EKONOMİDE SANCILI AYLAR

Faiz ve enflasyon aşağı iniyor. Kur seviyesi düşmüyor. CDS çok yüksek. Borç kamburu devam ediyor.

EKONOMİDE SANCILI  AYLAR
Bu içerik 1896 kez okundu.

 

EKONOMİDE FETRET AYLARI

Covit-19 dünya ekonomisine yeni boyut getireceği muhakkak. Artık çarklar eskisi gibi dönmeyecek. Dolayısıyla küresel ekonominin yüzde 10  daraldığı ve küçüldüğü bu dönemde iyimser bir tablo çizmek, gerçekleri hasır altına süpürmektir. Büyümek bir yana, mevcut varlıkları korumak ve çarkı döndürmek büyük bir başarıdır.

ŞİMSARLAR DÜMENE GEÇTİ!

Emperyalist güçlerin karşısında boyun eğen, ekonomik politikaları serbest piyasa koşullarını onların isteği doğrultusunda çizen ülkelerin elinde bir sihirli değnek yok. Dalgalı kur sistemiyle ekonomik politikaları yönetenler erimeye ve küçülmeye devam edecek.

Devletler büyük risk ortamında ve felaketler döneminde milli değerleri zayıflatacak risk unsurlarını ortadan kaldırmak için; en kararlı ve radikal politikayı uygulamak zorunda. 

2019 GSYH 4 trilyon 280 milyar TL oldu. GSYH’nin ABD dolar karşılığı  753 milyar dolar. Siyasal hükümet  döviz kuru yükselmeye başladığı anda, sabit kur kararı alsaydı (1$ = 2 TL) GSYH değeri 2 trilyon 140 milyar dolar olacaktı. Ekonomi ve  ülke  çakalların, lobilerin ve borsa simsarlarının elinde oyuncak oldu.

KANTARIN TOPUZU İYİCE KAYDI!

Hükümet bu oyunu ne gördü ne de kavradı. Onlar kazandı, ülke kaybetti. Dalgalı kur sistemi IMF lobileri tarafından ülkeleri  ekonomik sömürge altına almak için tavsiye edilir. Faiz, kur ve borsa üçgeni kapitalist sistemin temel özelliğidir. Bu kör siyasetin anlamı; milletimizin emeğinin  çalınması ve değerlerinin gasp edilişi. Fakirin, yoksulun, işçinin, esnafın ve sanayicinin alın terinin çalınmasıdır. Adalet ve eşitliğin olmadığı bu düzen, zengini daha zengin, fakiri daha fakir hale getirip işçiyi köle gören bir mantığa sahip.

Türkiye bürüt dış borç stoku 436 milyar  921 milyon dolar. Milli gelirin   yüzde 58 seviyesinde. Yüksek döviz kuruyla  borçlar ödenecek. Borçlar borçla faiz karşılığında işlem görüyor. Borçlar kar topu gibi büyüyor. Mesele derin ve kritik. Üretim kapasitelerinin düşmesi ve ihracatın enflasyon altında seyretmesi tabloyu kötüleştiriyor. Dış borç dövizi ve enflasyonu yakarı doğru sürekli tetikliyor. Dış pazarlardaki talep azlığı ve kaybı sanayiciyi derinden düşündürüyor.

Türkiye’nin bir moratoryum seviyesinde olacağını sanmıyorum. Fakat konsolidasyon görmesi ihtimaller dahilinde. Devlet kamu borçlarını zorda olsa öder. Özel sektör borçları konsolidasyon riskini ve volatiliteyi bünyesinde barındırıyor. Fetret ayları ticareti ve siyaseti derinden etkileyecek. İşsizlik oranları artış gösterebilir. İstihdam oranları çok düşebilir. Borçlanma riskine karşı ciddi önlemler alınması şart. 

Haziran ayında tüketici güven endeksi  62.6 olarak görülüyor. Piyasalar tam güvenli  değil. Fiyatlar stabil görünmüyor.

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi, Mayıs 20

Yurt Dışı Üretici Fiyat Endeksi (YD-ÜFE) (2010=100) 2020 yılı mayıs ayında bir önceki aya göre yüzde 1,47, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 14,26, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 10,06 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 7,23 artış gösterdi.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU