BORÇLAR REKOR KIRIYOR (!)

Borçlar tırmanıyor... Rekor artışlar... Makro dengeler allak bullak...

  BORÇLAR REKOR KIRIYOR (!)
Bu içerik 1551 kez okundu.

 

REKOR ARTIŞLAR...

Ekonomik kriz ve salgın maliyeti milletin sırtında büyük kambur olarak duruyor. Uygulanan ekonomik politikalar ve düzenlemeler iflas etti. Kimse sorumluluğu üzerine almıyor. Gerçekler sürekli çarpıtılıyor. Rakamlarla adeta dans ediliyor. Veriler spekülatif şekilde aktarılıyor. Sözde “mali disiplin” uygulanıyor. Mikro veriler iyice bozuldu. Makro ve mikro ekonomik dengeler sarsılıyor.

Salgınla birlikte maliyetler ve fiyatlar raflarda sürekli güncelleniyor. Enflasyonist bir ekonomik ortam sürecindeyiz. Kırılmalar, şoklar ve dalgalanmalar ticareti ve sosyal hayatı felç ediyor. Kredi başvuruları, icra dosyaları ve ödemeler esnafı derinden etkiliyor. Bir tarafta yıkılan esnaf , diğer tarafta helallik isteyen partili  Cumhurbaşkanı… Kaşıkla veriyor, kepçeyle geri  topluyor.

Enflasyonist şoklar ve   kurlar  piyasalarda “volatiliteyi” artırıyor. Dövizin güçlenmesi yerel para birimini zayıflatıyor. Milli gelirler ve alım gücü eriyor. İthalata bağımlı kalemler sürekli artıyor. Salgına bağlı turizm gelirlerinin düştüğü, ticaretin zayıfladığı, işsizliğin arttığı bir dönemde, ekonomik büyüme ve rekorlar kırıldığını söyleyenler derin uykudalar….Büyüyen sadece enflasyon, kur, faizler ve borçlar.

2020 yılının Ç4 çeyreğinde gerçekler ortaya çıktı. Türkiye brüt dış borç stoku artış gösterdi. Kritik seviyelere ulaştı. Çan sesi yükseliyor. Ekonomik kriz faturası vatandaşa kesiliyor. Domates ve hıyar kuyruğuyla başlayan süreç, soğan ve patates dağıtımıyla devam ediyor. Sayın partili Cumhurbaşkanının söylediği gibi nereden nereye geldik. 128 milyar dolar bitirildi, millet kuru ekmeğe muhtaç edildi. “155 ülkeye yardım ediyoruz” diye şov yapanlar, “kuru ekmek yiyorsanız karnınız toktur” sözüyle  tarihe geçti.

2020 Ç4 brüt dış borç stoku  450 milyar 48 milyon dolar oldu. Türkiye brüt dış borç stoku Gayrisafi Yurtiçi Hasılaya oranla %62,8 ile zirvede. Tarihi rekora ulaştı. Döviz ve faiz üzerine baskıları artırıyor. Swap piyasalarında hareketlilik ve dalgalanmaları tetikliyor. Dalgalı kurla oynaklığı artırıyor.

Türkiye net dış borç stoku 268 milyar 929 milyon dolar olurken, borcun mili gelire oranı %37,5 oldu. Banklar sektörü dış borç stoku 147 milyar 100 milyon dolar olurken, parasal sektör hariç dış borç stoku 281 milyar dolar olarak gerçekleşti. 2020 Ç4 TCMB   borcu  21 milyar dolar seviyesine ulaştı.

Merkez Bankası borcunda hızlı artış sağlandı.

Kamu sektörü dış borç stoku 173 milyar dolar olurken, özel sektör borcu 255 milyar dolar oldu.

Genel olarak borçlar seviyesinde artış sağlanırken, reel ekonomik büyüme lafügüzaftır. Enflasyona bağlı nominal artışların siyasal paradoksları…

Gelirler azalırken, borçlar düzeyinde yükseliş görülmekte. Teorik bir büyüme olmazken, ticari aktör hacimlerinde daralma ve küçülme yaşanmakta. Borçlar milletin sırtında yük olmaya devam edecek. Ekonomik kriz bedelini esnaf, çiftçi, işçi ve yoksullar yüklenecek. Yandaş şirketler milli bütçeden yükselen kur üzerinden rant sağlayacak. Cefayı millet, sefayı onlar sürecek. Ezilen halk olacak.

Siyasal iktidarın elindeki tek koz yeni zamlar ve ilave vergiler olacak. Kemerler daha fazla sıkılacak.

Yusuf uzun Tcmb Swap Kur döviz İthalat ihracat Dış ticaret Hacim Faiz Gsyh Üfe Tüfe Üretim Tüketim İstihdam İşsizlik Enflasyon Devalüasyon Resesyon Kriz Milli gelir
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
SEVGİ
SEVGİ
AKŞAM  OLDU
AKŞAM OLDU