LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

Sanayi geriledi.Cirolar düştü.Ekonomi küçüldü. Yandaş şirketler büyüdü. Vatandaşın derdi katlandı ve çilesi arttı.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Bu içerik 2120 kez okundu.

 

Lafla Peynir Gemisi Yürümez......

Bugüne kadar açıklanan ekonomik istikrar paketlerine baktığımızda geminin su aldığını görüyoruz. Çünkü Covit-19 salgını nedeniyle açıklanan paketler de ne yazık ki vatandaşlara can simidi ol(a)madı.

Öyle Lafla ekonomi yürümez. Ekonomi güven ister. İstikrar ister. İcraat ister. Adalet, ahlâk ve dürüstlük ister. Atmasyon ve sallama yöntemiyle tutarsız sözlerle ekonomi işlemez. Sisli havada av, bulanık suda balık kolay kolay tutulmayacağı bilinmeli. Bu yol ekonomiye uzun vadede fayda getirmez. Artık demagojiye ve oyalama taktiklerine artık son verilmeli. Rasyonel ve reel veriler üzerinden politika yapılmalı.

Yani, eyleme geçirilmeyen sözün de hiçbir değeri yoktur. İnsanlar sözle dünyaya düzen vermeye, yüksek yerleri yontmaya, alçak yerleri doldurmaya bayılır. Kahramanlığı çok sever. Oysa bu işler egolarını tatmin etmekten ve nefislerini avutmaktan başka bir anlam taşımaz. “Şöyle yaparım, böyle yaparım” demekle yapılması gereken iş yapılmaz.

Halifeyim demekle halife olunmaz. Bezirganlıkla kahramanlık  olmaz. Cahillikle mollalık  taslamak ne hadde. Övünülecek şey midir ki, bir liderin pençesine sığınmak. İster gizlensin, ister örtbas edilsin, Deve kuşu ne yaparsa yapsın, boyun kabak gibi ortada sırıtıyor.

ENDEKSLERDE YÖN AŞAĞIDA!

2020 Nisan itibariyle sanayi üretimi yıllık % 31,4 düşüş gösterdi.

 2020 yılı Nisan ayında madencilik ve taşocağı sektörü endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre % 14,5, imalat sanayi sektörü endeksi % 33,3 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi % 14,9 azaldı.

Sanayi üretimindeki azalma tahminlerin çok üzerinde olduğu açık ve nettir. İşsizlik ve istihdam oranlarında hızlı artış görülmekte. Pandemi süreciyle bir çok esnaf kepenk kapattı ve fabrikalar üretim yapamadı.

Sabit fiyatlarla perakende satış hacmi 2020 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yıllık bazda % 19,3 azaldı.

Cari fiyatlarla perakende ciro 2020 yılı Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre , yıllık bazda  % 13,6 azaldı.

Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörleri toplamında ciro endeksi  2020 yılı Nisan ayında yıllık % 20,9 azaldı.

Toplam cironun alt detaylarına bakıldığında; 2020 yılı Nisan ayında yıllık sanayi sektörü ciro endeksi % 24,9, inşaat ciro endeksi % 19,6, ticaret ciro endeksi % 17,4, hizmet ciro endeksi % 23,9 azaldı.

SANAYİ ÜRETİMİ SOS VERİYOR!

Sanayi üretimi, perakende satış ve ciro, toplam ciro endeksleri yıllık bazda azalarak küçüldü. Ekonomik bir daralma yaşandı. Piyasalar durağan seyretti. Ekonomik kriz ve salgın süreci dünyayı derinden etkiledi.

Milli dayanışma politikalarıyla durağan ekonominin ve sıkışan piyasaların önümüzdeki aylarda hareketli olacağını tahmin ediyorum. Salgının dünya genelinde kontrol altına alınmasıyla ve siyasi şokların azalmasıyla yeni bir dönem başlayabilir. Akdeniz deki hareketlilik ve siyasi gerilim yeni bir dalganın büyük işaretleri olabilir. Irak, Suriye, Mısır ve Libya üzerindeki faylar  çok kırılgan ve büyük politik şoklar içermekte. 

Özetle, dış borç yükü olan ülkelerde mesele çok kolay değil. İyimserlik birkaç yıl sürebilir.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU