ÇARPIK DÜZENE MERKEZ FRENİ

Döviz güçleniyor. Merkezin gücü yetmiyor. Risk primleri artıyor. Enflasyon tırmanıyor.

ÇARPIK DÜZENE MERKEZ FRENİ
Bu içerik 1919 kez okundu.

 

ÇARPIK DÜZENE MERKEZ FRENİ

Tüm piyasaların gündeminde Merkez Bankası faiz kararı yer alıyor. En son ağustosta yapılan Para Piyasası Kurulu (PPK) toplantısında, politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 8,25'te sabit bırakılmıştı. Küresel piyasalar karışık bir seyir izlerken Merkez Bankası politika faizini yüzde 8,25'ten yüzde 10,25'e yükseltti.

Küresel ekonomide, ülkelerin attığı normalleşme adımlarıyla üçüncü çeyrekte kısmi toparlanma sinyalleri gözlenmekle beraber toparlanmaya ilişkin belirsizlikler yüksek seyrediyor. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler genişleyici parasal ve mali duruşlarını sürdürmektedir. Salgın hastalığın sermaye akımları, finansal koşullar, dış ticaret ve emtia fiyatları kanalıyla oluşturmakta olduğu küresel etkiler yakından takip ediliyor. İktisadi faaliyette kademeli normalleşme adımları ve güçlü kredi ivmesinin desteğiyle üçüncü çeyrekte belirgin bir toparlanma gözleniyor.

YÖNÜ KUR DÜZEYİ BELİRLEYECEK

Hızlı yükselen enflasyon, döviz kuru maliyetleri, fiyat istikrarını, cari faaliyetleri, ticari unsurları ve finansal istikrarı dengelemek amacıyla 200 baz puan faiz artış öngörülmüştür.   

PPK ADIMLARI GÜÇLENDİRECEK

Enflasyon yükselişinin  kontrol altına alınması ve enflasyon görünümüne yönelik risklerin sınırlanması amacıyla atılan sıkılaştırma adımlarının güçlendirilmesi hedeflenmiştir. Dezenflasyon sürecini yeniden tesis etmek ve fiyat istikrarını desteklemek amacıyla politika faizinin 200 baz puan yükseltilmesine karar verildi.

ENFLASYONDAKİ DÜŞÜŞ ÖNEMLİ

Enflasyondaki düşüş sürecinin devamlılığının, ülke risk priminin gerilemesi, uzun vadeli faizlerin aşağı gelmesi ve ekonomideki toparlanmanın güç kazanması açısından büyük önem taşımakta.

Merkez Bankası’nın faiz kararı ve bildirgesi dikkate alındığında elindeki parasal araçların yeterli olmayacağını düşünüyorum. Mevcut şartlar içerisinde “Merkez Bankası’nın gücü” dövize karşı çok etkili görülmüyor. Merkez Bankası PPK faiz kararı dövizin hızlı yükselen artışına karşı,  sadece  “geçici pansuman” niteliğinde bir karardır. Piyasaların alevini söndürecek ve kuru aşağı önde çok fazla etkileyecek bir karar değildir.

Brüt dış borç, yüksel enflasyon, ülke risk primi, turizm gelirlerinin düşmesi, dış ticaretin reel bazda gerilemesi, bölgesel siyasi riskler ve salgın sürecinin belirsizliği piyasaları etkiliyor. Bu bağlamda döviz kurunun Türkiye’de artış göstermesi ve enflasyonun yükselmesi kaçınılmaz bir durum.

İPİN UCU KAÇTI

Dolar/TL kurundaki haraketlilik ve oynaklık son çeyrekte ve 2021 yılının ilk çeyreğinde yüksek seyir halinde olabilir. Tarihi zirveler yapabilir. Bu çarpık düzen içerisinde fren tutmaz. Maalesef ipin ucu kaçırıldı. Ulusal kayıplar, ekonomik buhran ve gerileme esnafı, sanayiciyi ve halkımızı çok mağdur edecek.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU