SARAYIN KAMBURU BORÇLAR SIRTIMIZDA

Bizimkiler hep böyle, ye kürküm ye ! Çile çekmeye ve fatura ödemeye devam Ayşe abla !

SARAYIN KAMBURU BORÇLAR  SIRTIMIZDA
Bu içerik 2873 kez okundu.

 

Sarayın Kamburunu vatandaş sırtlıyor....

Ekonomideki belirsizlik çarkların dönmesini iyice zorlaştırdı. Bu belirsizlikler nedeniyle de borçlarımız iyice kabardı. Türkiye'nin 31 Mart 2020 I. Çeyrek  itibarıyla Türkiye’nin brüt dış borç stoku 431 milyar dolar,  Borcun milli gelire oranı  %56,9 olarak  gerçekleşti. Bankacılık kesimi dış borç stoku  144 milyar 983 milyon dolar oldu. Bankacılık sektörü hariç dış borç stoku 277 milyar  657 milyon dolar.  

Türkiye’nin net dış borç stoku 256 milyar 493 milyon dolar olarak hesaplandı. Net dış borcun milli gelire oranı %33,8 olarak kayıtlara geçti.

HAZİNE’YE KUR DARBESİ

Hazine garantili dış borç stoku ise 14,2 milyar dolar oldu. Türkiye özel sektör borcu 253 milyar 461 milyon dolar. I. Çeyrekte  özel sektör borcunda azalma görüldü. Ticari talepler, tüketici endeksinin düşük olması, salgın ve ithalat oranlarının gerilemesinden dolayı azalma görülüyor. Yüksek döviz kuru ithalat oranlarını ciddi etkiliyor. Dolayısıyla bu yol da ticaret hacminin ve üretim kapasitelerinin düşmesinin neden oluyor.

KAMU BORCU BEL BÜKÜYOR

Kamu sektörü borcu 169 milyar 180 milyon dolar olurken, kamu borçlarının hızlı yükseliş içinde. Türkiye’nin kamu brüt borç stoku  1 trilyon 574 milyar lira. Kamu net borç stoku da bu dönemde 782,2 milyar lira olarak gerçekleşti. Stokun milli gelire oranı ise yüzde  17,7 olarak belirlendi.

AB tanımlı genel yönetim borç stoku 1 trilyon 554,5 milyar lira, bu rakamın milli gelire oranı da yüzde 35,1 olarak kaydedildi.

MUSLUK YANDAŞIN HAVUZANA AKIYOR

Sefayı yandaş çekiyor. Musluk kartel lobilerine akarak ciroları iyice kabarıyor. Her dönem beş on büyüyorlar. Göbekleri şişiyor. Lobilerde yan gelip yatarak nargile çekiyorlar. Keyiflerine diyecek yok. Cefa garibanın, yoksulun ve işçinin sırtına yükleniyor. Vergiler, zamlar ve cezalar cabası... Ellerinden gelse milletin derilesini yüzecekler. “Vurun abalıya” diyerek para etse, milletin sırtındaki ceket bile alınacak. Baksanıza işçinin alın teri kıdem tazminatına göz diyen bir anlayış karşımızda. İnsaftan, merhametten ve vicdandan bir eser kalmadı.

BÜYÜME BALONU PÖRSÜDÜ!

Ekonomik büyümeden bahsetmek biraz saflık olur. Türkiye’nin bir borç sarmalın içerisinde ekonomik politikalar yürütüldüğünün açık bir ifadesi. Ekonomik çarkların çok kolay dönmediği  bir dönem.  İç ve dış borçlar swap hareketlerinin, risk primlerinin ve döviz hareketlerinin kırılmasına ve dalgalanmasına sebep olmakta. Piyasalardaki volatiliteyi tetikleyen ana faktörler.

Rakamlar doğru kabul edildiğinde ve analiz yapıldığında çok iç acısı bir durumla karşı karşıya olduğumuzu ifade etmek zor. Kredi ve faizler ile dönem kurtarılma çabasında. Bireylerin, esnafın ve sanayicinin borç seviyesi yükselmekte. Doğal afetler, depremler ve salgının  ekonomik maliyetleri çok yüksek. Devletin ve bireylerin borçlanma oranı ciddi artış göstermekte. Makro dengelerin bozulması halinde bir patlama ve  şok  ihtimali olabilir. Uzun vadeli krediler finans çevrelerini derinden etkileyebilir. Gırtlağa kadar borçlanma yapanların kuyudan çıkması çok zor.

FED politikasını genişleme yönünde sürdürürse ve piyasalara dolar sürerse, küresel ekonomilerde hareketlilik ve canlılık sürer. Esnek para politikası dünya ticaretine olumlu yönde etki yapar. Döviz kurlarını aşağı yönde iter. Enflasyon ve maliyetler düşer. İstihdam ve yatırımlar pozitif olarak etkilenir. Küresel güven ticari dengeleri yeniden sağlar.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
Ali kılıç     0000-00-00 Yusuf bey merhaba.Ülkemizin içinde bulundugumuz acı tabloyu ifade eden kaleme aldıgınız yazı yerinde ve dogrudur.Rahmetli millli görüş lideri merhum sayın erbakan hep şöyle derdi.Sorunu bilirsek çözüme gitmek kolay olur derdi.Mevcut iktidar partisinin bir çözümü olmadıgı gibi daha sorunların farkında bile degiller.Dahada kötüsü sorunları bilmediklerinide kabul etmiyorlar.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU