TOKAT'TA EKONOMİK TABLO

İşsizlik artıyor. Cirolar düşüyor. Yatırımlar yavaşlıyor. Salgın yükseliyor. Ticaret zayıflıyor. Havalar sertleşiyor. Sobalar kuruluyor. Dedi kodular başlıyor...

TOKAT'TA EKONOMİK TABLO
Bu içerik 1167 kez okundu.

                

   TOKAT’TA EKONOMİK TABLO.....  

 Türkiye’de son birkaç yıl içerisinde çok büyük değişimler ve olaylar yaşandı. Ekonomik krizler, savaşlar, ambargolar, yaptırımlar, depremler, siyasi gerilimler, terör saldırıları, göçmen krizi ve salgın meselesi  ; tarihte az rastlanır sorunları beraberinde getirdi. 

Dünya da bu olumsuzluklardan etkilenmeyen ülke kalmadı. Dünya ticaretinin ve siyasetinin yönü değişti. Algılar ve ezberler bozuldu. Kötü şartlar insanların sosyal  hayatlarını farklılaştırdı. Normaller yerini yeni normallere terk etti.Yeni davranış modelleri ortaya çıktı.  

Covid-19 Korona virüs ticareti , siyaseti ve sosyal hayatı tamamen etkiledi. Ekonomik krizin ve salgının derin etkileri ve yansıması Anadolu’da hissedilmeye başladı. Umursanmaz davranışlar ve tavırlar virüsün hızla yayılmasına sebep oldu. Bir çok Anadolu ilinde  olduğu gibi Tokat’ta da tablo iyi görünmüyor. Hasta ve karantina sayısı yükseliyor.  

TOKAT’TA TİCARET ZAYIF,YATIRIM YOK,İŞSİZLİK DİZ BOYU 

Tokat’ta ticaretin durağan seyri, salgının durumu, enflasyon ve maliyet artışı, fiyatların yükselişi ve  yeni merkezi yatırımların askıya alınması  ekonomik şartları zorlaştırıyor. Tokat tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan illerin başında gelir. Hayvancılık talep edilen düzeyde yürümüyor. Ekilebilir tarım alanları bomboş duruyor. Hayvancılık geriliyor ve dışardan et ithal eden ülke durumundayız. Vasat bir sıcak para akışı az da olsa tarıma dayalı ve  mevsimsel gerçekleşiyor. Maliyetlerin ve masrafların artmasıyla yeterli kar marjları sağlanmıyor. Tokat’taki ticari  ürünlerin %90 diğer illerden tedarik ediliyor. Sıcak paranın çıkışına sebep oluyor.  

  GOÜ ÖĞRENCİLERİ GELMEZ İSE VAY TOKAT’IM VAY…

Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi yaklaşık 30 bin öğrencisi ile şehre can katıyor. Salgın nedeni ile bu öğrencilerin 3-5 ay olmadığını Mazaallah bir düşünün. 60 MİLYON SICAK PARA KAYBI…

Salgın eğitim ve öğretim sektörünü sekteye uğrattı. Eğitim ve öğretim sıcak paranın yönünü ve piyasaların canlanmasına büyük oranda katkı sağlar. Çarşı ve pazarlarda hareketlilik gözlenir. Tokatta 30 bin üzerinde öğrenci okumakta. Salgın ile eğitim sekteye uğrarsa Tokat ekonomisine büyük darbe yapar. Bedeli ağır olur.  Bir öğrenci bir yılda 24,000 TL ortalama para harcar.  12 ayda 720 milyon TL sıcak para akar. Ayda 60 milyon TL ortalama harcama yapılır.  Şayet eğitim ve öğretim kapalı olursa, ekonomik kayıp faturası en az ayda 60 milyon TL  tutar.  Bu kayıp fatura ekonomik krizin ve salgının üzerine buz etkisi yapar. Yaz mevsimini ılımlı geçiren esnaf  kış aylarında ciro kayıpları ve talep azlığı nedeniyle ciddi dar boğaza girebilir. Kısa vadede borçlanma yapanların son çeyrekte daha dikkatli olması gerekir. Tokat tabiriyle bu işleri savsaklamayın, aman heriii  demeyin. Şu işleri ‘eyce’ yoluna koyun. Gıldır gıcık işlerle boşa uğraşmayın.

Tokat yıllar içerisinde büyük çaplı yatırımları ve şirketleri topraklarında yaşatmayan ve sahip çıkmayan bir yapıya dönüştü. Siyasi şovların merkezi konumuna  geldi. İtaat ve biat kültürü sürekli empoze edildi. Uysal bir halk modeli ortaya çıkarıldı. Siyasi partilerin oy deposu görüldü. Sizi seviyorum , diyen herkese başını açıp koştular. Senelerce  ‘’eyce ‘’ kullanıldılar.  Batı ve bazı illerde yatırımlar ve ticari  politikalar izlenirken ; Tokat’ta, din ve vatan üzerinden demagoji  ve ironiye tanık olduk. Diğer illerde ticaret pirim yaparken, Tokat’ta din siyaseti öne çıktı. Senelerce şehitte önde hizmette ise sınıfta kaldı. Gülen değil, hep ağlayan taraf oldu.    

TOKAT SONDAN 12 SIRADA…  

Tokat yatırım – üretim- ihracat ve pazarlama ağlarında çok geride kaldı. İller bazında ihracat rakamları analiz edildiğinde vahim gidişat gözler önüne çıkıyor. Tokat’ta ilk  6 ayda 14 milyon dolar ihracat yapıldı. Sondan 12.  il oldu. Çok komik bir rakam. Acıyacak hallerine gülen yöneticilere isyan etmemek elde değil. Tokat ihracat sıralamasında komşu iller Çorum, Amasya, Samsun , Ordu, ve Sivas içerisinde en geride bir il konumunda.  Bu sonuç ticaretin ve sporun gücüne inanmayan bir ilin düştüğü vahim tablosu. Vurdum duymazlığın acı faturası. Uysallığın bedeli. Bağnaz siyasetin zararları. Değişime ve yeniliklere sırt dönmenin sancıları. Diğer iller şahlanma ve ekonomik kalkınma yaparken, Tokat  geriye giden bir il. Bu durum ‘’Aman heriii’’ deyip geçiştirilemez. 

TOKAT’TA KONUT SATIŞI DÜŞÜK… 

Tokat’ta konut yapımında durumlar çok farklı değil. İlk 6 ayda toplam 3080 konut satışı var.  1109  ilk konut satışı ve 1971 ikinci el konut satışı  gerçekleşti. Çevre illerde ve Türkiye genelinde son sıralarda yerini korudu.  

 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU