KABARAN BORÇLAR DİŞLERİ DÖKÜYOR

Vurun Abalıya ! Borç yükü milletin sırtında kambur olmaya devam ediyor. Cefayı millet , sefayı yandaş tayfa sürüyor.

KABARAN BORÇLAR DİŞLERİ DÖKÜYOR
Bu içerik 1297 kez okundu.

 

Türkiye ekonomisinde son dönemlerde ilginç sonuçlara şahit olduk, oluyoruz. Açıklanan yaldızlı ekonomik pakatler hep elimizde patladı! İşler raydan çıktı. Döviz kurları roket gibi. Yüksek enflasyon her kesimi derinden etkiledi. Çaresiz vatandaşlar nefes alamaz duruma geldi. Millet zorluklara göğüs geriyor: Büyük sıkıntılara katlanıyor. Yaşamak için gece gündüz kafa yoruyor. Kafalarda saç kalmadı. Milyonlarca esnaf ve çalışanlar dişlerini tırnaklarına taktılar. Bu günlere dişleri sıkarak gelindi. Milletin ağzındaki dişler birer birer kırılıyor, çatlıyor ve dökülüyor.

CEZALAR BEL BÜKÜYOR

Vatandaş ceza, vergi, harç ve borç ödemekten beli büküldü. Masraflar sürekli artıyor. Gelirler devamlı eriyor. Faturalar el yakıyor. Sırtını hükümete dayayanların keyfi yerinde. İşler tıkır tıkır işliyor. Her ay şıkır şıkır para sayılıyor. Lale devri yaşanıyor. Yoksul ve gariban vatandaşlar kaşıkla verilip kepçeyle yolmaya devam ediliyor. Zenginler lehine lale devri, işçiler aleyhine fetret dönemi gözüküyor.

ADALETİN TERAZİSİ ŞAŞTI!

Adaletsizlikler, yolsuzluklar ve hukuksuzlukların en çok artış gösterdiği bir dönemden geçerken; “Türkiye cumhuriyet döneminin altın çağını yaşıyor” ibaresini kullanacak kadar onur, şeref ve haysiyetlerini ayaklar altına alanlar çoğaldı. Menfaat ve çıkarlar adına siyasal iktidara yağdanlık ve yalakalık yapan bir tayfa. Toplumdaki unvanları  rol model değil, döneklik modelidir.

BORÇ KÜFESİ TAŞINMIYOR!

Dış borçlar milletin sırtında kambur olmaya devam ediyor. Finans ve mali çarkları yakından etkiliyor. Ticari faaliyetlere baskı kuruyor. İç ve dış ekonomik işlere negatif yansıyor. Dış ticaret mekanizmasında bozulmaya, piyasalarda spekülatif hareketlere ve dövizde volatilite sebep oluyor. Swap işlemlerinde oynaklık ve düzensizlik oluşturuyor.

“AB Tanımlı Genel Yönetim Borç Stoku”, 30 Haziran 2020 Ç2 tarihi itibarıyla 1.767,6 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup, stokun milli gelire oranı % 39,4 oldu. Aynı tarihte, “Kamu Net Borç Stoku” ise 924,3 milyar TL olarak gerçekleşmiş olup, stokun milli gelire oranı %2 0,6 olmuştur.

AB Tanımlı Genel Borç Stoku 2020 Ç1 ilk çeyreğinde stokun milli gelire oranı % 34,8 iken, ikinci çeyrekte % 39,4 yükselerek  % 15seviyesinde artış gösterdi.

BİRİ BİZİ KANDIRIYOR

''Türkiye Brüt Dış Borç Stoku”, 2020 Ç2  itibarıyla 421,8 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup, stokun milli gelire oranı ise % 56,8 oldu. Aynı tarihte, “Türkiye Net Dış Borç Stoku” ise 244,4 milyar ABD Doları olarak gerçekleşmiş olup stokun milli gelire oranı % 32,9 olmuştur. Borçlar dengesinde azalma olmasına rağmen milli gelire oranla değişim olmadı. Borçlar azalırken, gelirler kısmında ciddi daralmalar yaşındı.

 2020 ikinci çeyrekte kısa vadeli borç stoku 123 milyar 663 milyon dolar olup, uzun vadeli borç stoku 298 milyar 163 milyon dolar oldu.

KEMERDE DELİK KALMADI

Banklar dış borç stoku 141 milyar 158 milyon dolar oldu. Parasal sektörler hariç dış borç stoku 261 milyar 31 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Bu rakamlara bakıldığında kemerleri sıkmaya ve dişleri dökmeye devam edilecek. Rahat nefes alabilmek için dış ticaret hacminin genişletilmesi ve turizm gelirlerinin artırılması, global pazar paylarının yükseltilmesi, ikili ticari ilişkilerin iyileştirilmesi, düşük kur ve piyasa güveninin sürdürülmesi şart.

Borçlar dengesi analiz edildiğinde aynı koşullarda Dolar/TL kuru (1$= 10TL) seviyesine gelebilir. Bu gerçek göz ardı edilemez. Türkiye’nin risk primi endişe vericidir. Döviz kuru tek faiz kararlarıyla çözüme kavuşacak bir mesele değildir. Döviz talebi yukarı yönde kuru itiyor.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU