EKONOMİK BÜYÜME DÜZMECE KOMEDİ

Kimse inanmıyor. Kimse güvenmiyor. Büyüme doğru değil. Yandaş göbekler büyüdü. Elbiseler dar geliyor Safiye'ye

EKONOMİK BÜYÜME DÜZMECE KOMEDİ
Bu içerik 2206 kez okundu.

 

EKONOMİK BÜYÜME  DÜZMECE  KOMEDİ. OYNANAN TİYATRO

   Türkiye’nin en önemli kurumu TÜİK  hükümetin oyuncağı haline geldi. Hükümetin taleplerine göre ince ayar konusunda oldukça ustalar. Rakamlar  piyon gibi zıplatılıyor. Veriler üzerinde dört işlem politik olarak sürekli uygulanıyor. Kötü gidişatı iyi göstermek için haya ve ahlakı değerler devre dışı. Gerçekler hasır altına süpürüldü. Ekonomi yay gibi uzuyor, kısalıyor. Balon gibi şişiyor , iniyor. Gerçek verileri saptırmak  için yegane umut TUİK …

Bravo TUİK

Verilerle eldeki tesbih  gibi oynanıyor. Salla babam salla. Teyo pehlivanı solladılar. Hükümet arkanızda nasıl olsa . Medya da bu saptırılmış rakamları  bir güzel vatandaşa servis ediyor.. Heyt be , kim tutar  sizi ?  Kim karşı koyar bu sınırsız güce ? Cesaret ve yürek ister doğruları haykırmak. Haksızlıklar ve yolsuzluklar karşısında mücadele vermek onurlu bir davranış.

Zor dönemlerde ‘’seni  kılıcımla düzeltirim’’ diyebilmek şerefine ulaşmak. Bu şerefle onur ve gurur duyacak yöneticilere sahip olmak gerekir.

Hükümet zamlar, vergiler ve cezalar ile yılı  kurtarmaya çalışıyor. Neredeyse ,milletin sırtındaki cebi delik cekete göz dikilecek.

Dış ticaret rakamları , ürerim kapasiteleri, istihdam oranları ,işsizlik verileri, esnafın şartları, ekonomik güven endeksleri ve milletin alım gücü gözler önünde. Maliyetlerin ve kur farklarının ekonomiyi derinden etkilediği bir gerçek. Fiyat artışları tezgahlarda ve marketlerde her  ay artıyor. Cari fiyatlar nominal artış gösteriyor. Nominal artışların  reel bazda bir pozitif etkisi olmaz. Nominal ciro endeksleri kar marjlarının aynı oranda ;  artış göstereceği anlamına gelmez.

1.çeyrekte ekonominin %4,5 büyüdüğü sanal bir ifade. Somut hiçbir pozitif değeri yok. Millete reel bir yansıması hiç olmadı. Düzmece bir GSYH  açıklaması. Hazine ve Maliye Bakanı  Berat Albayrak  ve taraflı Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı memnun edebilmek için tasarlanmış istatik bu.

 İcra dosyaları, kredi başvuruları , esnafın kepenk kapattığı ve milletin    iş-kur kapısında  kuyrukta  olduğu  bir dönemde ;  ekonomik büyümeden bahsetmek bir alay konusudur. Akılla dalga geçmek. Yalanı doğru diye lanse etmek.

Enflasyona bağlı nominal artışlar reel bazda   topluma pozitif etkisi olmaz. Hükümet, kartel ve tekelleşen  ekonomi de büyüyen yandaş şirketleri  baz alıyor galiba. Sırtını hazineye ve devlete dayayan şirketler her dönem büyür. Millet çalışır, onlar  büyür. Hükümetler zenginler ile yola gider ve seçim kazanır. Sonra onlara diyet öder. İşçi kesimi dolgu malzemesi olarak düşünülür. Sonradan görmelerin yanında , işçinin, esnafın fakirin ve yoksulun  İrabda mahalli yoktur. Haykıran olursa  sosyal yardım ile ağzı kapatılır.

GSYH 2020 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla 1 trilyon 71 milyar 98 milyon TL oldu

Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2020 yılının birinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %16,2 artarak 1 trilyon 71 milyar 98 milyon TL oldu. GSYH'nin birinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 176 milyar 146 milyon olarak gerçekleşti.

   Medyaya yansıyan rakamlar Türkiye gerçeği değil. Üstü şişhane, altı tophane misali…

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU