SATINALMA GÜCÜMÜZ ZAYIFLADI

Türkiye'nin SGP plakası 61. Bireysel tüketici fiyat düzey endeks 40. Satınalma gücümüz düştü. Bireylerin alım gücü zayıfladı.

SATINALMA GÜCÜMÜZ ZAYIFLADI
Bu içerik 1730 kez okundu.

             

SATINALMA GÜCÜMÜZ GERİLEDİ...

Satınalma Gücü Paritesi  SGP'ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla endeks değeri 61 oldu

Satınalma gücü paritesi (SGP)  standart bir mal ve hizmet sepetinin farklı ülkelerdeki fiyat oranı olarak tanımlanmakta. Böylece ülkeler arasındaki fiyat düzeyi farklılıkları giderilmekte ve uluslararası anlamda gerçek fiyat ve hacim karşılaştırmaları yapılabilmekte. Ülkeler arası kıyaslama endeksi olarak bilinir.

 Vatandaş borç batağında

   Önü henüz belli olmayan bir pandemi süreci devam ediyor. Vatandaşı adeta yangına atarcasına yapılan banka reklamları ; reklam kuşaklarının nerede ise hepsini işgal etmiş durumda. Ucu görünmeyen ve zaten zor durumda olan ekonomimiz içinde milletin bir anda ev ve araba kredisine başvurmasını büyük bir risk. Makro dengeler rayında olmaz ise, şoklar ve kırılmalar kaçınılmaz olur. Birileri malı hamudu ile götürürken , diğer tarafta gerçek gariban vatandaşa gelince tüm kapılar kapalı. Garibana yardım dendiğimde ;hemen akıllarına beytülmalı korumaktan dem vurup takiye yapıyorlar. Nereye kadar bu çifte standart?

 SGP'ye göre kişi başına gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) endeksi 2019 yılı geçici sonuçlarına göre , 27 Avrupa Birliği (AB) ülkesi ortalaması 100 iken, bu değer Türkiye için 61 oldu ve AB ortalamasının %39 altında kaldı.

Satınalma gücü paritesi 2017  66, 2018  64 iken 2019 yılında 61 geriledi. Global piyasalarda satınalma gücümüz düştü.

Rakamlarla oynama olursa, yöneticilerin foyası ortaya çıkar. 27 AB ülkesinin  ortalamasından %39 gerisinde olmak şaşırtıcı sonuç değil. Dalgalı kur sistemiyle ülkenin uçurumun eşiğine geldiğinin net bir açıklaması. Döviz karşısında son 3 yıl zarfında,  ülkenin gücü uluslararası piyasalarda kayboldu. İthalatın zayıflaması ve ithal ürünlerin sürekli fiyat artış göstermesi ; enflasyonu ve piyasalardaki denge mekanizmasını iyice bozdu.

Bu dönemde siyasal iktidar partilerini yakarsa ekonomi yakacak.. Hükümetlerin taban kitlesinde büyük değişimler ve erozyonlar olması kaçınılmaz olacak. İşçi, esnaf ve alım gücü düşen bireylerin iradesi sandığa olumsuz yansıyacak.

Yeni partiler ve yüzler siyaset sahnesinde maraton yarışına çıkacak. Rasyonel ve somut politika ve çözümler üretenler başarılı olacak. Dini ve milli değerler üzerinden siyaset yapanlar ve  sürekli aynı şeyleri istismar edenler yanılacak.

Aldatma ,oyalama ve kandırma politikası sona erecek. Algı operasyonları ve trol tayfası bitecek.

Belediyelerde kadrolu görülüp işe dahi gitmeden maaş alma dönemi bitmeli. Kapılarına zarf ve sosyal yardım gönderilerek yandaşlık yapma vakti sona ermeli.


SGP'ye göre kişi başına GSYH endeks değerleri, 2019
[AB27=100]

 
 
Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi 40 oldu

Fiyat düzeyi endeksi, ülkelerin ulusal para birimlerinin karşılaştırmalı olarak döviz kuruna göre alım gücünün göstergesi. Bir ülkenin fiyat düzeyi endeksi, 100'den büyük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "pahalı", 100'den küçük ise bu ülke karşılaştırıldığı ülke grubu ortalamasına göre "ucuz" olarak ifade edilmekte.
Türkiye'nin fiili bireysel tüketime ilişkin fiyat düzeyi endeksi, 2019 yılı geçici sonuçlarına göre 40 oldu. Bu değer, AB ülkeleri genelinde 100 Euro karşılığı satın alınan aynı mal ve hizmet sepetinin Türkiye'de 40 Euro karşılığı Türk Lirası ile satın alınabileceğini gösterdi.

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU