EKONOMİDE FETRET DEVRİ

Önce İktidar darbesi, sonra kriz darbesi , şimdi korona darbesi. Piyasalar kırmızı alarm veriyor. Dünyada panik havası sürüyor.....

EKONOMİDE FETRET DEVRİ
Bu içerik 2638 kez okundu.

          

      EKONOMİDE FETRET DEVRİ

Şu sıralar ekonomiden anlamak da iyi değil. Çünkü krizlerden bitap düşenler etrafımızı çevirip “No’lacak bu ekonominin hali. İleride bir düzellme olacak mı?” diye soruyor. Öyle bir çırpıda vevap veremiyoruz elbet. Ama klasik olarak ekonomi cebe bağlı diyoruz.

DELİK CEPLE YÜRÜYEN AKSAK İŞLER...

Yani, ekonomide asıl şey cebe girip çıkan paraya endeksli. Tüm harcamalardan sonra cepte para kalıyorsa işler iyi... Bireylerin borç yükü artıyor, alım gücü düşüyorsa, yani cepte para kalmamışsa gidişat kötü...

Tarafsız gözle bakıldığında veya analiz yapıldığında içler acısı durum kabak gibi ortada. Ülkemizde gerçekleri inkâr etmek sahteciliğe ve inkârcılığa dönüştü. Şakşakçılar iktidara şirin görünmek için, yazmadıkları ve söylemedikleri yalan ve iftira kalmadı. Doğruları eğri, eğrileri doğru gösteren şarlatanlar çoğaldı. Yazar çizer tayfası siyasi partilerin kalemşörlüğüne ve borazanlığına soyundu. Yağcılık lezzetli ve şerbetli meslek haline dönüştü.

BORAZANCILAR İYİ ÜFLÜYOR...

İktidara yakın olan çevreler lale devrini yaşıyorlar. Onlar lale devrinin sümbülleri ve muhafızları. Demir gibi sağlam ve kökleri derinde.. Kaynakları sağlam ve düzenli. Hortumcu şirketler ve finans lobileri  milletin tepesinde kartal gibi dönüyor. Ekonomi kartel ve monopol bir düzende yürüyor. Makro ekonominin temel taşları tekelleşti. Cedit koç tabakası oluştu. Havariler çoğaldı.

Her hangi bir ülkede sürekli aynı şirketler eşitsiz ve adaletsiz bir şekilde ticari fırsatlar verilirse; bunlara harimiler ismi verilir. Çoğunluğu merkezi büyük yatırımların gişelerinde haraç gibi para keserler. Devlet muslukları kesintisiz ceplerine akar. Keyfiyete göre zam ve vergiler konur. Ezilen vatandaş, kazanan Lale devrinin yandaş lobileri.

TREN RAYDAN ÇIKTI!

Türkiye’de ekonomi raydan çoktan çıkmış durumda. Düzene girmesi için ahlak, eşitlik, vicdan ve adalet şart. Çünkü, şu an ekonomideki yaşadığımız adaletsizliğin ve eşitsizliğin net göstergesi. “Zillet”in ve “illet”in neticesi.

2019 yılına ait dış ticaret hacmi yayınlandı. Kasıla kasıla ekonomik programlar ve hedefler tayin edenler ve yalan haber yapanlar utanmalı. El kol hareketleri ile rakamlar verenler bir kez daha düşünmeli. Ekranlarda sallama dansı yapanların başarısızlığı ortada. Rekor kıranların milleti nasıl aldattığı ve avuttuğu net. Bunu biz değil, rakamlar söylüyor. Öyle rakamlar ört bas edilemez. Gerçekler  ise asla inkâr edilemez. Milleti oyalamak ve kandırmak ve yalan haber pompalamak iyi bir iktidarın çizgisi olamaz.

Ekonomi daralma ve küçülme görülüyor. Sanayi üretimi yıllık ortalama 2017 yılında 112,6, 2018 yılında 114,4 ve 2019 yılında 113,5 olarak gerçekleşti.

Enflasyon ve maliyet girdileri aşırı artması ile sanayi üretimi düştü. Üretim kapasiteleri azaldı. Enflasyon ve maliyetler satış ve pazar paylarını etkiledi. Global pazarlarda ithalata bağımlı ve dayalı kalemlerde rekabet gücümüz zayıfladı. İhracatı olumsuz etkiledi. İhracatta güçlü olduğumuz ülkeler tamamen kaybedildi. Ortadoğu pazarları dibe vurdu. Siyasi politikalar ticarete olumsuz yansıdı. Ülkeler arası siyasi gerilim bir çok şirketi zora soktu.

MAKAS İYİCE DARALDI…

TÜFE 2019 yıllık değişim oranı %11,84. On iki aylık ortalaması %15,18  Yİ- ÜFE on iki aylık ortalaması %17,56. Maliyet ve fiyat artışları göz önüne alındığında; ihracat aynı oranda artmadı. 2019 yılına ait ihracat artışı nominal bazda %2,1 oldu. Maliyetlerin altındaki artış büyük bir kayıptır. Reel bazda büyük bir kayıp. %2,1  ihracat artışını şahlanma ve rekor olarak  göstermek büyük bir gaflet ve acizlik.

Yüksek kur ithalata olumsuz yansıdı. İthalat rakamları düştü. Dış ticaret hacmi 374 milyar dolar seviyene geriledi. Ticaret haddinde son 3 yılda bir artış olmadı. Cari açık 31 milyar dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı ise %84 seviyesine çıktı. Cari açığın düşmesi dövize bağlı bir gelişme. Oynak döviz hareketleri ticarete güveni sarstı.

Dış ticaret hacmi enflasyon ve maliyetler bazında artış olsa idi, 2019 sonu itibariyle dış ticaret hacmi 450 milyar dolar olacaktı. Siyasi politikaların ve ekonomik krizin derin sancısı rakamlara yansıyor.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU