DÖVİZ KURU NEREYE KOŞUYOR ?

Kur tehlikesi tırmanıyor. Güvensizlik artıyor. Ekonomik ve siyasi riskler artıyor. Faylar kırılgan...

DÖVİZ KURU NEREYE KOŞUYOR ?
Bu içerik 2777 kez okundu.

 

 

Akıl-bilgi ayağa düştü !

Bilende koşuyor bilmeyende... Cahil bile ahkâm kesiyor. Önüne gelen olaya bodoslama dalıyor. 5 yıldır yazmadıkları, söylemedikleri söz kalmadı. Doktoru, mühendisi avukatı, gazetecisi ve çobanı ekonomi uzmanı kesildi. Milletin başına direk gibi dikilip kral kesildiler. Yandaş tayfa her şeye maydanoz oldu. Siyaseten halk kandırılmasa, yanıltılmasa ve aldatılmasa durum çok farklı olacak! Muhaliflik düşmanlık sayılmasa, bir çok mesele çözüme kavuşacak. Bunalım, sinir-stres, şiddet ve ruhsal rahatsızlık tavan yapmış durumda. Güvensizliğin tırmanması,  ekonomik şartları iyice zorlaştırıyor.

İç ve dış piyasalarda oynaklık ve haraketlilik sürüyor. Piyasalar alev alev. Döviz kurlarındaki “volatilite” hızlanıyor. Döviz endeksi yukarı yönde hareket ediyor. Türkiye’nin “CDS” risk primi swap piyasalarında artıyor. Döviz likiditesi ticareti olumsuz etkiliyor. MB döviz rezervleri azalıyor.

 SANACİYE KUR FRENİ …

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in not indirimi, Amerikan Merkez Bankası FED’in faiz oranlarını sabit tutması, cari açıktan kaynaklı ödemeler dengesi, brüt dış borç yükü, düşük faizler ve dış politika  faktörleri “volatiliteyi” artırıyor. Türk Lirası’nın değer kaybına neden oluyor. Dövizin yükseliş trendi kafaları iyice bulandırdı. Ticari faaliyetler olumsuz etkileniyor. Enflasyon üzerinde ciddi baskı kuruyor. Salgının artışı ekonomiye darbe yapıyor. Kur ve salgın sanayiciyi ve tüketiciyi güvensizliğe itiyor. Enflasyon üzerinde çok önemli bir etki yaratıyor. Genel fiyat düzeyinin yükselişine ve işsizliğin artışına etki ediyor.

MALİYETLER FÜZE GİBİ...

Ticaret hadleri arttıkça yerel maliyet baskısı enflasyonda  pozitif etki yapabilir. İthal fiyatlar artış ve düşüş gösterebilir. Döviz kurunun aşırı yükselişi ithalata bağlı ürünlerde yerel maliyet ve fiyat artışlarını anlık artırır. Dış ticaret hadleri olumsuz etkilenir. Refah düzeyi zayıflar. Dış ticaret hadleri yükselen ülkelerde refah düzeyi genişler ve artar. Enflasyonist bir ortamda ticaret hadlerinin artışı refah düzeyini reel anlamda çok artırmaz.

LOBİLER CAN YAKIYOR !

“Maaşınızı dolarla mı alıyorsunuz?” diyen bir bakanın başımızda olması hayırlı mıdır bilemem. Fakat dış ticaret ve ekonomi dövizle döndüğü bir gerçektir. Bunu kavramayan ve bilmeyen birinin hâlâ görevde olması şaka gibidir. Sayın bakan farkında değil; döviz kuruyla serbest piyasada milletin alın teri kayboluyor ve milli gelirler eriyor. Adeta ülke oyuncak lobilerin ellerinde.

RANTİYECİLER İŞ BAŞINDA…

Emperyalist güçlerce faiz, enflasyon ve döviz (Fed) ile ülkemizin varlıkları ve kazanımları  sömürülüyor. Binlercesi batıyor, binlercesi oturduğu yerden rant elde ediyor. Üretmeksizin finans üzerinden dünya çeteleşiyor. Ekonomiler kartele dönüyor. Ticaret tekelleşiyor.

Döviz kuru fay hatları çok kırılgan  ve  bozuk. Türkiye’de ekonomik şartlar ve siyasal gelişmeler çerçevesinde döviz kuru yukarı yönde çıkabilir. Dolat/TL paritesi aşırı yükselebilir. Bu koşullarda  düşük faiz oranlarıyla   bir dolar 10 liraya çıkması da kaçınılmaz olur...

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU