BÜTÇE AÇIĞI BÜYÜYOR

Bütçe gediği artıyor. Borçlar kabarıyor. Esnaf daralıyor.

BÜTÇE AÇIĞI BÜYÜYOR
Bu içerik 2721 kez okundu.

 

Dünya’nın meselesi  salgınla mücadele etmek ve çare üretmek oldu. Ülkeler salgının üstesinden  gelmek için  büyük bir mücadele veriyor. İnsanlık tarihi için zor ve unutulması imkansız bir salgın ile birlikte yaşıyoruz. Sosyoekonomik  ve psikolojik büyük bir darbe yedik. Avrupa’daki merkez bankaları tam takır.Tüm insanlık şimdi; pandemi sonrası kurulacak yeni düzenin nasıl olacağını merak ediyor. ABD ‘de salgın başladığında işçilerin % 80 i geçici olarak işten çıkarılmıştı. İlerleyen süreçte bir çoğu işe geri alınmadı. Dünyanın boss’uyum diyen ABD de siyasi hareketlilik, öfke ve Trumpizm sürekli artıyor. Amerika tüm bu zor süreci aşmak için tüm dünyada ve ortadoğuda daha haşin bir politika ya girerse ; dünya zor günlere gebe.

Ülkeler sosyal  yardımları  ve mali destekleri artırıyor. Devletler ve siyasal iktidarları mali politikalarını hızla  değiştiriyor. Hibeler, aflar, krediler ve yardımlar öncelik kazanıyor. Bir yandan da bizim bankalar çaktırmadan tüketici kredisi ve kredi kartı faizlerini yükseltiyor. Bu durum ekonomiyi tıkar, bankaları ise krizde kazançlı çıkartır. Yani olan yine gariban vatandaşa olacak.

Büyük yatırımlar durduruldu. Ülkeler arası kısıtlamalar askıya alındı. Seyahat engelleri konuldu. Turizm dibe vurdu. Dünya ekonomisinde reel  gerileme ve küçülme yaşandı. Ticaret hacimleri düştü. İşsizlik artış gösterdi. Üretimler azaldı. Hizmet ve eğitim sektörleri düştü. Genel ekonomik göstergeler sabit kaldı. Gıda fiyatları tüm dünyada etkilendi .Bir çok ülke ‘’enflasyonist’’ bir şokla  karşı karşıya geldi.

Salgın birçok yeniliği ve değişimi beraberinde getirdi. Tüm dünyada yeni paradokslar ve paradigmaların oluşmasına sebep oldu.

UCUBE SİSTEM BATIRIYOR !

Türkiye ucube bir sisteme geçti. Sistemde bireysellik ve ekonomide büyük bir kriz görüldü. Halkın en az %50’nin  iradesi sistem dışı kaldı. Devlet siyasileşti. Ekonomi tekelleşti. Yeni bir kartel medyası hortladı. Doğruyu  dahi savunamayan ve emirle yayıncılık yapan bir grup devşirildi. Siyasi esaretle çalışan imtiyazlı tabakalar çoğaldı. Kendi kadrolarını sınırsız doyuran ve kollayan  ve muhalif çevreye hiç hak tanımayan ‘’adaletsiz , merhametsiz ve  baskıcı’’  bir yönetim anlayışı ortaya çıktı. İstediğine terörist , hain, illet ,zillet , pislik , çukur, çöplük deniliyor.

ADALETİN TRAZİSİ BOZUK !

Adalet ve ekonomi reformundan bahsediliyor. Bu hangi adalet ? Allah’ın adaleti mi ? yoksa sizin ucube adaletiniz mi ? Mahkeme kararlarıyla binlerce berat eden devlet memurlarının ahıyla kabir yolculuğunu bir gün göreceğiz.  Herkes  bir gün hesap verecek….

ŞATAFATLI SARAY YAŞAMI …

Tavan lale devrini yaşıyor.  Taban fetret dönemine girdi. Milletin alım gücü düşüyor. Esnaf kepenk kapıyor. Hizmet sektörü düşüyor. Aileler kira, gıda, eğitim, yakacak  ve faturalar ile boğuşurken;  siyasal iktidar kongreler peşinde koşuyor. 2023’te yapılacak seçimlerin derdine düştü.

KARA DELİK DİKİŞ TUTMUYOR… !

Millet salgınla mücadele  ve ekmeğinin peşinde uğraşırken bunlar siyasi polemikler ve kaos ortamı üretiyorlar. Gerilim politikasıyla gerçekleri saptırma gayretindeler.

Genel bütçede  faiz giderlerinin  üç kat , bütçe açının  yaklaşık altı kat artışı görülüyor. Bütçe gediği büyüyor. Gelirler azalıyor. Sözde tasarruf yapılıyor. Konvoylar, koruma alayları ve lüks araçlar devam ediyor. 

 - 2020 yılında faiz giderleri 133 milyar 62 milyon TL, bütçe açığı ise 175 milyar 746 milyon TL oldu.

-Türkiye’nin  2020  3.çeyrekte    brüt dış borç stoku  435 dolar iken , milli gerine oranı  %59,1 ulaştı. Cumhuriyet tarihinin en büyük seviyesine geldi.

- 2020  3.çeyrekte kamu sektörü  borcu  166 milyar 428 milyon dolar iken ,özel sektör borcu 247 milyar 663 milyon  dolar oldu. 

-2020 dış ticaret açığı   50 milyar dolar olarak görüldü .

Genel ekonomik verilerinde her hangi bir artış görülmüyor. Enflasyona bağlı nominal artışlar endeksler üzerine yansıyor.

Bu veriler ışığında 2021 yılına ait sıkı ekonomik politikalar uygulanması mutlak ve şarttır. Salgına bağlı kısıtlamalar ve yasaklardan dolayı ekonomik verilerde ciddi gerilemeler olacak. İç ve dış  piyasalarda  ‘’oynaklık ve belirsizlik’’ sürecek.  Volatilite etkili olacak.

BORÇLAR BEL BÜKÜYOR

 Dış borç kamburu , cari açık, bütçe açığı ve faiz giderleri makro dengelerde bozulma ve sapma gösterebilir.. Swap hareketleri , döviz kurları ve enflasyon artışları ocak , şubat ve mart aylarında etkili olabilir.

Ekonomik durgunluk göz önünde bulundurulmalı. Uzum vadeli işlemlerden uzak durulmalı. Emtia fiyatlarının aşırı yükselmesi ticari faaliyetleri olumsuz yönde uzun vadede etkileyebilir. Şok fiyat azalışı sebebiyle sanayici üzerinde negatif etki yaratır.

 Ekonomik kriz ve salgın dönemlerinde finans lobilerinin inişli çıkışlı hareket senaryolarına karşı,  sanayicilerin ve ticaret aktörlerinin dikkat etmesi gerekir

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU