TÜİK OYUNLARI VİZYONDA

55 MİLYAR DOLAR KAYIP ! REKOR GERİLEME GSYH !

TÜİK OYUNLARI VİZYONDA
Bu içerik 1571 kez okundu.

                

GSYH 55 MİLYAR DOLAR GERİLEDİ

Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH) 2020 yılı üçüncü çeyreğinde %6,7 arttı !

TÜİK dâhileri iş başında!

TÜİK’in rakamlarla dansı batıracak!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Gayri Safi Yurt İçi Hasıla üçüncü çeyrek rakamlarını açıkladı. TÜİK yetkililerine göre, Türkiye inanılmaz büyüyerek dünya ülkeleri arasında ilk sırayı aldı. Yani Türkiye uçtu. Herkes büyüdü. Millet paraları koyacak yer bulamadı. Böylece siyasetin algı operasyonlarına iyice kendini kaptırdı. Kurum siyasetin oyuncağı haline dönüştü. Yine itibarlarına gölge düşürdüler. Millet ekonomik krizle boğuşurken, onlar alay etmeye ve dalga geçmeye devam ediyor.

TÜİK RAKAMLARLA ‘ROL’ KESİYOR!

Yoksul, fakir, fukara, esnaf ve işçiler inim inim inlerken, %6,7 büyüme birden hortluyor. Turizm gelirleri, sanayi üretimi, inşaat sektörü, tüketici ve ekonomik güven endeksleri aynı düzeyde iken, skandal büyüme ortaya atılıyor.

SİMSARLAR CİRİT ATIYOR

Diş ticaret hacmi yerinde sayıyor. Enflasyon sürekli artıyor. Maliyetler yukarı yönde tırmanıyor. Döviz artışları füze gibi yükseliyor. Ulusal para birimi kan kaybediyor. Alım gücümüz zayıflıyor. Dolar rekorlar kırıyor. Borsa bir kumar mekanizması haline dönüşmüş. Swap piyasaları ve finans sektörü paragözlerin çiftlik pazarına dönüştü. Merkez Bankası rezervleri tüketildi.

ÜLKE DEĞİL, BORÇLAR BÜYÜDÜ!

Dış ticaret ve bütçe açığı milletin sırtında kambur iken, büyüme rakamı rekor diye lanse ediliyor. Tam bir yalan rüzgârı. Balon haberler ve yayınlar tam gaz...

Büyüyen bir ülke; milletinden para toplamaz. IBAN numarası vermez.  Vergiler, zamlar ve cezalar artırmaz. Ellerinde koçanlar ile polisler  sokak sokak dolaşmaz. Avukat peşinde koşmaz. İcra dosyaları artmaz. İflaslar ve konkordatolar olmaz. Vergi affı çıkmaz. Bankaların önünde kuyruklar oluşmaz. Üretim hacimleri düşmez. Esnaf kepenk kapatmaz.

İstihdam düşüyor, İşsizlik artıyor. Yatırımlar azalıyor. Büyük projeler duruyor. Tarım maliyetleri ayyuka çıkıyor. Yem, gübre ve mazot sürekli artıyor. Peki  büyüyen kimdir? Asılsız büyümeyi nereden çıkardınız?

Enflasyonist bir ortamda cari fiyatlar üzerinden yapılan hesaplamalar rasyonel değerleri göstermez. Enflasyona bağlı nominal büyüme geçeği yansıtmaz. Hacimsel ve miktar endeksli veriler realist olur.

Türkiye kartel ve monopol bir ekonomik yapıya doğru hızla ilerliyor. Kartelleşen şirketler, kümeleşen odaklar ve siyasi lobiler ekonominin çarkını zedeleyen kanser hücreleridir. Siyasi gücün egemen olduğu garibanın ve işçinin ezildiği  vicdansız ve insafsız kapitalist bir düzendeyiz.


TÜİK dahilerine göre; GSYH'yi oluşturan faaliyetler incelendiğinde; 2020 yılı üçüncü çeyreğinde bir önceki yıla göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak; finans ve sigorta faaliyetleri %41,1, bilgi ve iletişim faaliyetleri %15,0, sanayi %8,0, inşaat %6,4, tarım %6,2, diğer hizmetler faaliyetleri %6,0, gayrimenkul faaliyetleri %2,8, kamu yönetimi, eğitim, insan sağlığı ve sosyal hizmet faaliyetleri %2,4 ile hizmetler %0,8 arttı. Mesleki, idari ve destek hizmet faaliyetleri %4,5 azaldı.

GSYH 2020 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla 1 trilyon 419 milyar 483 milyon TL oldu.
 

55 MİLYAR DOLAR KAYIP!


Üretim yöntemiyle Gayrisafi Yurt İçi Hasıla tahmini, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde cari fiyatlarla bir önceki yılın aynı çeyreğine göre %22,6 artarak 1 trilyon 419 milyar 483 milyon TL oldu. GSYH'nin üçüncü çeyrek değeri cari fiyatlarla ABD doları bazında 197 milyar 377 milyon olarak gerçekleşti. Dolar bazında yaklaşık 55 milyar dolar geriledi. Enflasyon ve kur farkıyla üçüncü çeyrekte GSYH  küçüldü.

Mal ve hizmet ithalatı, 2020 yılının üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi olarak %15,8 artarken ihracatı %22,4 azaldı.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU