GÜVERCİN KANADINDA ŞAHİN UÇMAZ (1)

Güvercin siyasetiyle şahin tablo çizmek 8!) . ihracat aşağı uçuyor ( !). Piyasalarda balon patladı...

GÜVERCİN KANADINDA ŞAHİN UÇMAZ  (1)
Bu içerik 2471 kez okundu.

 

İHRACATI YANDAŞ UÇURDU(!)

Son dönemde kafamız iyice karıştı. Hesap-kitap yapamaz olduk! Çünkü iktidar, rakamları dans ettirip sallamaya başladı. Ekonomik veriler çarpıtılarak hep lehinde yorumluyor. Yani resmi net görmemizi perdeliyor. Defalarca açıklanan ekonomik programlar ticarete pozitif etki yap(a)madı. Ama açıklanan tüm programlar yandaşa doping etkisi yaptı.

PİYASALAR ALEV, ALEV..

Dünya ülkeleri Covit-19 mücadelesi ile uğraşırken ekonomiler de büyük darbe aldı. Piyasalarda dalgalanmalar ve çatlaklıklar oluştu. Finans sektöründe volatilite endeksi yükseldi. Ülkeler arasında risk primi arttı. Döviz kurları gelişmekte olan ülkeleri derinden etkiledi. Maliyetler arttı. Dış borçlar dolara olan talebi arttırdı. Piyasalar durağan olarak seyretti. İthalat ve ihracat ramakları şok düşüşler yaşandı. Üretim kapasiteleri  azaldı. İşsizlik oranları dünya genelinde artış gösterdi. Büyük yatırımlar askıya alındı. Ticari savaşlar dahi unutuldu. Ticari ve siyasi dengedeler hızla değişti. İçe dönük ve kapalı politikalar izlendi. 

BELİRSİZLİKLER UÇURUMA İTİYOR!

Türkiye’ye baktığımızda gelişmeler çok iç açıcı değil. Dış borç yükü dolara karşı talebi canlı tutmaya ve piyasalarda risk oluşturmaya devam ediyor. Maliyetler ve enflasyon her ay yerini koruyor. Dövize karşı likidite krizi ve riski olma ihtimali çok yüksek. Gelecek 6 ay içerisinde ihracat bazlı büyük bir artış olmaz ise; son çeyrekte kırılmalar ve iflaslar kaçınılmaz. Yaşanan bunca belirsizlikler nedeniyle dünyada en büyük pazar paylarını kaybeden ülke konumundayız. Bir kaç yandaş şirketlerin cirolarını baz alarak, iyimserlik tablosu sunmak olumsuzlukları sıvamaya yetmez.

En öncelikli siyasi politika ucuza üretmek, rekabetçi satış, yüksek döviz girişi ve borç ödeme mekanizması acilen uygulanmalı. Bacasız fabrika durumundaki turizm sektörü canlı ve aktif tutularak gelirlerinin artırılması çok önemli.

İHRACATTA KARA BULUTLAR ESİYOR...

2019 Ocak-Mayıs döneminde ihracat 76 milyar 729 milyon dolar seviyesindeydi. 2020’nin Ocak-Mayıs dönemine baktığımızda toplam ihracat, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19,7’lik düşüşle 61 milyar 626 milyon dolara geriledi.

Son 12 aylık ortalamalara göre ihracat  2018 - 2019 yıllarında 180 milyar 955 milyon dolar iken, 2019 - 2020 yılında 165 milyar 732 milyon dolar oldu. 12 aylık ortalamalara göre ihracatta 8,4’lük bir düşüş yaşandı.

2020’nin Ocak-Mayıs döneminde ithalat da yüzde 5,1’lik düşüşle 82 milyar 612 milyon dolar oldu. İhracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 74,3 olarak görüldü. Mayıs sonu itibariyle cari açık 20 milyar 986 milyon dolar oldu.

AŞAĞI UÇUŞ HIZLANDI

TÜFE on iki aylık ortalamalara göre değişim oranı  yüzde 12,10  artış gösterirken, Yİ-ÜFE 12 aylık ortalamalara göre değişim oranı yüzde 9,14 artış gösterdi.

Uçuyor muyuz, yoksa düşüyor muyuz? Tablo net  ortada. Enflasyonun  yüzde12,10 olduğu bir anda, ihracatta eksi 19,7’lik bir düşme nominal bir artışla birlikte bile öncesi yılın yüzde 20 gerisinde seyretti.

Kulağı yandan gösteren analistler enflasyon hesaba katmadan rakamları açıklıyor. Durum böyle olunca Türkiye enflasyon sebebiyle son 4 yıl içerisinde global pazar ağlarını başka ülkelere bıraktı. Rekabetçi özelliği kayboldu. Pazar payları Uzakdoğu ülkelerine doğru yön alarak sanayici fiyat politikasında resmen patinaj yapıyor. Maliyetler ve enflasyon karşısında yerli üreticilerin kâr marjları çok düştü. Böylece Türkiye fiyat politikasında  Avrupa ülkeleriyle aynı düzeye geldi. Dış ticaret enflasyon ve maliyetler ile uçtu. Satışlar ile düştü.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU