50 MİLYAR DOLAR CARİ AÇIK

Daralma, küçülme ve erime dönemi Dış ticarette duraklama yılı .Rekorlar alt üst oldu.

50 MİLYAR DOLAR CARİ AÇIK
Bu içerik 1847 kez okundu.

 

50 MİLYAR DOLAR DIŞ TİCARET AÇIĞI...

Rakamlar yalan söyler mi? Maalesef son zamanlarda rolünü iyi yapanlar türlü oyunlarla rakamları bile yalancı konumuna itiyor. İşte rakamlarla dans etmeyi seven bazı insanların yüzü hiç kızarmıyor. Doğru yanlış her şeye maydanoz oluyorlar. Haklı olduklarında panter kesilip, haksız olduklarında ise kuyruğu dik tutmaya çalışıyor. Küçük dillerini yutuyorlar. Taraflılık şah damarlarına kadar işlemiş. Şirin görünmek için birilerine  zerre kadar şeylere direk kadar eğiliyorlar.

YAĞCILARIN KATIRI...

Ülkelerde kaypaklık, döneklik ve iki yüzlülük sanat haline döndü. Hatalı politik paradigmalar, spekülasyonlar ve algı operasyonları toplumsal çatışmaları körükleyen sebeplerdir.

Öyle bir dönemden geçiyoruz ki; hataları haykırmak ve eleştirmek vatan hainliği sayılıyor. Zor şartlarda hakkı savunmak ve doğruları söylemek cesaretin ve kahramanlığın bir simgesidir. Bu nedenle şehitlik dinimizde önemli bir makam sayılır.

Yasalarla elde edilmiş bireysel hakların  siyasal iktidarlar tarafından gasp edilmesini savunmak milli ve dini bir görevdir. Gerçek vicdan budur.

HAYAL SATICILARI İŞ BAŞINDA

Rakamlarla dans edenler ve sürekli hayali rekor kıranlar devletin itibarına gölge düşürüyorlar. Makro ekonomik verileri değiştirmek ve üzerinde oynamak bir algı operasyonudur.

Sanayici, esnaf ve işçinin yaşadığı ve hissettiği şeyler açıklanan verilerle hiç uyuşmuyor. Yükselen değer kayıpları, gerileyen sanayi, küçülen esnaf ve ezilen halk perişan oldu. Kepenk kapatan esnafın hali ortada.

Kendi milletinin sorunları bir köşeye bırakan Cumhurbaşkanı, başka ülkelerin iç meselelerine yönelik işleri takip ediyor. Ülkenin parasını sorgusuzca oralara harcıyor. Yasama denetlemesi yok. Meclise bilgilendirme yok.

CARİ AÇIKTA FAHİŞ ARTIŞ

Verilere göre ihracat 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 6,3 geriledi. Buna karşın ithalat 2020'de yüzde 4,3 artış kaydetti. Dış ticaret açığında ise artış yüzde 69,1 oldu. Türkiye'nin 2020'de dış ticaret açığı 49,9 milyar dolar.

Türkiye'nin ihracatı 169,5 milyar dolar oldu. 2019 yılında  180,833 milyar dolar olan ihracat  2020 yılında çok geriledi. Rekor kırılmadı.2020 yılında  %15 enflasyon artışını  dikkate aldığımızda reel bazda küçülme %25 civarına çıkıyor.

İthalat ise 2020'de 219,4 milyar dolar olarak kaydedildi. Verilere göre 2020'de dış ticaret açığı 49,9 milyar dolar oldu.

2020'de ihracatın ithalatı karşılama oranı yüzde 77,3 iken dış ticaret hacmi 388 milyar 939 milyon dolar oldu. 2019 yılına göre bir artış görülmedi.

Türkiye’de 2020 yılında bir ihracat patlaması olmadı. Tersine büyük gerileme yaşandı. Nominal bazda dahi bir önceki yılın gerisinde kaldı.

Enflasyon artışlarını devre dışı bırakmak ticareti bilmemektir. Sanayici enflasyon artışları nedeniyle global alanda büyük pazar kayıpları yaşıyor. Enflasyon ihracatın önündeki en büyük bir panzehirdir. Rekabet gücü  azalıyor. Böylece ihracat da eridikçe eriyor...

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU