KAYPAKLAR, DÖNEKLER, VE İKİ YÜZLÜLER

KAYPAKLAR, DÖNEKLER, VE  İKİ YÜZLÜLER
Bu içerik 2406 kez okundu.

 

Kaypaklık, döneklik ve iki yüzlülük…

Ülkemizde  hepimizin çok sık  kullandığı sözler var. Kaypak, yumuşak diken, yanar döner, dişi tavşan, çakal, dalkavuk,  zübük, dönek ve iki yüzlü… Bu tipler çevremizde çok fazladır. Bu insanlarla iş birliği yapıldığında ve arkadaşlık ilişkileri kurulduğunda aklımıza  bu sözler gelir Dilinizin ucundadır.

Bu tipler her yerde olduğu Tokat’ta rastlamak çok kolay. Bun kaypak ve döneklerin bir taraftar kitlesi var. Bunları destekliyor ve  el üstünde tutuyorlar. Kıyak gözüken kaypaklar ve dönekler bazen toplumsal infiale neden olabiliyor.

Kaypak; bir yerde durmaz, kayar,  oynak, dönek, güvenilmez.
Dönek; sözünde durmamak, sebatsızlık ve güvenilmez.
İki yüzlü; özü ve sözü bir olmayan. Bunlara riyakarlar, şarlatanlar ve münafıklar diye adlandırılır.

 Hayatı ve sözlerinde sürekli olarak kaçamak davranan insanlara yakıştırılabilecek sözdür kaypak. Bazen sessiz kalan insanları soru işaretlerine boğan, zamanlarını, enerjilerini, emeklerini çalan ve bundan gocunmadan öylece yaşayıp giden kişiler…
Etliye sütlüye karışmayan insanlar için de kullanılır. Ne şiş yansın ne kebap, diyen insanlara da denir.
Sözünün eri olmamak, laf taşımak, dedi kodu üretmek ,fitnelik yapmak, düşman oluşturmak,  içten pazarlıklı olmak, güvenilmez olmak, kaypaklığın bir işareti.
Kaypak denilince kaygan, gidip gelen, her yeri oynayan, sağa sola dönen, fırıldak  ve ne olduğu belli olmayan güvensiz ve dengesiz tipler.
Kendi çıkarları uğruna  herkesi harcamaktan  ve kullanmaktan çekinmeyen tipler. Bu canavarları  idrak , anlamak ve teşhis etmek çok zor. Zayıf gördüğü kişilere tutkal gibi yapışırlar. Paçayı kaptığı anda dişlerini gösterirler. Masum insanları sırtlanlar gibi  parçalar. Çünkü sizi ne zaman, ne şekilde  ısıracağı ve harcayacağı belli olmaz.


Bu tip insanlar çok konuşur. Çok sık taraf değiştirirler. Dostlukları güven vermez.  Önlerine çıkan her yola sapabilirler. Herkesle uzlaşabilirler. Menfaat gördüğü yerden hiçbir zaman uzaklaşmazlar. Yüzlerce takla atarak yanaşırlar. Merhametinize sığınırlar. Bilmediklerini, bilemediklerini sizden öğrenirler, bilgiyi  çalarlar. İşinin bitmesi ile birlikte size riyakarlık yaparlar. Nereden geldiğinizi ve neye uğradığınızı bir türlü anlayamazsınız. Çünkü bu tip insanlarda utanma ve sıkılma yoktur. Pişkindirler. Ne söyleseniz hoş görü ile karşılarlar.
Doğruyu tam söyleyemezler. Dürüst davranmazlar. Çabuk kişileri satarlar. Yavşaklık karaktere işler.  Kendilerini  üstün göstermek ve ispat etmek  için her çareye başvururlar.

Yaşantıları paradokslar ve karanlıklar ile  gizlidir. Manevi değerlere önem vermezler. Ahlakı tanımazlar. Hayayı bilmezler.
Bu tipler toplumda taklacı şarlatanlar olarak bilinir. Tüm bilgilerin kaynağının  kendilerine ait olduğunu aktarırlar. Kaypaklık ve döneklik ile elde ettikleri bilgileri gösteriş olarak sergilerler. Maskeli yüzlerini gizlerler. İş becerileri çok zayıf olur .İşleri başkaları yapar. Kişileri yem olarak kullanır.  Başarıya sahip çıkarlar.  Kendilerini överek sizinle dalga geçerler. Zayıf noktaları  fırsat kollarlar. Başarılı kişileri kötülerler. İtibarsızlaştırmak için her türlü edepsizliği ve çirkinliği mubah sayarlar.

Fırsat buldukça kişiler bilgileri başkalarına aktarırlar. Muhbirlik olaylarında mahir isimlerdir. Münafıklık işlerinde çok başarılı olurlar. Kaypaklar , dönekler ve iki yüzlüler bozgunculuğun panzehridir. Çakallıkta sınır tanımazlar. Yeri geldiğinde dişi tavşan rolüne bürünürler. Şaka yoluyla söylenen sözleri  bile  hemen karşıya sızdırırlar. Gerçek gibi aktarırlar. Maskeli sinsi yüzleri çözmek çok zor olur.
Hiçbir zaman tanıklık yapmazlar. Şahit olmazlar. Doğruyu söylemezler. Cambazlığı çok severler. Şempanze gibi daldan dala atlarlar. Sakala göre tarak uydururlar. Bukalemun gibi dönerler.  Dedi kodu olmadan yaşayamazlar. İşinize , ailenize ve çevrenize  çok kolay iftira atabilirler. İnsanların birbirine düşürerek kavga etmelerinden çok büyük haz alırlar.  Çapsız dönekler ve kaypaklar  şizofrenlik ve mitomanlık davranışı sergilerler.  Bu tipler bozuk bilye gibi  sürekli yalpa atarlar.

 
İnsanlar gibi büyük devletlerde kaypak, iki yüzlü  ve dönek insanların yüzünden ağır kayıplar vermiş. Bu tipler yüzünden savaşlar çıkmış, büyük bedeller ödenmiş.  İşte kaypaklık, iki yüzlülük ve döneklik budur.  Bazı devler kurumlarında ve  özel sektörde yöneticilik yapanların  kaypaklık, döneklik ve iki yüzlü davranışları ülkemizin başına bela olmuştur. Kıyak gözüken kaypakların 15 temmuz öncesi neler yaptığına şahit olduk.15 Temmuz öncesi ve sonrası kaypakları ve dönekleri çok gürdük. Yerel seçimler öncesi ve sonrası iki yüzlülerin paylaşımlarını tanık olduk. Ağız değiştirebiliyorlar.
Hayatları riyakarlıkla geçtiği için gelecek tehlikeyi çok çabuk sezerler. Dansöz gibi çok iyi kıvırırlar.  Güçlünün yanında yalakalık yaparlar. Fırıldak işlerine onları alet ederler.

Tazı, tavşan hikayesini çok iyi bilirler Tavşanı tazıya boğdurmak onlar için  büyük keyif olur.
Bunlarda biraz da şeytan tüyü vardır. Kaypak , zübük ve döneklerin ihanetine maruz kalanlar  senelerce belini doğrultamaz.
Kaş, göz, bıyık oynatma becerileri oldukça fazladır. Fatura ödemeyi sevmezler. Hesap vakti ipi koparırlar.
Kes ,kopyala ve paylaş  işlerinde ustadırlar. Temiz insanların duygularıyla oynamayı severler.
Çok sevdiğiniz ve hatırınızın sayıldığı insanları elinizden alırlar. Onlarla birden samimi olarak, sizi küçük düşürücü sözler söyleyip, o insanların sizden soğumasını sağlarlar.

Maalesef kaypaklar, dönekler ve iki yüzlüler siyaset sahnesinde çok hızlı irtifa alıyorlar. İyilerin üzerine basarak rahat sıçrıyorlar. İyiler aşağıda kalırken ,kötüler yükseliyor. Hikayenin sonu  dönekler ve kaypaklar adına hazin bitiyor.
Çekirge bir zıplar, iki zıplar….  sonunda dereyi boylar.

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU