İKİNCİ ÇEYREKTE GERİ ADIM

Ekonomiye salgın darbesi. Kriz üzerine virüsün ekonomik bedeli .Milli gelirde küçülme. Yandaş şirketlerde büyüme.

İKİNCİ ÇEYREKTE GERİ ADIM
Bu içerik 2534 kez okundu.

 

GSYH   II. ÇEYREKTE ERİDİ...

Yılın ikinci çeyreğine ait büyüme rakamlarını açıklandı. Covit-19’un ekonomi üzerindeki etkilerinin en yoğun hissedildiği ikinci çeyrekte, Türkiye yüzde 9.9 daraldı. Beklenti yüzde 11 daralmaydı. Sektörlere göre en yüksek daralma,  yüzde 25 ile hizmet sektöründe yaşanırken; sanayi sektörü de yüzde 16.5 daraldı. Dönemsel Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), ikinci çeyrekte yüzleri güldürmedi. Ama tahminler tuttu. Salgın nedeniyle ekonomideki küçülme ve daralma sosyal hayatı ve ticareti olumsuz etkiledi.

SALGIN KISKACI…

Özetle salgın nedeniyle getirilen önlemler ve kurallar ekonomiyi direk sarstı. Ekonomik güven endeksleri ve cirolar düştü. Talepler azaldı. Mali genişleme ve faizlerin düşürülmesi dahi daralmaya ve küçülmeye yeterli olamadı. Verilen krediler iç talebi yeterince artırmadı. Dış ticarette gerileme ve durgunluk yaşandı. Turizm gelirleri  salgına bağlı yasaklar nedeniyle çok zayıfladı. II. çeyrekteki  küresel daralma görüldü. Türkiye ekonomisi  olumsuz payını aldı. Ekonomik bir ivme yaşanmadı. Salgınla birlikte enflasyon artış gösterdi. Tüketici talepleri zayıfladı. Bir çok ülkede enflasyon normal seyir halinde ve  döviz kurları stabile durumda iken; Türkiye’de volatilite ve  oynaklık devam etti.

Salgın tüm dünyada dezenflasyonist bir şok yaratırken, Türkiye’de aynı oranda etki yaratmadı. Salgın Türkiye’de enflasyon üzerine çok önemli etki bıraktı. Salgının artışı ticari faaliyetlerin daralmasına ve küçülmesine sebep oldu. Ekonomiye baskıyı artırdı. II. çeyrekte gıda fiyatlarının artışına ve büyük yatırımların durmasına ve işsizliğin hızlı yükselişine rastlandı. İstihdam oranları aşırı zayıfladı.

DEVLET BOL KEPÇE...

İkinci çeyrek itibariyle siyasal iktidar bir dizi önlemleri aldı. Ekonomik krizlere yönelik ekonomik politikayı hızlandırdı. Ekonomik burhanı ve durgunluğu azaltmak adına mali politikada genişletici parasal çözümler üretti. Kamu harcamaları hızlandırıldı. Mali yatırımlar ve yardımlar dağıtıldı. İç talebin canlandırılmasına yönelik maddi destekler süratle devreye alındı. Merkez bankası tarafından para arzına yönelik ciddi hamleler getirildi. Tüm bu adımlar ekonomiyi resesyon ve devalüasyon ortamından kurtarmak adına gerçekleştirildi.

ÇARKLAR DÖNMÜYOR!

GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı ikinci çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; tarım % 4,0, bilgi ve iletişim faaliyetleri % 11,0, finans ve sigorta faaliyetleri % 27,8, gayrimenkul faaliyetleri % 1,7 arttı. Sanayi % 16,5, inşaat sektörü %2,7, hizmetler % 25,0, mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri % 16,5, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri % 2,4 ve diğer hizmet faaliyetleri % 18,0 azaldı.

 

TÜRK LİRASI ERİDİ

Üretim yöntemiyle GSYH tahmini, 2020 yılının ikinci çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre % 1,3 artarak 1 trilyon 041 milyar 643 milyon TL oldu. GSYH'nin ikinci çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 153 milyar 180 milyon olarak gerçekleşti. İkinci çeyrekte  bir önceki yılın aynı çeyreğine göre , dolar bazında  %15 geriledi. GSYH bir önceki yılın  bir ve iki  çeyrek toplamına göre 18 milyar dolar geriledi.

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜZMÜYOR…

Enflasyonist rakamlar, nominal artışlar ve cari fiyatlar üzerinden ekonominin makro ve mikro dengelerinin sağlam zeminde yürüdüğünü düşünmek realizme ters bir davranıştır. Ekonominin büyüdüğünü ve genişlediğini  deklare etmek, doğruları inkara kalkışmaktır. Gerçekleri  hasır altına süpürmektir. Sanayi üretiminin düştüğü, turizm gelirlerinin azaldığı ve ticaret faaliyetlerinin zayıfladığı bir ortamda büyümeden bahsetmek rasyonel  yaklaşım olamaz. Düşük faizler üzerinden ekonomik başarı beklemek akılla bağdaşmaz. Kredilerle ayakta duranlar serbest piyasa ekonomisinde risk sahipleridir. Enerjiye bağımlı ülkelerde döviz riskleri kaybolmaz. Genel olarak sanayiciler son üç yılda kar yapmamakta. Boşa pedal çeviriyor. Olduğu yerde patinaj yapıyor. Üreticilerin tüm enerjisi ve emeği döviz kurlarına gidiyor. Kur darbesi sanayicinin belini büküyor.

Kriz, kur ve Covit-19  sanayicinin ve halkın sırtında kambur olmaya devam ediyor. 3K illetinden insanları kurtaracak biri olmalı. Dalga geçen biri olmamalı.


Mal ve hizmet ithalatı, 2020 yılının ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %6,3, ihracatı ise %35,3 azaldı. Dış ticaret hacminde daralma gözler önünde. İhracat pazar payları birer birer kayboluyor.


 

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU