SALTANATA DOĞRU GİDEN YOL

Gidişatta geri vites. Karanlığın başlangıcı. Siyasette fırıldak işler devrede. Film başlıyor....

SALTANATA DOĞRU GİDEN YOL
Bu içerik 2473 kez okundu.

        

Güneş battı. Karanlık başlıyor... 

21.yüz yılda güç ve vekalet savaşları ayyuka çıktı. Kapitalist anlayış adaletsizlikleri , haksızlıkları , yolsuzlukları ve eşitsizlikleri artırdı. Bireysellik ve tekelcilik sosyolojik ayrışmalara, iktisadi çeteliklere, siyasal kutuplaşmaya ve ahlaki yozlaşmaya vesile oluyor. 

Haksız yere zengin olanların sayısı arttı. Fakir halkın sayısı aldı yürüdü. Ülkemizde en az 40 milyon insan 2 bin lira ortalama ile geçinmeye çabalıyor. Geçim darlığı aileleri yıkıyor, yuvaları dağıtıyor. Sırsıl ve aç gözlü fesat bir güruh ; azdıkça azıyor. Yavaş yavaş sonunu hazırlıyor.

 Eskiden insanların kalplerine dokunan ve sempatisini artıran siyasi iktidar ,şimdilerde çok değişti. Bir anlamda geldikleri yeri unuttular. Zenginler kulübü oldular. Bırakın insanların kalbine dokunmayı ; omuzlarına bile dokunmayanların sayısı arttı. Halka arkasını dönenler çoğaldı. Zaten bu yüzden yeni partiler kuruldu. Kopuş devam ediyor. Yetkiyi alır almaz değişen il başkanları ,başkanlar sürekli artıyor. 

Siyasal iktidar halkı kaybediyor…

Ucube sistemin derin etkileri toplumsal gerilimi ve hoşnutsuzluğu artırıyor. Millet  siyasi ayrışmalar ile kategorize  edilmiştir. Siyasal iktidar imtiyazlı kadrolar ve sınıflar türetmiştir. Hükümetin politikalarına yakın görülen dini cemaatler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları devlet içerisinde kümeleşti ve güçlendi. Devlet içerisinde kadrolaşma ve kartel oluştu.

Milli mücadele döneminde  Anadolu’da İngiliz uçaklarından bildire dağıtanların ve İngilizlerle işbirliği yapanların durumunu ve sinsi düşüncelerini ; günümüzde  Cumhuriyet ve Atatürk düşmanlığı üzerinden sürdürüyorlar. Radikal  sağ cenahın Cumhuriyet ve Atatürk ile hesaplaşması  bitmedi, bitmiyor.

 İslami radikalizmin siyasal uçları kin, nefret, öfke  ve nifak tohumlarını gaflet ve dalalet içerisinde yürütüyorlar

Siyasi hırslar ve şöhretler, tarihsel kazanımlara büyük gölge düşürüyor. Cumhuriyete ve demokrasiye karşı ağır bedel ödeyen millet; siyasal ihtiraslara kurban ediliyor. Sanki tarihsel bir öç ve intikam alınıyor. 

Yargı mensupları , bürokratlar ve devlet memurları sindirilmiş ve korkutulmuş bir durumda. Denetleme , eleştiri ve itiraz hakları yok. Bir dokunulsa bin ah işitilir. Kimsenin ağzını bıçak açmıyor. 

 Türkiye referandum süreciyle yeni bir düzene ve sonu görülmeyen bir yola girdi. Keyfiyetçi bir düzen kuruldu. Düşüncelerine ve fikirlerine ters düşen her şeyi imha etme sistemi kuruldu. 

Oligarşi , otokrasi ve monarşinin emareleri cemiyete sirayet etmeye başladı . Cumhuriyet değerlerine ve demokrasiye karşı riyakar davranışlar ve tavırlar diz boyu. 

Sanki reformlar altında sinsi bir planla  Saltanatın temelleri atılıyor. Yeni kuruluş anayasası nedir sizce ? Yeni Devlet mi kuruluyor ?

Kanunlar , kurallar ve düzenlemeler sadece muhalefet yapanlara yönelik. Hükümet yanlıları korunuyor ve destekleniyor. Devletin imkanları pervasızca kullandırılıyor. Paralar oluk oluk onlara akıyor. Yandaş  şirketler ve kişiler  devleşti. Gözleri kimseyi görmüyor. Efelik taslayanlar. Tepeden bakanlar. Kabadayılık ve dayılık senaryoları ortalıkta. Devlet kurumlarında görevli olup, fedai  kesilenlerin atarlı konuşmaları ve hareketleri her yerde .

 Müdür Yardımcısı olmuş ,adam olamamış çok insan müsveddesi var…

Geçen gün bizim memlekette bir gariban emekli vatandaşımız  tapuya gidiyor ve bir konuyu müdüre sormak istiyor. Aman Allah’ım , odaya giren sen misin? Partili Müdür  efendi  vatandaşı hırpalıyor. Dalkavukluk ve şapşallık ve hokkabazlık memleketimizde ...Sürüsüne bereket. Müdür  efendi...

-Kim seni bana yolladı…. Arkasını yırtarak Ahmet Amcayı eze eze bir oluyor…Vatandaşın gözyaşlarına şahit olanlar anlattı. Bu adam müdür olur mu ? Bu adam o makamın gerçek sahibinin  vatandaş olduğunu bilmeyecek bir aymazdan başkası değil…

Halkı üzen üzene , kıran kırana..

Liyakatsiz ve haksız imtiyazlı kadroların şizofren , mitoman ve müptezellik durumları net ortada. Bedavacılar ve helvacılar tayfası.. Siyasal iktidara sızan ve zararlı  kolpacılar, boş tenekeciler  ve simsarlar ehli.; bir lokma bedava ekmek görseler , oraya yumulurlar. Bunlar üretmeyen ,vergi ödemeyen, çapsız, istismarcı ve din sömürüsü yapan gafil ve cühela tayfası.  

Bu ülkenin cumhuriyet ,demokrasi , özgürlük , eşitlik ,liberal ekonomi ve hukukun üstünlüğünü şiar edinmiş erdemli ve vakurlu kişilere ihtiyacı vardır.

Görevini layıkıyla yapan , halka hizmeti hakka hizmet sayan Avcılar Belediye Başkanı Av. Turan Hançerli gibi dürüst, samimi ve  çalışkan yöneticileri millet el üstünde tutar. Avcılar’a yeni bir vizyon kattı.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU