“128 MİLYAR NEREDE?” HİKÂYESİ

Merkezin kasası boş. Açıklamalar balon . Dövizler ortada yok. Kura dikkat (!)

“128 MİLYAR NEREDE?” HİKÂYESİ
Bu içerik 1874 kez okundu.

 

“128 MİLYAR NEREDE?” HİKÂYESİ

Merkez Bankası tartışmaların odağı oldu. MB Görevi ve pozisyonu ve varlıkları itibariyle çok önemli bir kurumdur. Milletin ve ülkenin kaderini ve geleceğini tayin eden ciddi bir mekanizmadır. Kamu, özel sektör ve bankacılık politikalarında büyük rol oynar. Dış ve iç dengeleri düzenleyen, piyasalara ve aktörlere yön veren bir aktör. Normal ve anormal koşullarda devreye giren ve müdahil olan bir dev bir kurum.

Merkez Bankası siyasi baskılar, otoriter tavırlar ve emirlerden bağımsız hareket eder. Ekonominin türevleri ve işlevleri hususunda emniyet sibobu konumundadır.

Ekonomiyi yönetmek ve devleti ayakta tutmak parka çocuk sallamaya benzemez. Ekonomik politikalar çocuk oyuncağı değildir. Kısa vadeli siyasi hedefler için kullanılmaz. Kişisel hırslara, egolara ve yandaşlara feda edilemez. Ekonomik politikalar uzun vadeli bilimsel gerçeklere ve reel verilere dayalı  yürütülür. Ekonomi rasyonel datalar üzerine  işletilir.

Ekonomik veriler ve rakamlar ile oynanmaz. Hükümetlerin taleplerine göre istatistik ve yayınlar yapılamaz. Kamuoyuna aldatıcı ve yanıltıcı veriler sunulamaz.

Merkez bankasının fay hatları çok kırılgan ve değişken olduğu için şeffaflık dışı uygulamalar kabul görülmez. Siyasetin dolgu malzemesi olamaz. Siyasal iktidarın arka kapısı olarak işlem yapılmaz. Döviz rezervleri ülkenin ambarındaki stokudur. Milli bir sermayedir. Kazancını hazineye şeffaf bir şekilde aktarır.

Türkiye ekonomik ve Merkez Bankası döviz varlıkları konusunda vahim bir noktadadır. İktisadi anlamda bir kırılma ve şok döneminde. Merkez Bankası tam takır durumda. Ülkenin döviz rezervleri eritilmiş. TL değer kaybına uğramış, yüksek enflasyon ve aşırı maliyetler dönemine geri dönüş sağlandı.

Döviz satışları ülkenin riskini ve borçlanma maliyetini aşırı yükselti.

SWAP  işlemleriyle resmen ülke soyuldu. Finans lobilerinin, yerli ve yabancı  kuruluşların hedefleri doğrultusunda kurlar, faizler ve satışlar çizilmiştir. Merkez bankasının analitik bilançosu incelendiğinde dış döviz varlıkları ve toplam döviz yükümlülüklerinde 3 milyar dolar ekside olduğu açık ve nettir. Swap işlemleri ve diğer kalemler ile 60 milyar dolar ekside olduğu görülüyor. Döviz kredileri, menkul kıymetler ve mevduatlar olarak 27 milyar dolar ekside olduğu ayrıca görülüyor. Diğer borçlar olarak 6 milyar dolar ifade edilmiştir.

Döviz varlıklarından şarta bağlı net çıkışların  toplam rakamı 93 milyar dolar olarak beyan edilmiştir.

Analitik bilançoda yer alan tutarlar ve işlemler analiz edildiğinde siyasal iktidarın açıklamaları tatmin edici asla değil. Merkez bankası döviz satışlarının kimlere, miktarları, hacmi ve tarihi konusunda net bir açıklama yok. Kur artışları ve swap işlemlerinde önceden bilgi sızdırılması akıllara bir çok soru işaretini getirmekte. Bir yurttaş olarak bilmek hepimizin hakkıdır.

Döviz rezervlerinin heba edilmesi memleketin soyulması, ekonomik faaliyetlerin zayıflaması ve ülkenin gerilemesi ve bataklığa sürüklenmesidir.

Mesele devleti ayakta tutmaktır. Mesele seçimleri kazanmak uğruna varlıkları sınırsız kullanmak değildir.

Dış borç, cari açık ve bütçe açığı ve milletin salgınla mücadele ettiği bir dönemde Merkez Bankası’nın zayıflaması Cumhuriyet tarihimizin en büyük skandal vakası olarak tarihe geçti.

Bu gidişat kur ve faizler üzerine baskı oluşturacak. Dalgalanmalar , krılmalar ve şoklar gelebilir. 

Poşetin, domatesin, salatalığın, patatesin, soğanın ve varlık kuyruklarının yaşandığı bir AK Parti dönemi. Köprülerin, otoyolların ve hastanelerin yandaş şirketlere verildiği fahiş fiyatlar dönemi.

Geçmişte  3Y ile mücadele veren bir davanın,  3Y ile yolsuzluklar ve usulsüzlüklere ve haramlara bulaşması çok acıdır. Kaybolan ve eritilen milyarlarca doların hesabını kim verecek. Bu paralar işçinin, çiftçinin, esnafın, emeklinin ve yoksulun hakkıdır.

Bu heba edilen milyarlar dalgalı kur ve Cumhurbaşkanlığı Sistemi ve Cumhur İttifakı’nın ülkeye çaktığı en büyük kazıktır. Yaparsa AK Parti yapar, Öylede yaptı. Seçim olsa yine kazanılır, yola devam...

128 milyar yandı, bitti ve kül oldu. Geçmiş olsun güzel ülkem.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU