçbir üstünlüğü yoktur.  Üstünlük;  adalet, ahlak, iman, ihlas , fazilet  ve feyiz ile olur.  Hile ve şer işlerde  hayır olmaz. 
 
 

 
Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU